GeriEkonomi Yat limanları taştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yat limanları taştı

Antalya Setur ve Kemer Yat Limanı'na, yılın 8 ayında 2 bin 293 yerli ve yabancı yat uğradığı, limanların rezervasyonlarının ise yıl sonuna kadar tamamen dolu olduğu bildirildi.

Özel sektör tarafından işletilen Antalya Setur Marina yetkilileri, rezervasyonların aylar öncesinden tamamlandığını, rezervasyon yaptırmadan gelen yatlara yer bulmakta güçlük çektiklerini söylediler.

Setur Marina'ya Türkler'den sonra en çok Alman, İngiliz, Fransız ve İtalyan yatçıların geldiğini belirten yetkililer, A.A muhabirine şu bilgiyi verdiler:

‘‘Marinamızda konaklayan yatlara, bağlama, haberleşme, su, bakım ve onarım hizmetleri veriliyor. Yatlarını bağlayan yabancı konuklar, karaya da çıkarak, Antalya'nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ediyor, alışveriş turizminin hareketlenmesine katkıda bulunuyor. Marinamızda iki yıl önce yapılan ilavelrle, yeni kara park sahası kapasitemiz 427'den 600'e yükseltilmişti. Yılın 8 ayında marinamıza, 742 yerli ve 563 yabancı tekne geldi. Marinaya gelen teknelere her türlü hizmet verilmeye çalışılıyor. Yabancı yatçılar arasında Almanlar ilk sırayı alırken, bunu İngilizler ve Norveçliler izliyor. Şu anda Marina, sonbahar aylarının başlamasına rağmen, tam kapasite dolu. Marinada kış mevsimi için yapılan tüm rezervasyonlar da tamamlanmak üzere.’’

KEMER

Türkiye'nin önemli yat limanlarından Kemer Yat Limanı'nın da son yılların en yüksek doluluk oranı yaşandığı bildirildi.

Kemer Marina yetkilileri, deniz ve kara olmak üzere yat kapasitelerinin 300 olduğunu belirterek, şunları kaydettiler:

‘‘Yat limanımızın kapasitesi 120'si kara, 180'i ise denizde olmak üzere toplam 300'dür. Şu anda 250 tekne ile 1 yıllık kontratımız sürüyor. Hem kış, hem de yaz aylarında doluyuz. Yıl başından bu yana yat limanında, bine yakın yat konakladı. Marinaya gelen yat sayısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10'luk artış oldu. Geride bıraktığımız yaz ayları hareketli olduğu için, 180 kapasiteli olan denize, bazı günler 200 tekne almak zorunda kaldık.’’

False