GeriEkonomi Yabancıya konut satışında ‘Turkuaz Kart’ önerisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancıya konut satışında ‘Turkuaz Kart’ önerisi

Yabancıya konut satışında ‘Turkuaz Kart’ önerisi
Abone Olgoogle-news

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER), yabancıların belirli bir rakamın üzerinde yatırım yapmaları halinde uzun süre ikamet izni alabilecekleri ‘Turkuaz Kart düzenlemesi önerisini’ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Önerilere ilişkin değerlendirmeleri yer alan GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye’de yabancıların belirli bir rakamın üzerinde yatırım yapmaları halinde, uzun süre ikamet izni alabilecekleri bir düzenlemenin yapılması önerisini bakanlığa sunduklarını bildirdi. Akbal, “Önerimizde, minimum 100 bin dolar yatırım yapan bir yabancının bu sayede elde edeceği Turkuaz Kart ile 5 yıllık ikamet izni alabilmesinin sağlanması yer alıyor” dedi. Akbal, yatırımcıya, eşine ve 18 yaş altındaki çocuklarına uzun süreli ikamet izni verilmesinin öneminden bahsetti.

TANITIM ATAĞI

Akbal, gayrimenkul sektöründeki tanıtım faaliyetlerinin Türkiye’nin, sağlık, eğitim, yaşam, kültür gibi pek çok alanındaki tanıtım faaliyetlerinden ayrı düşünülmesinin mümkün olmadığını belirterek, bu nedenle Türkiye’yi tanıtıcı faaliyetlere ağırlık vereceklerini bildirdi. Yapacakları araştırma ve hazırlayacakları raporlarla Malta, İngiltere ve İspanya gibi ülkelerin gayrimenkul satışında sunduğu imkanları inceleyeceklerini kaydeden Akbal, şu bilgileri verdi:

ZİRVE PLANI

“Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin farkındalık sağladığı pazarlara yönelik sanal fuar ve roadshowlar düzenleyeceğiz. Örneğin yakın zamanda İran’a yönelik sanal bir roadshow planımız var.
Türkiye için potansiyel pazarlardan Hindistan, Endonezya, Malezya ve Pakistan gibi Asya ülkeleri ve Afrika’ya da tanıtım faaliyetleri düzenlemeyi hedefliyoruz. En büyük hedeflerimizden birisi ise; Türkiye’de uluslararası bir gayrimenkul zirvesi gerçekleştirmek. Bu etkinliği, dünyadaki tüm uluslararası gayrimenkul oyuncularının dikkatini İstanbul’a çekecek ve İstanbul’u uluslararası bir gayrimenkul yatırım merkezi haline getirecek şekilde konumlandıracağız.”

 

False