GeriEkonomi Wall Street'te bir haftada 7 Türkiye uçtu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wall Street'te bir haftada 7 Türkiye uçtu

ABD'deki terörist saldırılardan sonra son 70 yılda ilk defa 3 gün kapalı kalan Wall Street, geçen hafta 1.4 trilyon dolarlık kayba uğradı. 200 milyar dolarlık GSMH üzerinden bir haftada Wall Street'te kaybolan para miktarı 7 Türkiye büyüklüğüne eşit. Bu piyasalarda geçen yıl mart ayından bu yana toplam kayıp 6.8 milyar dolara ulaştı.

Wall Street kapalı kalmadığına pişman oldu. ABD'deki saldırılardan sonra kapatılan ve geçen pazartesi günü yeniden işleme açılan Wall Street borsalarında geçen hafta Dow Jones Endüstri Endeksi'nin yüzde 14, Nasdaq Karma'nın ise yüzde 16 düşmesiyle kaybedilen para miktarı 1.4 trilyon dolar oldu. Geçen yıl mart ayından bu yana toplam 6.8 trilyon dolarlık nakit kayba neden olan Wall Street'te sadece geçen hafta, Türkiye'nin gayrisafi milli hasılası (GSMH) 200 milyar dolar olarak kabul edildiğinde, mali açıdan 7 Türkiye büyüklüğünde para buharlaşıp uçtu. Wall Street'te son 17 ayda kaybedilen nakit paranın miktarıysa, yine 200 milyar dolar üzerinden Türkiye GSMH'sinin 34 kat büyüklüğe ulaştı.

70 yıl önce yaşanan büyük buhran döneminde bir hafta kapalı kalan Wall Street, o dönemden sonra en uzun süreli kapalılık dönemini, önceki hafta ABD'de yapılan saldırılardan sonra üç gün ile yaşadı. Yeniden işleme başlanmasından sonra ABD borsalarının rekor düzeyde düşmesi ABD'li yorumcular tarafından değişik açılardan değerlendirildi.

Terörist saldırılar veya savaşların ardından güzel günler gelir bu günlerde paniğe kapılmayan yatırımcı kazanır görüşünü savunan borsa uzmanlarının yanısıra Amerikan toplumunun yaşadığı şok Amerikalı yatırımcıyı satış yapmaya zorluyor görüşünü savunan uzmanlarda oldu.

1 HAFTADA 7 TÜRKİYE

ABD borsalarında yaşanan tarihi düşüşün ardından yatırımcıların toplam kaybı borsaların en yüksek değerine ulaştığı 2000 yılının Mart ayına göre 6.8 Trilyon dolar oldu. Yatırımcıların sadece geçtiğimiz hafta kaybettiği para miktarı ise, 1.4 trilyon dolar oldu.

6.8 Trilyon dolar, dünyanın en büyük ekonomileri arasında sayılan Japonya, Fransa ve Almanya'nın bir yıllık Gayri Safi Milli Hasılalarının toplamından daha fazla Geçtiğimiz hafta New York Borsasında buharlaşan 1.4 Trilyon dolar ise Türkiye'nin kriz öncesi GSMH'sının 7 katı kadar bir tutar oluşturuyor.

DOLAR TUTUNDU

Geçen hafta Wall Street ile birlikte dünyanın büyük hisse senedi piyalarında önemli düşüşler yaşandı. Tahvil piyasalarında ise ülke beklentileri çerçevesinde devlet tahvillerinin değerlerinde yüksek oranlı dalgalanmalar oldu. Büyük merkez bankalarının desteğiyle dolar önemli paralar karşısında değerini korumayı başardı. Dolar, Asya piyasalarında yen karşısında küçük bir gerileme gösterdi. Haftaya 117.6 yen ile başlayan dolar, 116.84 yene geriledi. Dolar euro karşısında ise 0.92 seviyesinde kaldı. Altın fiyatları ise kriz öncesindeki değeri olan 271 doların bir hayli üzerine çıkıp 290 dolar ons (28.35 gram) değerine ulaştı. Yatırımcıların satışa yönelmesi fiyatları aşağıya çekince, New York Borsası'nda Dow Jones Endeksi haftayı 1.369 puan ya da yüzde 14.2 düşüşle 8.235 puanda kapattı.

‘Yeni Ekonomi’ denen yüksek teknoloji ve İnternet şirketlerinin hisse senetlerinin izlendiği Nasdaq Endeksinin hafta içindeki kaybı ise yüzde 16 oldu. Nasdaq Cuma gününü 1,423 puanda tamamladı.

Diğer borsalarda da düşüş hakimdi. Londra Borsası'nda FTSE 100 Endeksi, haftayı 322 puanlık düşüşle son dört buçuk yıllın en düşük kapanışı olan 4.433 puanda kapattı. Frankfurt'ta Cuma günü 3.787 puanda kapanan DAX Endeksinin haftalık kaybı 328 puan oldu. Paris Borsası'nın CAC-40'ı da haftalık 256 puanlık düşüşle düşen endeksler arasındaki yerini aldı. CAC-40, 3.652 puanda kapandı. Asya piyasaları da düşüşten payını aldı. Tokyo Borsası'nın Cuma gününü 9.554 puanda geçen temel gösterge Nikkei Endeksi'nin haftalık kaybı 453 puan oldu. Hong Kong Borsası'nına Hang Seng Endeksi de hafta içinde 721 yada yüzde 7.5 gerileyerek 8.934 puanda kapandı.

Hayaletlerle boks yapıyoruz

Borsalarda yaşanan düşüşe ilişkin yorumcuların yaklaşımları ise yatırımcıların durgunluktan endişe ettikleri satışı tercih ettilrei yönünde.

Legg Mason Wood Walker Şef pazar stratejisti Richard Cripps, Amerikan borsalarında aşırı satış oluştuğunu, ancak pazarda böylesi durumların ortaya çıkabileceğini ve duruma müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

Cripss duruma tarihteki benzer olaylarla paralellik kurularak açıklık getirilemeyeceğini belirterek, ‘‘Hayaletlerle boks yapıyoruz’’ dedi.

Şef PNC danışmanı Jeff Kleintop ise, ABD borsalarında yatırımcının temel eğiliminin satış yönünde olduğunu belirterek, ‘‘Bu noktada ekonominin daha derin bir durgunluk tehlikesi içerisine girme tehlikesi var’’ dedi. 1.8 milyar dolarlık bir portföyü yöneten United Investment Başkanı Richard Babson ise, borsalardaki düşüşün tek nedeninin savaş korkusu olmadığını, bazı yatırımcıların ABD mali yılının bitişi nedeniyle vergiden kaçışa yönelik satış yaptığını kendisi gibi bazı yatırımcılarında alıma geçmek için durumun düzelmesini beklediğini söyledi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False