GeriEkonomi Vix Endeksi nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vix Endeksi nedir?

Vix Endeksi nedir?

Piyasalarda korku endeksi olarak da bilinen Volatility Index (VIX), yatırımcıların piyasalardaki iştahını ifade etmektedir. Piyasalarda oluşan yatırım endişesinin artması ve yatırımların çekimser bir hale bürünmesi halinde artış gösteren Vix Endeksi, S&P 500 hisse opsiyon fiyatlarını kullanır ve opsiyon fiyatlarının piyasa volatilitesi ile ilişkisinden yola çıkarak piyasanın "beklenen volatilitesi"ni belirler. İşte, Vix Endeksi hakkında bazı bilgiler

VIX Endeksi, piyasaların oynak olma sebebiyle oluşan korku ve risk ortamını göstermektedir. Korku endeksi / risk endeksi olarak da anılmaktadır. VIX endeksi, Chicago Opsiyon Borsası (Chicago Board of Options Exchange) tarafından vadesine 22 işlem günü (30 takvim günü) kalmış olan S&P 100 endeksi üzerine yazılmış Amerikan tipi alım ve satım opsiyonlarından hesaplanmış ve örtülü volatiliteyi belirlemek amacıyla oluşturulmuş endekstir. VIX endeksinde her bir opsiyonun fiyatının yakın zamanda işlem görmüş opsiyonların ortalaması alınarak hesaplanması ile alım/satım fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan sorunlar elimine edilebilmektedir.

VIX endeksi 2003 yılına kadar beklenen kâr paylarının zamanını ve de miktarını dikkate alan binominal değerleme yöntemi doğrultusunda hesaplanmıştır. Öte yandan VIX endeksi 2003 yılından sonra S&P 500 endeks opsiyonlarına göre oluşturulmaktadır. Bu tarihten sonra endeks hesaplaması uzun vadeli Black-Sholes modeli dikkate alınarak, likiditesi yüksek S&P 500 opsiyonları için yapılmaktadır.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False