Visa: Sıra ’devlet kart’a geldi isterseniz tank bile alırsınız

Visa: Sıra ’devlet kart’a geldi isterseniz tank bile alırsınız

Dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden Visa, Türkiye Cumhuriyeti’ne banka kart çıkarmaya hazırlanıyor. ’Devlet kart’ konusunda anlaşma sağlanırsa kamu harcamaları bundan sonra Visa kartlarıyla yapılacak. Visa Avrupa Başkan Yardımcısı Steve Perry, "devlet kart’la istenirse tank bile alınabilir, teoride bu mümkün. Devletlerin tercihine bağlı" dedi.

DÜNYANIN en büyük ödeme sistemlerinden Visa, 1997 yılından bu yana İngiltere’de kamu harcamalarında kullanılan "devlet kart" uygulamasını Türkiye’ye de getirmeye hazırlanıyor. Visa, Hükümet Tedarik Kartı’nı (Visa Government Procurement Card) Türkiye’ye getirmek için devletin çeşitli kurumlarıyla görüşmeye başladı.

620 MİLYON DOLAR TASARRUF: Visa Avrupa Başkan Yardımcısı Steve Perry, "İngiltere’de bu kart sistemiyle kamu harcamalarında faturaya, káğıt işine giden para azaldı, işlemler kayıt altına alındı. Devlet şimdiye kadar 620 milyon dolar tasarruf etti" dedi. "Devlete sallama çay da alsanız, orduya füze de alsanız bunlar büyük harcamalar" diyen Perry, söz konusu kartı başka devletlere de yaymak istediklerini, Türk hükümetiyle görüşme halinde olduklarını kaydetti.

TANK BİLE ALABİLİRSİNİZ: Perry, kartla ilgili şu bilgileri verdi: "İngiltere’deki uygulamada kırtasiye, benzin, üniforma gibi kamu harcamaları Visa kartlarıyla yapılıyor. Bazı ’devlet kart’larla her türlü harcama yapılabilirken benzine, kırtasiyeye özel kartlar da çıkarılabiliyor. Teoride A ülkesi B ülkesinden bu kartla tank bile alabilir. Kuralları devlet koyuyor. Devlete, kartın nerede kullanıldığı hakkında rapor yazıyoruz."

GİZLİLİK VE ŞEFFAFLIK: Devlet harcamalarının gizliliğiyle ilgili soruyu "Biz bankeriz ve bize kişisel bilgiler konusunda güvenilir. Hükümetler bize güvenebilir. Kırtasiye, benzin, üniforma, yiyecek, içecek ödemeleriyle başlanır, tanklarla değil. Başlarız ve sonra iş büyür" şeklinde yanıtladı. Perry, kamu harcamaları için kart sisteminin ABD’de de kullanıldığını ve Türkiye dışında konuyla ilgilenen başka ülkeler bulunduğunu kaydetti. Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, konu hakkında Maliye Bakanlığı da dahil devletin birçok kademesiyle görüştüklerini anlatarak, sistemin büyük tasarruf sağladığını ve harcamalara şeffaflık getirdiğini belirtti.

ATM KART YAYGINLAŞACAK: Türkler’in alışverişlerde ATM kartını fazla kullanmadığını ve bu alana odaklanarak, ATM kart kullanımını artırmak istediklerini dile getiren Perry, şöyle konuştu: "Avrupa’da her 9 Euro’nun bir Euro’su Visa kartla harcanıyor. Türkiye’de ise 8 harcamadan biri. Ekonominiz istikrar kazandı. Enflasyonu kontrol altına aldınız. Artık ATM kartının kullanımının artması için gerekli şartlar var. ATM kart kullanımının, nakitten avantajlı olduğunu anlatmalıyız. Türkiye’de ATM kartlarının yüzde 90’ı para çekme makinelerinde yüzde 10’u alışverişte kullanılıyor. Elektronik işlemler nakit kullanmaktan daha ucuza geliyor. Ayrıca kart nakitten güvenli. Takip edilebiliyor. Kaybederseniz paranız gitmiyor. Kayıtdışılığı da önlüyor. Sosyal yönleriyle de ATM kart kullanımının faydaları var."

Kartla milyonlar ödeyip mücevher alanlar var

VISA Avrupa’nın yıllık 1.5 trilyon Euro işlem hacmi bulunduğunu anımsatan Steve Perry, kartlarıyla bir seferde yüzlerce bin Euro’luk harcamalar yapıldığını belirtti. Kartlarla 7 haneli harcamalar yapıldığını anlatan Perry, "Tek seferde milyonlarca Euro’luk harcamalar yapıldığını da duydum. Bunlar genellikle kartla otomobil ve mücevher alımı şeklinde oluyor" dedi.

Alışveriş üstüne para, yıl sonunda yaygınlaşır

ALIŞVERİŞ yapılan dükkándan nakit para alma imkanı sağlayan sistemin (cash - back) Türkiye’de bu yıl sonunda yaygınlaşmasını umduğunu söyleyen Steve Perry, şunları anlattı: "Sistem, İş Bankası tarafından bazı dükkánlarda sınırlı olarak uygulanmaya başlanmıştı. ABD ve İngiltere’de yaygın biçimde kullanılan sistemi İtalya ve Polonya’da yeni başlattık. Türkiye ve Macaristan’da pilot olarak başladık. Birçok banka nasıl işe yaradığını görmek istiyor." dedi.

Türkiye, Visa’nın içindeki kaplan ve itici güç oldu

TÜRKİYE’yi 17 yıldır 50 kez ziyaret ettiğini anlatan Steve Perry, Türkiye’nin, 36 ülkenin bağlı bulunduğu Visa Avrupa’da çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Türkiye’nin, Avrupa’da en çok kredi kartı bulunan ikinci ülke olduğuna değinen Perry, "Toplam ATM kartı ve kredi kartı sıralamasında da 3’üncü ülke durumundasınız. Türkiye Visa Avrupa ortalamasının iki katı büyüyor. En çok büyüdüğümüz ülke. Türkiye Visa’nın içindeki kaplan. Depodaki kaplan diye bir yakıt reklamı vardı. Türkiye aklıma o reklamı getiriyor. Türkiye Visa’nın motoru, itici gücü" dedi.

Renkli Ufuklar’a 1 milyon YTL’den fazla kaynak

VISA Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Europe ve Türk bankalarının, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ile işbirliği içinde başlattığı Renkli Ufuklar sosyal sorumluluk projesini şöyle anlattı: "Renkli Ufuklar kampanyasında ilköğretim çağındaki çocukların çeşitli beceriler kazanması, kendileri ve ülkelerine ilişkin vizyonlarının geliştirilmesi hedefleniyor. Renkli Ufuklar’a Visa Europe ve Türk bankaları tarafından yılda 1 milyon YTL’nin üzerinde kaynak sağlanacak."
Haberle ilgili daha fazlası: