Vakti dolunca gereği yapılır

Vakti dolunca gereği yapılır

SON toplantısında politika faizini yarım puan indiren Merkez Bankası’na karşı Başbakan Erdoğan eleştirilerini sürdürdü. Başbakan Erdoğan “Artık yetti. Neymiş, bağımsızmış... Ha vakti dolar, dolduğu zaman da tabii biz gereğini yaparız” dedi.

Haberin Devamı

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, faiz kararına “sen dalga mı geçiyorsun” tepkisini verdiği Merkez Bankası’na yönelik eleştirilerini dün de sürdürerek, “Artık yetti” dedi. Yatırım için yüksek olan faizlerin düşmesi gerektiğini belirterek, “Biz atmosferi balans etmekle görevliyiz” diyen Erdoğan, “Ha vakti dolar, dolduğu zaman da tabii biz gereğini yaparız, ayrı mesele, bu işi çözmek zorundayız” sözleriyle de Merkez Bankası yönetimine mesaj verdi. Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda şöyle konuştu:
Neymiş, bağımsızmış... Ama bilecekler ki biz bu millete er veya geç hesabını vereceğiz. Daha önce de kendilerine bunu söyledim. Farklı bir anlayış içerisindeler. Faizde genel bir havayla düşüş var. Ama bu onların yarım puanlık repoyu düşürmeleriyle sağlanmış bir şey değil. Bu ayıptır dedim, yarım puanla bu milletle dalga geçmeyin. Alınacak karaların ciddi olması lazım.

FAİZ YÜKSEKTİR

Haberin Devamı

Biz atmosferi balans etmekle görevliyiz. Onun için de bizim düşüncelerimiz çok açık nettir. Bu faiz oranı yüksektir. Bunun düşmesi lazım ki, reel yatırım artsın. Bir defa biz sıcak parayla bir ülkenin kalkındığına inanan bir ülke değiliz. Kimse bizi bununla aldatmasın. Biz reel yatırım için gelene mukayese edilemeyecek derecede hoş bakar, ve adımlara desteği veririz. Bize gelecek fayda orada. Eğer siz yüksek faizle kredi vermeye kalkarsanız e benim ülkemdeki özellikle iç sermaye, yerli sermaye yatırım yapabilir mi? Yapamaz. Neyle yapacak? Eğer finansın maliyeti ucuzsa onun yatırım yapma şansı vardır.”
“Hangi kuruluş ne demiş? Bu değil biz ne dedik, bunu düşünmemiz lazım” diye konuşan Erdoğan şunları söyledi: “Biz işsizliği de çözeceksek neyle çözeceğiz? Reel yatırımla çözeceğiz. Sıcak para gelir, nasılsa faiz yüksek. Parayı koyar yine alır götürür. Bunu bu şekilde değerlendirmemiz lazım. Ha reel yatırım için gelsin başımız gözümüz üstüne eyvallah. Hele hele altıncı beşinci dördüncü bölge. Bir şeyi daha söylemem lazım. Biz siyasetçiyiz, halka hesabı biz veriyoruz. Merkez Bankası yöneticileri, sadece kendi kendileri içerisinde bir hesabı yapmak durumundadırlar.”
Bankalara da seslenen Erdoğan ABD ve Japonya’da eksi faizle finans sektörlerinin kazandığını “Onlar kendi ülkelerini düşünüyor” diye konuştu.

Enflasyonu hiç tutturamadın

Haberin Devamı

BAŞBAKAN, Merkez Bankası’na bugüne kadar enflasyonu hiç tutturamadığını söyleyerek “Hep revize ettiniz. Faizi de aynı şekilde. Ama artık yetti. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bize değişik yerlerden değişik gerekçeler getiriyorlar. Bırakın o işi. Biz % 63 devletin borçlanma faiziyle aldık. Faiz indi enflasyon da indi. Daha güzel örnek mi olur?” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: