GeriEkonomi Unilever, Bestfood'la devleşti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unilever, Bestfood'la devleşti

Abone Olgoogle-news

UNILEVER, ABD'li Bestfood'u 20.3 milyar dolara (12.3 katrilyon lira) satın alarak, dünyanın en büyük gıda şirketi haline geldi. Birleşme ile iki şirketin yılda 700 milyon dolar tasarruf yapacağı tahmin ediliyor.

İNGİLİZ-Hollanda şirketi Unilever, uzun süren pazarlıklar sonucunda ABD'nin en büyük gıda şirketlerinden Bestfood'u 20.3 milyar dolara (12.3 katrilyon lira) satın aldı. Unilever'in her bir hissesine 73 dolar ödediği Bestfood'u alması ile dünyanın en büyük gıda şirketi doğmuş oldu.

Her iki şirketin geçen yılki cirolarının toplamı 53 milyar doları buluyor. Böylece yeni şirket geçen yıl 46 milyar dolarlık bir ciroya ulaşan Nestle'yi geçmiş oldu.

Bu anlaşmanın hem ABD hem de Avrupa Birliği tarafından onaylanması gerekiyor.

İki şirket arasındaki anlaşmaya göre Unilever ayrıca Bestfood'un 4 milyar dolarlık borcunu da üstlendi. Yeni şirketin, bu anlaşma ile her yıl 700 milyon dolar tasarruf yapması bekleniyor.

Ortaya çıkan yeni şirketin, gıda alanında yeni satın almalar ve evliliklere yol açması bekleniyor. ABD'nin New Jersey kentinde merkezi bulunan Bestfood'un borsadaki hisseleri anlaşma açıklandıktan sonra yüzde 10 oranında yükseldi.

İki şirket arasındaki pazarlıklar uzun süredir devam ediyordu. Bestfood, Unilever'in fiyatı yükseltmesi için başka şirketlerle de satış konusunda pazarlık halindeydi.

Halen 60 ülkede ofisi bulunan, ürünleri 110 ülkede satılan Bestfood'un 1999 yılı satış hacmi 8.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Şirketin sahip olduğu markalar arasında Knorr çorba ve bulyonlar, Hellmann's soslar, Skippy fıstık, Mueller's makarnaları, Karo şrupları, Argo ve Maizena mısır ürünleri, Pfanni patates ürünleri, Lesieur sosları bulunuyor.

Unilever ise, Bestfood'u satın almadan önce, Nestle'den sonra dünyanın en büyük ikinci gıda kuruluşu durumunda bulunuyordu. Yıllık cirosu 45 milyar dolara ulaşan Unilever, 88 ülkede 255 bin çalışanı ile hizmet veriyor. Unilever'in tanınmış markaları arasında Lipton çayları, Dove ve Organics kozmetik ürünleri, Omo, Closeup, Rexona, Elizabeth Arden ve Calvin Clain gibi temizlik ve güzellik malzemeleri yeralıyor.

False