Un ihracatında rekor beklentisi

Güncelleme Tarihi:

Un ihracatında rekor beklentisi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 15, 2023 07:00

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Türk un sektörünün 2022 yılını değerlendirdi ve 2023 yılı için öngörülerini paylaştı.

Haberin Devamı

Türk un sanayicisinin, 2022’de tüm olumsuzluklara rağmen, 2021 rakamlarını yakaladığını belirten Tezcan, 3 milyon ton un ihracatı karşılığında 1 milyar 158 milyon dolarlık girdi sağlandığını söyledi. Buğday ekim alanlarında yüzde 20’lik artış yaşandığına dikkat çeken Tezcan, dünya pazarında Türk ununa büyük teveccüh duyulduğunu dile getirdi.

‘BİRİNCİLİĞİNİ KORUDU’

Türk un sanayicisinin üzerine düşen görevleri tüm olumsuzluklara rağmen yerine getirdiğini belirten Tezcan, “Tonaj ve miktarsal anlamda 2021 ile 2022 yıllarını kıyasladığımızda aynı tonajı tutturduk. Türkiye, dünyada un ihracatında birinciliğini korudu” dedi.

‘AYAK SESLERİNİ DUYDUK’

Türkiye’nin kendine yetecek buğdayı ürettiğini vurgulayan Tezcan, “Gönül istiyor ki Türk un sanayicisi, kendi Türk buğdayı ile dünyaya ihracatını sergileyebilsin. Ama toprak yapımız da maalesef kısıtlı. Verimliliği artırarak kendi ürettiğimiz buğdayı dünya sofralarına sunuyor olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Türk un sektörünün 2023 yılı için öngörülerini paylaşan Tezcan, un ihracatında son yılların en büyük ihracat rakamlarına ulaşabileceklerinin sinyallerini aldıklarını belirtti. Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu andaki durumda Ukrayna-Rusya Savaşı kaynaklı oradaki üretim alanlarında bir artış beklentisi içerisinde değiliz. Eğer bir aksilik olmazsa aynı miktarların üretebileceğini tahmin ediyoruz. 2023 yılında da ihracatımızın 2022 yılından bir miktar daha artacağı beklentisi içerisindeyiz. Ocak ayında şu ana kadar ilk 10 günlük süreçte hissediyoruz. Bu artış 12 ay boyunca sürdürülebilir olursa, son yılların en büyük ihracat rakamına ulaşacağımızı ve tonaj anlamında da bu başarıyı sürdürülebileceğimiz bir yıl olacağını ümit ediyorum. Son 10 günlük süreçte bunun ayak seslerini duyuyoruz.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!