GeriEkonomi Ulaşım zammı Rekabet Kurulu'nda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulaşım zammı Rekabet Kurulu'nda

CHP Ankara İl Başkanlığı, EGO Genel Müdürlüğü’nün Ankara’da toplu taşım ücretlerine yaptığı yüzde 33’lük zamla hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Rekabet Kurulu’na başvurdu.

Başvuruda, EGO Genel Müdürlüğü hakkında soruşturma açılması, para cezasına hükmedilmesi, uygulanan zam oranı geri alınıncaya kadar günlük 50 milyon lira ceza uygulanması ve soruşturma sürecinde de geçici tedbirlerin alınması talep edildi.

CHP Ankara İl Başkanlığı ve şahsı adına CHP Ankara İl Başkanı Hakkı Suha Okay, PM üyeleri ve eski il başkanları Levent Gök ve Fazıl Güleken, EGO Genel Müdürlüğü’nü Rekabet Kurumu’na şikayet ettiler.

FAHİŞ FİYAT

"EGO’nun piyasadaki hakim durumunu, fahiş fiyat uygulayarak kötüye kullandığı ve tüketicilerin bu uygulamadan zarar gördüğü" kaydedilen başvuruda, Ankara’nın ulaşımda en pahalı kent durumuna geldiği belirtildi.

BELKO ÖRNEK KARAR

Dilekçede Rekabet Kurulu’nun kömür fiyatları nedeniyle ceza kestiği ve yüksek kömür fiyatlarının düşürülmesini talep ettiği BELKO kararı örnek gösterildi.

ZAM KARARINDA SAHTECİLİK

Rekabet Kurulu’na yapılan şikayet başvurusunda, 1 Ocak 2004 tarihinde Ankara’da otobüs fiyatlarını yüzde 20 zamla 750 bin TL’den 900 bin TL’ye çıkarıldığı anımsatılarak, "Bu yıl başında yürürlüğe giren yüzde 33 oranındaki zamla birlikte 1 yılda bilet fiyatları kümülatif olarak yüzde 38 oranında artırılmıştır" denildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Ankara’da ulaşıma 31 aydır zam yapılmadığını savunmuştu. Aynı aldatmacanın 24 Aralık 2004 tarihli Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin yüzde 33’lük zam kararında da yer aldığı ortaya çıktı. Kararda "en son 1 Mayıs 2002 tarihinde belirlenen Ankara şehir içi toplu taşıma fiyat tarifeleri" ifadesi kullanılarak doğru bilgilendirmenin yapılmadığı ortaya çıktı. Elde edilen İdare Encümeni kararına göre 1 Mayıs 2002 tarihinden sonra 2 Aralık 2003 tarihinde de Ankara’da ulaşım fiyatlarına yüzde 20’lik zam yürürlüğe konulmuştu.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False