GeriEkonomi Ufuk Sandık: Beşinci Vites
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ufuk Sandık: Beşinci Vites


Ufuk SANDIK

Otomobilde kriz fırsatları

EKONOMİK krizle birlikte satışların bıçak gibi kesilmesi, otomobil firmalarını harekete geçirdi. Otomobilciler düzenledikleri satış kampanyalarıyla, otomobil satın almayı düşünenlere cazip imkanlar sunuyorlar. Volkswagen'den Renault'ya, Tofaş'tan Skoda'ya, Lada'dan Mitsubishi'ye kadar birçok yerli ve ithalatçı firma kampanya düzenliyor.

VOLKSWAGEN

Volkswagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv, finans kuruluşu Volkswagen Doğuş Finans (VDF) aracılığı ile müşterilerine uygun ödeme koşulları sunuyor. VDF, kredi başvurularına 24 saat içinde cevap vererek, Volkswagen müşterilerine bankaya gitmeden, prosedürlerle uğraşmadan kredi kullanma imkanı veriyor. Tüm Volkswagen modellerinden mayıs ayı itibariyle 6 ay içinde yüzde 0.12, 18 ay için yüzde 2.70 faiz uygulanıyor. Anahtar teslim fiyatın yüzde 70'ine kadar kredi kullanılabiliyor.

RENAULT

Renault Mais tarafından uygulanan kampanyada ise tüketicilere sadece vergilerini ödeyerek sıfır peşinat ile otomobilini teslim alma ve ödemeyi 24 ay vade ile yapma imkanı sunuluyor. Sabit Türk Lirası ile düşük taksitlerle otomobil sahibi olma imkanı sunan kampanyada kredili alımlarda 3 milyara varan avantajlar sağlanıyor.

‘‘Şimdi Al Ağustos'ta Öde’’ kampanyası dahilinde isteyen tüketiciler belli oranda bir peşinat ödeyerek, aracın geri kalan ödemesini 16 Ağustos 2001 tarihinde yapabilecekler.

SKODA

Skoda otomobillerde de sıfırdan başlayan faizlerle kredi kullanma olanağı bulunuyor. 6 aya kadar vadelerde faiz oranı sıfır iken, 12 ay vade için yüzde 3.69, 18 ay için yüzde 4.63, 24 ay için ise yüzde 5.10 faiz uygulanıyor.

TOFAŞ

Tofaş ise 0'dan başlayan faizlerle 24 aya varan vadeler uyguluyor. Tofaş ayrıca, LPG modellerde de indirim yapıyor. Şahin, Doğan, Kartal, Siena otomobillerin LPG'li modelleri benzinli otomobillerin fiyatlarıyla satılıyor. LPG'li otomobillerin anahtar teslim satış fiyatları 6 milyar 629 milyon liradan başlıyor.

MITSUBISHI

Türkiye distribütörlüğünü Temsa'nın yaptığı Mitsubishi otomobillerde de düşük faizli satış kampanyası var. Yüzde 3.15 faizle satılan otomobillerin peşin alımında ise yüzde 1 milyar 450 milyon lirayla 1 milyar 850 milyon lira arasında indirim uygulanıyor.

LADA

Yaşanan ekonomik kriz sürecinde, Çelik Motor Tic. A.Ş. 12 ay vade seçenekleri ile Samara ve Niva modelleri için yüzde 3 faiz oranı ile 2 milyar lira, Vega modeli için ise yüzde 4.3 faiz oranı ile 3 milyar lira kredi imkanı sağlıyor. Ayrıca anahtar tesilm fiyatlar üzerinden peşin alımlarda 837 milyon liraya varan indirim avantajı da sunuyor.

Hisse senediyle otomobil satışı

HİSSE senediyle otomobil satış dönemi başladı. Lüks ve spor otomobilleri Türkiye'ye getiren F&B Otomotiv, hisse senediyle otomobil satışı gerçekleştiriyor. Sisteme göre, otomobil satın alanlar paranın yarısını nakit, yarısını ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören herhangi bir hisse senediyle ödüyorlar. Hisse senediyle otomobil satışı uygulaması borsa düşürken büyük ilgi görüyor.

Genelde, İMKB-100 endeksi içinde yeralan hisse senetlerinin geçerli olduğu sistemde, İMKB-100 endeksinin dışında işlem hacmi yüksek, güçlü ve kárlı firmaların hisse senetleri de kabul edilebiliyor.

F&B Otomotiv Genel Müdürü Gürbüz Aydemir, ‘‘Sistem, 100 liralık malda 50 liralık nakit, 50 liralık hisse senedi getirme imkanı sağlıyor. Ancak insanlarda henüz, hisse senedi borsada alınır ve satılır mantığı var. Bu nedenle pek bilmiyorlar. Sonuçta o menkul değer, parayla ne yapılabiliyorsa tüm ticari işlerde de kullanılabiliyor. Biz borsanın kendine geldiği bir dönemde bu işe giriştik. Şirket olarak hisse senedi işiyle de uğraşıyor olmamız, bizi avantajlı kılıyor’’ dedi.

Üç yıldan bu yana çizgi üstü otomobil markalarının en üst modellerini satışa sunduklarını belirten Aydemir, şöyle konuştu:

BENTLEY BİLE VAR

‘‘Türkiye için özel araçlar getiriyoruz. Bir anlamda hobi araçları. Tüketicinin arayıp bulamayacağı, diğer ithalatçıların hem finansal hem de iş anlamında getirme riski almak istemedikleri otomobilleri satıyoruz. Bunlar Bentley, Lamborghini, Aston Martin, BMW, Mercedes, Chevrolet, Cadillca, Chrysler, Dodge gibi markaların en üst versiyonları... Bu otomobillerin satışların da müşteriler için mümkün olduğunca cazip hale getirmek gibi bir misyonumuz var. Bu nedenle farklı, ama cazip birşeyler yapmak istedik.’’ F&B Otomotiv, hisse senediyle satışın yanı sıra, spor, binek ve arazi araçlarının tümünde yüzde 5 ile 20 arasında indirim uyguluyor.

Artık servise giden de hediye puan topluyor

BANKACILIK sektöründe yaygın olan hedef puan uygulamaları, otomobil sektöründe de büyük ilgi görüyor. 1997 yılında faaliyete geçen Zeytinburnu Toyota Derindere, müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik olarak düzenlediği hedef puan kampanyasıyla dikkat çekiyor. Satış sonrası hizmetler ve sigorta organizasyonu içerisinde gerçekleştirilen her bir işleme ait fatura mukabilinde verilen puanlarlarla; 72 ekran televizyondan müzik setine, mutfak gereçlerinden traş makinasına kadar birçok Philips ürünü kazanmak mümkün.21 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu Zeytinburnu Toyota Plaza Derindere'de satıştan servis ve yedekparçaya, sigortadan oto kiralamaya kadar birçok hizmet sunuluyor. Haftanın yedi günü hizmet veren serviste, araca takılan her orijinal yedekparça ve yapılan işçilik de 1 yıl süre ile garanti altında bulunuyor.

Hizmet kalitesinin artırılması yönünde projeler geliştiren Derindere Otomotiv, Shell ile ortak bir çalışma yürütüyor. Shell Helix Oto Garanti Sistemi adı verilen bu uygulama, kasko sigortasının kapsamadığı riskleri tüketicinin üzerinden alıyor. Bu uygulamadan, otomobil üreticisi tarafından verilen garanti üresi dolmuş araçlar ve ikinci el Toyota otomobiller yararlanabiliyor. Ayrıca araç satıldığı taktirde garanti poliçesi aracın yeni sahibine de aktarılabiliyor.

SOL ŞERİT

BU yıl dördüncüsü düzenlenen Batı Anadolu Klasik Otomobil Rallisi Bodrum'dan start alacak. 17 Mayıs 2001 tarihinde başlayacak ralli 20 Mayıs pazar günü sona erecek. Bodrum-Efes-Bodrum arasında gerçekleşecek ralliye yurtdışından da büyük ilgi var.

www.otoalsat.com yayına başladı. Alıcı, satıcı ve otomobilseverleri tek bir site ortamında buluşturmayı hedefleyen otoalsat.com'da aynı zamanda sürekli yenilenen güncel haberleri ile otomotiv sektörünün haber portalı hüviyetini de taşıyor. İkinci el araç alan ve satan otomotiv üreticileri, bayiler, yetkili satıcılar, otomobil ithalatçıları, galeriler, tüm kişi ve kuruluşlar, otoalsat.com hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar.

PIRELLI'den taksitli alışveriş fırsatı... Pirelli ve Yapı Kredi Bankası A.Ş. arasında yapılan işbirliği, Pirelli lastikleri 12 aya kadar vade farksız satılıyor. Ayrıca, bu olanakla, çek ve senet takibi yapmaktan kurtulan müşteriler, satışla ilgili hiçbir risk üstlenmiyor.

NISSAN, X-Terra modelinde yeni yakıt hücre teknolojisini denedi. Direkt hidrojen yakıtı teknolojisinde kullanılan X-Terra modeli, neodymium mıknatıs uyumlu motor ve yüksek performanslı kompakt lityum-ion pil ile donatıldı. Bu motor ve pil teknolojisi daha önce Altra EV, Hypermini EV ve Tino Hybrid modellerinde de kullanılmıştı. Bu yeni teknoloji olağanüstü yakıt tasarrufu sağlıyor ve emisyonu minimuma indiriyor.

SHELL, ‘‘Trafik Güvenliği Etkinlikleri’’ ile yaşanılan kaza oranlarının azalmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Shell akaryakıt istasyonları çeşitli alışveriş merkezleri ve üniversitelerde gerçekleştirilen etkinliklere herkes ücretsiz olarak katılabiliyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False