GeriEkonomi Ufuk Sandık: Avrupa, dizel otoya kayıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ufuk Sandık: Avrupa, dizel otoya kayıyor

Ufuk SANDIK

Batı Avrupa'daki dizel otomobil pazarı, 4 yıllık bir durgunluk döneminden sonra artmaya başladı. 1998 yılında yüzde 25 seviyelerinde bulunan dizel otomobil satışlarının, 2003 yılında toplam satışlar içindeki payının yüzde 33 seviyelerine çıkması bekleniyor. Dizel otomobil talebinin artmasında, dizel motor teknolojisinin gelişmesi ve fiyatların düşük olması rol oynuyor. 1998 yılında 3.5 milyon olarak gerçekleşen dizel otomobil satışlarının, 2003 yılı itibariyle 4.7 milyona ulaşacağı düşünülüyor.

Türkiye'de ise dizel otomobile talep çok düşük. Ancak son yıllarda dizel motor teknolojisinin gelişmesi ve ithal otocuların güçlü dizel otomobilleri getirmesi sonucunda, talepte bir artış görülüyor. Fakat, dizel motorun toplam satışlar içindeki payı ise henüz alt seviyelerde.

1999'un ilk üç ayında ise dizel otomobillerin tüm pazar içindeki payının yüzde 26.2 olduğu görülüyor. Dizel satışlarının en yüksek seviyede olduğu Avusturya'da bu oran yüzde 57.6, Almanya'da ise yüzde 20 seviyesinde. Ayrıca bu ülkelerde dizel otomobillere ayrıcalıklı vergi uygulanıyor. Avrupa'da sadece İngiltere'de dizel otomobillerin vergisi daha yüksek.

Yapılan araştırmalar, Avrupa Birliği'nde dizel otomobil satışlarının 2000 yılı itibariyle 4 milyon adete ve 2003 yılında da her kaydı yapılan 3 araçtan birinin dizel olacağını gösteriyor.

Dizel araçlardaki artışın en çok küçük otomobiller de yaşanacağı tahmin ediliyor. Küçük sınıftaki dizel otomobillerin pazar paylarının son yıllarda düşük kalmasının sebebi olarak, maliyet unsuru gösteriliyor. Araştırmacılar, dizel küçük otomobillerin, daha ucuz benzinli otomobiller yerine kullanılmasının özendirilmesi ve bu ekstra maliyetlerin ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyorlar.

Milenyum Audi'ler Türkiye'ye geldi

DOĞUŞMOTOR-Audi tarafından ithal edilen 2000 yılının Audi A3, A4 ve A6 modelleri yepyeni özellikleri ile Audi yetkili satıcılarında. Audi milenyum modelleri, güvenlik ve estetik unsurları biraraya getiren yeni donanımlarıyla dikkati çekiyor. Milenyum Audi'lerin A3 modellerinde ön-yan hava yastığı ve deri direksiyon, A4 modellerinin 1.6 lt. motorlu versiyonunda ön-yan hava yastıkları, 2.8 lt. motorlu versiyonunda Xenon far, far yükseklik ayarı, radyo symphony ve tüm modellerinde ise alüminyum çerçeve standart aksesuarlar arasında yer alıyor. A6 modellerinin 1.8 T ve 2.8 lt. motorlu versiyonlarında arka-yan hava yastığı, standart donanıma dahil edildi. Ayrıca arka cama yerleştirilen elektrikli perde ve on kollu 71x16 alüminyum jant ise A6'lara estetik bir görüntü kazandırıyor. Bu arada Audi S3 (210 hp), Audi S4 (265 hp), Audi A6 V8 4.2, Audi A8 GP uzun kasa, Audi S8 modellerinin Türkiye'de satışına başlandı.

Sürücü koltuğunda devrim

ARACA arkadan düşük hızla çarpmalarda, sürücüleri boyun bölgesinde oluşacak hasarlardan kurtarmak, kayan basit bir mekanizmanın kullanıldığı sürücü koltuğu ile yakında mümkün olacak. Otomotiv firmaları ve otomotiv yan sanayi firmaları tarafından üzerinde çalışılan bu yeni sürücü koltuğu, sürücü gövdesinin arkaya doğru yönelen kuvvetinden yararlanarak, sürücünün başını nazikçe yakalamak için koltuk başlığını yukarı ve öne hareket ettirip, ani hareketler nedeniyle oluşacak hasarları önlemeyi hedefliyor.

Arkadan çarpmada, sürücünün boynu ilk olarak S-şeklinde bükülmeyle birden çekilerek belkemiği disklerine zarar verebiliyor. Başın başlıkla teması sonrasında başlık yapı üzerinde yukarı kayıp geri iterek çeneyi kaldırır ve boynu iyice uzatarak daha fazla hasara neden olur.

Yeni koltukta, gövdenin en sağlam kemik yapısı olan leğen kemiği bağlantı yerini, sürücüyü koltuğa doğru yerleştirmek için kullanıyor. Eğer bir kazada leğen kemiği geriye itilirse, onun kuvveti koltuğun alt kısmını, koltuğun arkasında bir çift kayıcı ile kenetliyor. Kayıcılar, sürücünün sırtını ve boynunu desteklemek için koltuk başlığını ve koltuğu yukarı getirerek tüm koltuğun darbeyi emmesini sağlıyor.

Renault'dan 4x4 Scenic

DÖRT çekerli otomobiller dünyasında altı yıldan beri yer almayan Renault, bu pazara geri döndü. Renault, Scenic'ten türetilen kompakt tek gövdeli SUV (Sport Utility Vehicle) sınıfında yer alan Rx4 modelini üretti.

Üst sınıf Scenic'in tüm donanım ve motor tipleri bu yeni otomobilde kullanılacak. Scenic Rx4 yeni Scenic ile olan yakınlığını inkar etmiyor. Yeni Scenic'in sunduğu tüm yenilikleri o da içeriyor. Örneğin, petek şeklinde ön panjurlu motor kaputu, sinyal lambaları da içeren çift farlı büyük optik bloklar gibi. Ancak, Scenic Rx4'de siyah far fonları gibi ufak farlılıklar bulunuyor. Bu da araca, sportif bir özellik kazandırıyor. Dışı gibi aracın içi de sportif bir görünümde. Ön panelin üst kısmı siyah renkli olup, daha açık tonlarda seçilen ahşap bölümlerle kontrast oluşturuyor. Scenic Rx4'de 140 beygir güç üreten 2.0 16V benzinli motor kullanılmış. Scenic Rx4'deki başlıca teknik yenilik; ön tekerleklerin patinaj yapmasını önleyen elektronik kumanda sistemli bir sürekli dört çeker olması.

İnternet'te yüzyılın otomobili yarışması

İNTERNET'de ‘‘yüzyılın otomobili’’ seçimine katılma süresi 28 Kasım'da bitiyor. Tüm dünyayı kapsayan yüzyılın otomobil seçimine katılmak için www.cotc.com adresine girmeniz yeterli. İlk aşamada 1400 modelle başlayan araştırmada sadece 100 otomobil kaldı. Eğer acele ederseniz bu otomobillerden istediklerinizi seçerek, bu seçime katılabilirsiniz. Car of the Century sitesi, yüzyılın otomobilinin seçilmesi amacıyla kurulmuş. Yüzyılın otomobilinin seçilmesi için, 32 ülkeden tam 133 gazetecinin katıldığı bir jüri oluşturulmuş.

Ama yüzyılın otomobilinin seçilmesi, sadece bu jüriye bağlı değil. Halk oyları da çok önemli. Bu araştırmaya ilk olarak 1996 yılında başlandı. 1400'den fazla modelin sayısı, ilk elemeden sonra 750'ye indirildi. Şimdi ise 100 model var.

Oy kullanabilmeniz için www.cotc.com. sitesinden COTC Kulübü'ne üye olmanız gerekilor. Bu kulübe üye olursanız hem ilk resmi dünya çapında bir seçim için oy kullanma fırsatına sahip oluyorsunuz. Yüzyılın otomobilini seçerken, karşınıza son elemeden geriye kalan 100 otomobil çıkıyor. Bunlardan 10 tanesini seçiyorsunuz. Son oylama katılma tarihi 28 kasım 1999. Sonuçlar ise Aralık ayında açıklanacak. Ödül töreni Las Vegas'ta yapılacak. Şanslı birkaç kişi ise otomobil sahibi olacak.

SEA Horse Car Care Produtcs, yaklaşan kış mevsimi nedeni ile Antifreeze ve Economizer üretimine büyük bir ağırlık verdi. Kış aylarında - 37 dereceye, yaz aylarında da + 126 dereceye ulaşan koruma özelliğine sahip Sea Horse Antifreeze motorun donması ve yanmasını engelliyor.

HYUNDAİ- Emniyet işbirliği devam ediyor. Hyundai Assan, özel olarak üretilen 13 adet Accent ve 2 adet minibüsü Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teslim etti. Hyundai Tuna Otomotiv tarafından standart polis ekipmanı ve özel boyama ile hazırlanan Hyundai araçlar, ışıklı sinyalizasyon, tepe lambası, siren ve megafon ile donatıldı.

HARLEY Davidson'dan kampanya... Harley Davidson motosikletlerinin Türkiye Distribütörü Efsane Motor tarafından düzenlenen kampanyada ayda 299 dolar ödeyerek motosiklet almak mümkün. Kampanyada, hemen veya sonra teslim seçenekleri bulunuyor.

NİSSAN'dan çevreci dizel motor... Nissan 2001'den itibaren üreteceği yeni otomobillerde doğrudan enjeksiyonlu 2.0-3.0 lt. dizel motorlar kullanacak. Yeni motorlar, çevre dostu, ekonomik olması ve yüksek performansıyla dikkat çekiyor.

Otomobil ihracatı yüzde 139 arttı

OTOMOTİV ihracatı, bu yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla sayısal olarak ikiye katlandı. Bu yılın Ocak-Ağustos döneminde yüzde 95 artışla 53 bin 630 adet araç ihraç edildi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerinden yapılan hesaplamalara göre, Ocak-Ağustos döneminde ihracatın üretim içindeki payı da yüzde 27 düzeyinde gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yılın 8 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 139 oranında artarak, 43 bin 946 adete ulaştı. Bu otomobillerin 34 bin 327 adetini Oyak Renault, 9 bin 267 adetini Tofaş, 352 adetini de diğer firmalar ihraç etti. Ticari araç ihracatı da yüzde 23 artış göstererek 6 bin 60 adete yükselirken, traktör ihracatı yüzde 12 azaldı ve 3 bin 624 adete düştü.False