GeriEkonomi ‘Ucuz kebap imajı’na yenildi, ‘patronlar’ lokantası kapandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ucuz kebap imajı’na yenildi, ‘patronlar’ lokantası kapandı

Metin Fadıllıoğlu, Güler Sabancı ve Cem Boyner’in Londra’da açtığı Chintamani adlı restoran, kebapçıların yarattığı ‘Türk yemeği ucuzdur’ imajına yenik düştü. Müşteriler, Chintamani’nin fiyatlarını Londra’daki kepaçıların fiyatları ile karşılaştırıp, yüksek bulunca ortaklar kapatma kararı aldı.

ARALARINDA Metin Fadıllıoğlu, Güler Sabancı ve Cem Boyner’in yer aldığı 11 ortak tarafından 14 ay önce Londra’nın Piccadilly bölgesinde açılan Chintamani isimli Türk restoranı, kebabın yarattığı ‘uygun fiyat’ imajına yenik düştü. Zeynep Fadıllıoğlu’nun dekore ettiği ve 2 milyon pounda (5 trilyon lira) malolan restoran kapandı. Restoranın başka bir işletmeye satışının bu hafta sonunda yapılması bekleniyor.

Chintamani’nin ortağı ve işletmecisi olan Metin Fadıllıoğlu, ‘Biz bir yılda 1.5 milyon pound yani 3 milyon dolar ciro elde ettik. Bu, Türkiye için çok iyi bir rakam ama orada çıta yüksek. Ancak 3 milyon pound ciro elde ederseniz ilk 5 restoran arasına girebilirsiniz. Bizim de amacımız buydu, ama olmadı’ dedi.

KEBAPÇI DEĞİLİZ

Londra’ya Türk lokantası olarak gitiklerini ve Türk yemekleri sunduklarını söyleyen Fadıllıoğlu, ‘Kebap bizim mönümüzdeki 27 çeşit yemekten sadece biriydi. Yani biz kebapçı değildik’ diye konuştu.

Londra’daki büyük işletmeler tarafından eleştirildiklerini söyleyen Fadıllıoğlu şöyle konuştu: ‘Bir büyük işletmenin sahibi bana, ‘Ben Türkiye’yi gitmedim, Türkleri tanımam ama Midnight Ekspress’i tanırım. Türk yemeği deyince sizde bir tabağa verilen yemekle full yemek yenir’ diye tenkitte bulundu. İngiltere’de çıta öyle bir yerde ki bizi sadece kebapçı olarak görüyorlar. Servisin 15-30 pound olduğu fiyatlarla Türk lokantasının olacağına dair bir kültür yok. Bizim Türkiye olarak imajımızı düzeltmemiz lazım. Yemek fiyatı üzerindeki imajın yükseklerde olması lazım.’

Fadıllıoğlu, restoranın sorumlusunun kendisinin olduğunu söyleyerek, ‘Restoranın faaliyetini durduracağımı söylediğim zaman ortaklarım bana ‘Sen bilirsin’ dediler’ diye konuştu. Londra’da Chintamani ile sosyal bir başarı sağladıklarını söyleyen Fadıllıoğlu, ‘Biz kapattığımız gün akşamı bile 150-200 kişilik rezervasyon aldık. Ama sosyal başarı yetmedi’ dedi.

Metin Fadıllıoğul, İngiltere’de içki lisansının belediyelere bağlı olduğunu belirterek, ‘Biz sadece yemekle içki verebiliyorduk. Yani barda sadece içki verme lisansımız yoktu. Bu da tabii istediğimiz şeyleri yapmamızı engelledi. Yoksa biz bir gece kulübü de açmak istiyorduk’ dedi.

Londra’da yeni bir restoran açmayı düşündüğünü ama bunun sadece kendi fikri olduğunu söyleyen Fadıllıoğlu, ‘Bu ortaklarımın düşüncesi değil. Benim kişisel düşüncem. Ama karar verip açarsak kesinlikle 150-200 kişilik değil, 50 kişilik bir restoran açarız. Ve bu restoran Piccadilly’de değil bize daha çok hitap eden Knightsbridge’de olacaktır’ dedi.

Dekorasyon malzemesi Türkiye’den gitti

CHINTAMANI
’nin dekoru Zeynep Fadıllıoğlu tarafından yapıldı. Fadıllıoğlu’nun beş aylık bir çalışma ile tamamladığı dekorun deri ve branda işlemelerde ve masaların üzerindeki çizimler Tayfun Erdoğmuş’a ait idi. Bütün malzemelerin Türkiye’den geldiği dekorda en önemli unsur olarak keçe kullanılmıştı. ‘Chintamani’, kelime olarak Budist orijinden geliyor. İki anlamı var. Eski devirlerde kutsal heykeller arkasına saklanan ve ‘İlahi Ruh’ ile zenginlik dileklerine cevap veren kıymetli taşlar anlatılıyor. İkinci anlamı ise Osmanlı padişahlarınının yüksek statülerinin simgesi olan bir Osmanlı motifi. Hayatın özü anlamında. Timur figürlerinde kaplan, Osmanlı figürlerinde bulut ve yuvarlak içinde yuvarlak olarak geçiyor.

Açılışına dünya jet sosyetesi katılmıştı

ADINI
Osmanlı sultanlarının yüksek statüsünü simgeleyen bir motiften alan ve iç dekorasyonu ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘Chintamani’ 2002 Kasım ayı ortasında Avrupa sosyetesinin geniş katılımı ile hizmete açılmıştı. 2 milyon pounda malolan ve Londra merkezinde Osmanlı tarzı ilk restoran olma iddiası ile hizmet veren Chintamani’nin açılışına katılanlar arasında Rod Steward’ın ayrıldığı eşi Rachel Hunter, eski Westminister Belediye Başkanı Harvey Marshall’ın eşi Heizel Marshall, Lulu Galvani’nin kızı Divia Lalvani de gelmişti. ABD eski Başkanı Bill Clinton’a yakınlığı ile tanınan Amerikalı işadamı Victor Donenza’nın katıldığı açılış sosyete çevrelerinde büyük sükse yapmıştı. Ünlü Türk modacı Rıfat Özbek, İzzet Çapa, Vedat Yelkenci, İspanya Kralının yeğeni Prenses Tamara Czatoryski Borbon da, açılışa katılmıştı.

Müşterilerin çoğu 10 üzerinden 10 veriyordu

CHINTAMANI
Restoran, Londra’nın restoranlar konusunda en sık ziyaret edilen web sitesi olarak bilinen londoneats.com’da da yeralıyordu. Web sitesinde restoran müşterilerinin görüşlerine ve 10 üzerinden yaptıkları puanlamaya da yer veriliyor. Bazı görüşler ve puanlar şöyle:

Londra’nın gelmiş geçmiş en iyi restoranı. Krallar gibi ağırlanıyorsunuz. Yemekler eşsiz.(10)

Dekorasyon ve yemek fantastik. Kocamla Türkiye’ye gitmeye karar verdik.(9)

Dekorasyon, yemek, hizmet, hepsi harika. (10)

Garsonlar ilgisizdi, başlangıç siparişlerimiz 1 saatte geldi. 20 dakika daha bekledik, yemeklerimiz gelmedi. Biz de masadan kalktık. (5)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle