GeriEkonomi Ücretliye yüzde 5'lik gelir vergisi nefesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ücretliye yüzde 5'lik gelir vergisi nefesi

Vergi reformu tasarının en önemli maddelerinden birisi dün kabul edildi. 1 Temmuz 1998'den geçerli olmak üzere memur ve işçilerin vergi dilimleri 5 puan düşürüldü. Bu düzenleme çalışanların Ağustos maaşında 5 puan iyileştirmeye yol açarken, yüksek maaşlarda bu oran yüzde 10'a çıkabilecek.

Vergi Reformu Tasarısının çalışanları doğrudan ilgilendiren en önemli maddelerinden biri kabul edildi. Buna göre, ücretlilere vergi indirimi bu aydan itibaren başlayacak. 1 Temmuz 1998 Tarihinden geçerli olmak üzere memur ve işçilerin vergi dilimleri 5 puan düşürüldü. Bu düzenleme çalışanların Ağustos maaşında 5 puan iyileştirmeye yol açarken, yüksek maaşlarda bu oran yüzde 10'a çıkabilecek.

Hükümet, reform paketinin geçici 52'nci maddesiyle memur ve işçiler için 1 Ocak 1998 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 10 puanlık vergi indirimi öngörülmüştü. Çalışanların brüt maaşlarında 5 ila 10 puanlık artışa neden olacak bu düzenlemenin başlangıç tarihi Genel Kurul'da verilen önerge ile 1 Temmuz 1998'e çekildi. Bu karar çalışanların geriye doğru 6 ay için vergi iadesi almasını engelledi. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, bu kararlarının gerekçisini, ‘‘Geriye dönük çok fazla vergi iadesi ödenmek zorunda kalınacaktık. Yüksek ücretlilere daha fazla ödeme yapılacağı için adaletsizlik yaratılacaktı’’ sözleriyle açıkladı. Hükümetin bu tavrının IMF'ye verilen sözün yerine getirilmesini de sağladığı belirtildi.

3 MİLYON ARTACAK

Yapılan düzenlemeye göre, brüt 100 milyon maaş alan bir çalışanın maaşında 3 milyon liralık iyileşme olacak. Çalışanlar, Temmuz ayına ait vergi iadelerini de Ağustos maaşlarıyla alacakları için çifte ödeme yapılacak.

Kabul edilen maddeye göre, yüzde 25 ila yüzde 55 arasında değişen vergi oranları 1 Temmuz 1998 tarihinden itibaren yüzde 20 ila yüzde 45 arasında uygulanacak. Buna göre, 1 milyar liraya kadar olan gelirlerden yüzde 20, 1-2 milyar lira arasında yüzde 25, 2-4 milyar lira arasında yüzde 30, 4-8 milyar lira arasında yüzde 35, 8-16 milyar lira arasında yüzde 40, 16 milyar liranın üstündeki gelirler için ise yüzde 45 olarak uygulanacak.

Bu oranlar daha önce kabul edilen madde uyarınca, 1999 yılı başından itibaren 2 milyar liradan başlayan dilimlere göre 5'er puan daha düşük uygulanacak. Böylece gelir vergisi oranları yüzde 15-40'a indirilmiş olacak.

Sebze meyve KDV ‘si yüzde 1'e indi

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bazı mal ve hizmetlerde uygulanan katma değer vergisi oranlarının bazı ürünlerde artırılması, bazılarında ise düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını onayladı. Demirel'in onayladığı Bakanlar Kurulu kararına göre, taze sebze, meyve, patates, kuru soğan ve sarımsak tohumlukları ile lor peyniri, ayran ve samanda yüzde 15 olan KDV oranı yüzde 8'e, toptancı halleri kanalıyla satılan taze sebze ve meyveler ile patates, kuru soğan ve sarımsaktaki KDV oranı da yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi. Lüks tüketim mallarının finansal kiralama kanunu kapsamında teslim ve kiralanmasında uygulanan KDV oranı ise yüzde 1'den yüzde 23'e çıkarıldı. Demirel, LPG'den alınan akaryakıt tüketim vergisi oranının yüzde 40'tan yüzde 1'e düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararını da onayladı.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False