GeriEkonomi Uçamadığımız tek yer Vatikan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uçamadığımız tek yer Vatikan

Uçamadığımız tek yer Vatikan
refid:25361691 ilişkili resim dosyası

ÇOĞU zaman dikkat çeken başarıları, kimi zamanda uygulamaları ile gündemden düşmeyen şirketlerin başında geliyor THY.

“Avrupa’da uçamadığımız bir Vatikan kaldı, orada da havaalanı yok” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu büyüme stratejilerini, şirket içi kavgaları, grevi ve işten çıkarılan 305 personelin geleceğini anlattı.

TÜRK Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dünyanın en çok ülkeye uçan hava yollarından biri olduklarını özellikle Avrupa’da uçulmadık nokta bırakmadıklarını anlattı. Topçu, “Avrupa’da bir tek Vatikan’a uçmuyoruz orada da havalimanı yok. Pazar üzerinden kimseyle kavga etmek istemiyoruz. Tercihi yolcuya bırakmak istiyoruz. Tercih edilme oranı bizim lehimize genişliyor” dedi.

DERİNLEMESİNE BÜYÜME

105 ülke 243 noktada 7/24 hız kesmeden yaşayan THY, yeni uçak siparişleriyle yeni noktalardan daha çok, var olan noktalara daha fazla uçarak “derinlemesine büyüme” hedefliyor. Şu andaki transit yolcu sayısının 2003’teki toplam yolcu sayısına eşit olduğunu söyleyen Topçu, “THY, 2013-2017 yılları arasında da take off (uçuşa geçmek) pozisyonunda devam edeceğiz. 2018’e kadar her yıl ortalama yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz. Şu anda en zayıf olduğumuz bölge orta Amerika bölgesi. Kolombiya, Venezuela, Küba ve Meksika için yönetim kurulu kararlarımız çıktı. Ayrıca Boston ve San Francisco için de kararlarımız alındı. Sipariş uçaklar geldikçe bu noktalara uçuşlara başlayacağız” dedi.

AFRİKA’NIN LİDERİ

Uçamadığımız tek yer Vatikan

Gelecek yıl büyük olasılıkla Afrika’ya en çok uçan havayolu şirketi ünvanını alacaklarını açıklayan Topçu, Afrika’da havayolu almak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Topçu, “Görüşmeler henüz teklif düzeyine gelemedi. Bu tür ülkelerde iş yapmak biraz zor. Hukuksal sıkıntılar karşımıza çıkıyor. Aşmaya çalışıyoruz. Fazla bagaj hakları gibi kolaylıklarla iş dünyasının Afrika ticaretini de kolaylaştırdığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

İstanbul CIP iki katlı oluyor

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dış hatlar gidişte bulunan CIP salonunun daha da genişletileceğini anlatarak, “Alt katını da aldık. Böylece iki katlı CIP çok daha konforlu olacak” dedi. Topçu aynı zamanda İstanbul’daki CIP salonunun benzerini Moskova’da da yapacaklarını sözlerine ekledi.
2014 yılında 11 geniş gövdeli uçağın filoya katılacağını anlatan Topçu, “Geniş gövdeli 777 modelinden 2 tanesini 2015 yerine 2014 alacağız. 2-3 ay içinde on yeni uçak kiralayarak bünyemize katmayı düşünüyoruz. Her geçen gün artan pilot ihtiyacımız için de çalışmalarımız hızlandı” dedi.

Topçu “THY 11 yıldır hiç olmadığı kadar demokratik bir şekilde yönetiliyor.

Uçamadığımız tek yer Vatikan
Devletten hiç kaynak kullanmadan, kar ederek üstelik uçak alımındaki anlaşmalar haricinde 1 kuruş borcu olmadan ayakta duruyor. Devlete verdiğimiz vergi, 3 yıl üst üste sigorta primi ödemelerindeki şampiyonluklarımız da ortada. Bu hem çalışanlarımızın ve yönetimin eseri” diye konuştu.

Çıkarılan 305 personele umut ışığı!

HAVA-İŞ’te geçtiğimiz hafta yapılan seçimde 211 delegenin 133’ünün oyunu alan Ali Kemal Tatlıbal başkanlığında yeni yönetim iş başına geçmişti. Hamdi Topçu, önceki yönetimin aldığı grev kararı nedeniyle 305 kişinin işini kaybettiğini hatırlatarak, “Hava-İş sendikasında ne istediğini bilmeyen bir yönetim vardı. Onların yanlışı yüzünden personelimizden zor durumda kalanlar oldu. Geçtiğimiz hafta yeni bir yönetim iş başına geçti. Onlarla müzakereye açığız. 305 personelin durumu da dahil herşeyi görüşürüz” diye konuştu.

Aile içinde tartışma normal

TOPÇU, “THY Genel Müdürü Temel Kotil ile aralarındaki sorun” iddialarına ilişkin de, “Her aile içinde tartışma olur. THY çok demokratik bir kuruluş. Doğal olarak farklı görüşlerde vardır. Ama bunlar yönetim zaafiyetine yol açmamıştır. Açmasına da müsaade etmem“ yanıtını verdi.

Ruj eleştirileri haksızdı

KADIN kabin memurlarının kırmızı ruj sürmesinin yasaklanmasının ardından gelen eleştirileri de değerlendiren Hamdi Topçu, “Kendimizi anlatamadık. Uçağın iç dizaynı, döşemeninin koltuğun rengi vs. danışmanlarla belirleniyor. Hosteslerimizin kılık kıyafeti makyajı da bu strateji ile belirleniyor. Örneğin hiç ruj sürmemek de yasak. Estetik açıdan eleştirilere açığız. Ama bu yönde bir eleştiri görmedik.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False