GeriEkonomi Üç Türk şirketi Avrupa kalite finalinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üç Türk şirketi Avrupa kalite finalinde

AVRUPA Kalite Ödülleri yarışmasında, Türkiye'den Arçelik, Eczacıbaşı-Vitra ve Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi finale kaldı. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'nın (EFQM) bu yılki kalite ödülü finalistleri açıklandı. Bu yıl seçici kurulu, büyük ölçekli kuruluşlar kategorisinde 9, kamu kuruluşları kategorisinde 5, bağımsız KOBİ'ler dalında 4, bir gruba bağlı KOBİ'ler dalında 5 finalist belirledi. Büyük ölçekli kuruluşlar kategorisinde Arçelik ve Eczacıbaşı-Vitra, kamu kuruluşları kategorisinde ise Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi finalistler arasında yer aldı.

EFQM Yönetim Kurulu Üyesi ve Forum 2000 Yürütme Komitesi Başkanı Hazım Kantarcı, yaptığı açıklamada finalistler arasında 3 Türk kuruluşunun bulunmasının gurur verici olduğunu kaydetti.

Türk kuruluşlarının Avrupa Kalite Ödülleri'nde üst üste önemli başarılar elde ettiğini hatırlatan Kantarcı, ‘‘Bu yıl da 3 Türk kuruluşunun finale kalması, geçen yıllardaki başarılarımızın devam ettiğinin bir kanıtı’’ dedi.

Türk şirketlerinin Avrupa kalite ödülü yolculuğunda ilk başarısı, 1996 yılında Brisa'nın Büyük Ödül, Netaş'ın Başarı Ödülü kazanmasıyla gerçekleşti.

1997 yılında Beksa, o yıl ilk kez verilen KOBİ dalındaki ödüle uzanırken, Netaş Başarı Ödülü'nü 2. kez müzesine götürdü.

1998 yılında büyük şirketlerde Başarı Ödülü'nü yine Netaş kazanırken, KOBİ'lerde Büyük Ödülü Beko Ticaret aldı. Arçelik, aynı yıl finalistler arasında yer aldı.

Türkiye bu başarılı performansı ile son 3 yılda Avrupa'da en çok kalite ödülü kazanan ülke oldu. Geçen yıl Avrupa'nın en başarılı kuruluşlarının yer aldığı ödül finalistleri arasında Eczacıbaşı-Vitra ile Türk Elektrik Endüstrisi-TEE bulunuyordu.

Avrupa Kalite Ödülleri'ni kazanan firmalar, EFQM'in 27-28 Eylül'deİstanbul'da düzenlenecek Mükemmellik Forumu'nda düzenlenecek törenle ödüllerini alacaklar.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle