GeriEkonomi TÜSİAD, Tanör'e sahip çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD, Tanör'e sahip çıktı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Prof. Dr. Bülent Tanör'ün kanunlara uygun yaptığı bir çalışma nedeniyle, üniversiteden ihracı yoluna gidilmesinin kıvanç duyulacak bir durum olmadığını bildirdi.

TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Bülent Tanör'ün, ‘‘üniversite öğretim mesleğinden çıkarma’’ istemiyle YÖK Disiplin Kurulu'na sevkedilmesine gerekçe gösterilen ‘‘Türkiye'de Demokratikleşme Perspektifleri’’ isimli kitabın, TÜSİAD'ın talebiyle basıldığı kaydedildi.

Açıklamada, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın, TÜSİAD'ın Prof. Dr. Bülent Tanör'le ilgili örüşlerini bir mektupla 19 Eylül'de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları ve YÖK Başkanı'na ilettiği de vurgulandı. Prof.Dr. Tanör'ün, soruşturma komisyonuna verdiği ifadede, kitap karşılığı alınan telif hakkının döner sermayenin dışında kaldığını söylediği, YÖK Kanunu'nda, üniversitede devamlı statüde görev yapanların, başka yerde çalışmalarının yasaklandığını ancak, ‘‘telif hakkı’’nın bu yasağın dışında tutulduğunu vurguladığı ifade edildi. Açıklamada, Tanör'ün eserinin ‘‘Ülkemizde ve yurtdışında bu alandaki tartışmalara öncülük eden bir çalışmadır’’ denildi. Prof. Tanör'ün Türk demokrasisine önemli hizmetler verdiği ve uluslararası saygınlığı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ‘‘AB'nin Kopenhag Kriterleri'ne uyum amacıyla, TBMM'de Anayasa değişikliklerinin gündeme geldiği ortamda, ülkemizin önde gelen bilim kurumlarından birinde görevli bir bilimadamının, kanunlara uygun yaptığı bir çalışma nedeniyle üniversiteden ihracı yoluna gidilmesi, ne devletimiz, ne hükümetimiz, ne de toplumumuz açısından kıvanç duyulacak bir durumdur. Prof. Tanör'ün çalışması sayesinde, yalnızca TÜSİAD değil, dünya demokrasilerindeki kamuoyları, ülkemizin demokrasi yolunda ne denli kararlı bir sivil topluma sahip olduğunu, ülkemizdeki hukuk devleti, insan haklarına saygı ve demokratikleşme arayışının ne denli köklü olduğunu öğrenmiştir.’’

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False