GeriEkonomi TÜSİAD: Kıbrıs yüzünden dünya bizi dışlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD: Kıbrıs yüzünden dünya bizi dışlar

TÜSİAD, Kıbrıs sorununda ulusal çıkarların bütünlüğünün göz ardı edilmemesi gerektiğini, dünyanın, Kıbrıs nedeniyle Türkiye'yi dışlayabileceğini açıkladı.

Annan planında KKTC ve Türkiye'nin haklı olarak talep ettiği bazı değişikliklerin mevcut olduğu, son planda bu açıdan birçok iyileştirme yapılmış olsa da, yine de yetersiz kalınan noktalar bulunduğu ifade edilen açıklamada, önemli olanın çözümden yana bir iradenin varlığı olduğu, bu irade varsa, uluslararası bir uzlaşıda, her iki taraf arasında orta yolun bulunmasının kaçınılmaz olduğunu görmemenin mümkün olmadığı kaydedildi.

Çözümü, çözümsüzlükte gören yaklaşım benimseniyorsa, bunun Türkiye'nin ulusal çıkarlarının bütünlüğüyle bağdaşmadığına dikkat edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, ‘‘Kıbrıs sorununda ulusal çıkarlarımızın bütünlüğü göz ardı edilmemelidir’’ denildi. Türkiye'yi bekleyen tehlikeler ise şöyle sıralandı:

BM'nin çözüm sürecinden kendimizi dışlayarak, uluslararası camiayı tümüyle karşımıza alıyoruz.

Referandum reddedilerek, bağımsız bir cumhuriyet olarak tanımış olduğumuz KKTC'nin özgürce karar vermesine engel konuma düşüyor ve demokratik saygınlığımızı yaralıyoruz.

Kıbrıs'ın güney tarafıyla dahil olduğu bir AB'nin karar alma mekanizmalarının, Türkiye için yeni bir veto sorunu ile tıkanmasına imkan sağlıyoruz.

AB ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi derin bir krize doğru sürüklüyoruz.

Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum eden Lazidiou kararına yenilerinin eklenmesine imkan veriyoruz. AİHM tarafından milyarlarca dolarlık faturaya mahkum edileceğiz, Konsey üyeliğimiz sorgulanacak, Avrupa kuruluşları üyeliklerimiz tehlikeye girecek ve mutlak tecrid tehlikesi oluşacak.

Türkiye karşıtı lobilere etkin kampanya fırsatı oluşturuyoruz.

Açıklamada, Kıbrıs sorununun geç kalmadan çözülmek zorunda olunduğu savunularak, ‘‘Bu yönde en geçerli araç, her iki kesimde de uygulanmasını şart koşarak, Annan planının KKTC'de referanduma götürülmesinin kabul edildiğini ilan etmektir’’ denildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False