Turkuaz paketi

Turkuaz paketi

Başbakan Yıldırım’ın yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanacağını ‘Turkuaz halı sereceğiz’ diyerek anlattığı yeni teşvik paketinin ayrıntılarını Başbakan Yardımcısı Canikli açıkladı. 52 yıllık Damga Vergisi uygulaması değişirken nitelikli yabancıya sürekli çalışma imkanı geliyor.

Haberin Devamı

GÖREVE başladığı ilk gün yatırımcıyı “Yatırımcıların önüne adeta turkuaz halı sereceğiz” diyen Başbakan Binali Yıldırım’ın teşvikleri Bakanlar Kurulu toplantısında son şeklini aldı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli dün yerli ve yabancı yatırımcıya getirilen yeni teşvik paketini açıkladı. Damga Vergisi ve harçlarda istisnalar sağlayan yeni teşvik paketi ayrıca Emlak Vergisi muafiyetinden, Ar-Ge harcamalarına yüzde 100 indirime nitelikli yabancılara da sürekli çalışma imkanı sağlayan ‘Turkuaz Kart’ı da içeriyor. Canikli, dün Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken Çankaya Köşkü’nde basın mensuplarına açıklama yaptı, soruları yanıtladı.

Canikli, yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlayacak çok kuvvetli bir paketi gelecek günlerde TBMM’ye sevk edeceklerini belirterek, “Burada vergi ile ilgili, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın alanına giren ticaret kanunuyla ilgili düzenlemeler olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla ilgili çalışmalar olacak” dedi. Bu kapsamda, Damga Vergisi ve Harçlar Kanunu’nda yatırımcının maliyetini azaltacak önemli düzenlemeler yapılacağını bildiren Canikli, “Bu alanda yapacağımız en önemli düzenlemelerden bir tanesi sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden damga vergisi ve noter harcı alınacaktır” dedi.

Haberin Devamı

52 YILLIK DEĞİŞİM

Canikli, Türkiye’de 52 yıldan beri yapılan bu uygulamaya getirilen düzenlemenin son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin iş yapma kolaylığı açısından 189 ülke arasında 55’inci sırada olduğuna dikkati çeken Canikli, bu sıranın daha da yukarılara taşınması gerektiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Canikli şirket kuruluş işlemlerinde ortaya çıkan gereksiz bürokratik formalitelerin bertaraf edileceğini dile getirdi.

DAMGA VERGİSİ VE HARÇ İSTİSNALARI

Kamu ihalelerinde iptal edilen ihalede ödenen ihale karar damga vergisi iade edilecek.
Sigorta sözleşmelerindeki damga vergisi kapsamına diğer kağıtlardaki sigorta yaptırma taahhütleri dahil edilecek.
Şirketlerin kuruluş aşamasındaki defter tasdik işlemlerinden bundan sonra harç alınmayacak.
Şirket kurucularının imzalarını gösteren sirkülerlerin noter yerine ticaret sicilinde yapabilmelerine imkan sağlanacak.
Tersanelerin gemi inşa, yenileme dönüşümüyle bakım ve onarım faaliyetlerindeki kağıtlar damga vergisi ve harçtan istisna olacak.
Yüksek ve orta yüksek teknoloji sanayi sınıfında yer alan ürünlerin imalatında damga vergisi ve harç alınmayacak.
İleri teknolojili ve teknoloji transferi sağlayacak, yabancı şirketlerin alınması da damga vergisi ve harçtan istisna olacak.
Yurtdışındaki fuarlara katılım amacıyla yapılan işlemlerin harçlardan düzenlenen kağıtlar da damga vergisinden istisna edilecek.
Ar-Ge faaliyetlerine ilişkin harcamalar ve ticari kurum kazançlarında yüzde 100 indirim sağlanacak.

Haberin Devamı

EMLAK VERGİSİ İSTİSNALARI

Arazilere yatırım teşvik sürecince emlak vergisi muafiyeti sağlanacak.
Yatırım belgesi ve teşvik belgesi kapsamında, inşa edilen binalara harç istisnası ve 5 yıl emlak vergisi istisnası getirilecek.
Birikimli hayat sigortalarından daha uzun vadeli ya da emeklilik ödemesi için ilave teşvik mekanizmaları gelecek.

YABANCILARA GETİRİLEN KOLAYLIKLAR

Nitelikli yabancılara sürekli çalışma imkanı getiren Turkuaz Kart uygulaması hayata geçecek.
Türkiye’de kısa sürede çalışacak yabancı çalışanlar ve stajyerlere de belli şartlarda çalışma izni verilecek.
Türkiye’deki çalışma izinlerini sadece Çalışma Bakanlığı takip edecek.
Suriyeli mültecilere daha kolay çalışma izni verilmesi hedefleniyor.
Türkiye’ye giriş yasağı olanların dışında kamu sağlığı ve güvenliği açısından risk teşkil eden kişilerin çalışma izinleri iptal edilebilecek.

Haberin Devamı

15 BİN 500 TON ET İTHAL EDİLECEK

GEÇTİĞİMİZ hafta satışı durdurulan nitratlı gübrelerin miktarının 280 bin ton olduğunu da kaydeden Canikli, “Nitratlı gübrelerin 2017 Şubat’ına kadar takibi ve izlenmesi için çalışma sürüyor, ardından kontrollü şekilde kullanımı sağlanacak” dedi. Et ithalatı ve süt üreticilerinin fazla ürünleri nedeniyle yaşadıkları sorunlarla ilgili de Canikli “15 bin 500 ton kırmızı etin ithali çalışması yürüyor, kısa zamanda tamamlanacak. Süt üreticisinin mağduriyetinin oluşmaması için süt tozu kullanımı sağlanacak. Bunlar dış yardımlarda kullanılacak” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: