’Türkiye’nin potansiyeli sınırsız’

Güncelleme Tarihi:

’Türkiye’nin potansiyeli sınırsız’
Oluşturulma Tarihi: Ocak 20, 2023 07:00

Lüks otelcilik konseptinin önemli markalarından The Peninsula Hotels, Türkiye’deki ilk yatırımı için gün sayıyor. 11’inci oteli için İstanbul’u seçen The Peninsula, Galataport’ta 300 milyon Euro’luk yatırımın ortaklarından biri olurken; The HongKong and Shanghai Hotels, Ltd’in Operasyonlardan Sorumlu Başkanı Peter Borer, şubat ayındaki açılış öncesi Hürriyet’e konuştu. Borer, “Lokasyon, karar vermemiz için önemli bir motivasyondu. Türkiye’nin turizmdeki potansiyeli neredeyse sınırsız” dedi.

Haberin Devamı

The Peninsula Hotels, dünyada lüks otelcilik denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri. Markanın ait olduğu şirket The Hongkong and Shanghai Hotels (HSH), Limited’ın tarihi 1866’ya dayanıyor. Dünya genelinde 10 oteli bulunan şirket bu yıl iki yeni yatırımını hizmete sunacak. Bu otellerden biri 300 milyon Euro değerinde olan Galataport’taki The Peninsula İstanbul, diğeri ise ilerleyen aylarda kapılarını açacak olan Londra oteli.

The HongKong and Shanghai Hotels, Ltd Operasyonlardan Sorumlu Başkanı (COO) Peter Borer, The Peninsula İstanbul’un şubattaki açılışından önce ön buluşma için Türkiye’deydi. Borer, The Peninsula Hotels’in Türkiye yatırımını ve küresel turizm sektörünü Hürriyet’e değerlendirdi.

’Türkiye’nin potansiyeli sınırsız’
Peter Borer

Haberin Devamı

‘TAHTAYA VURALIM’

“Türkiye’nin turizmdeki potansiyeli neredeyse sınırsız” diyen Borer, “İnanılmaz çeşitlilikte bir ülkeniz var. Batı, doğu, iyi eğitimli, genç ve dinamik bir nüfus; sahillerden dağlara kadar inanılmaz bir doğal güzellik; son derece iyi yemekleriniz var. Sunacağınız o kadar çok şey var ki… Türkiye kesinlikle ilgi çekici bir ülke” yorumunu yaptı. 2023 için oldukça iyimser olduklarını vurgulayan Borer, şunları söyledi: “Çin halihazırda açıldı. Hong Kong’ta çok hızlı bir büyüme görüyoruz. Paris’in yanı sıra ABD’de devam eden iyi bir performans söz konusu. Japonya, Tayland, Filipinler’de de öyle... Tahtaya vuralım, 2023 iyi bir yıl olacak. Çin şu an tamamen açıldı. Bulunduğumuz ülkelerde Çinli turistlerden muazzam bir talep bekliyoruz, hatta bunun başladığını da görüyoruz. Örneğin geçen hafta sonu Hong Kong’taki otelimize Çin’den muazzam bir rezervasyon aldık.”

10 BİN ÇALIŞAN

İstanbul’da otel kararı alırken en büyük motivasyonlarının lokasyon olduğunu belirten Borer, her projenin doğasında zorluklar olduğunu ancak inşaat aşamasında olumsuz bir deneyim yaşamadıklarını kaydetti. “Karar vericiler tarafından iyi karşılandığımızı düşünüyorum. Doğuş Grubu ve Bilgili Holding gibi son derece destekleyici yerel ortaklarımız var. Bu sayede süreç sorunsuz bir şekilde ilerledi” diyen Borer, sürec şöyle anlattı: “Büyümemizin oldukça yavaş ilerlediğini görebilirsiniz. Bu kadar yıl içinde şimdiye kadar 10 otelimiz oldu, bu yıl 12’ye çıkacak. Yaklaşık 8 bin çalışanımız vardı, 12 bin çalışana çıkacakken pandemi başladı. İstanbul’da ve Londra’daki projelerle toplamda bin 400 kişi daha istihdam edilecek ve yaklaşık 10 bin çalışana ulaşacağız.” 

Haberin Devamı

’Türkiye’nin potansiyeli sınırsız’

GECELİK KONAKLAMA 1000 EURO’DAN BAŞLIYOR

The Peninsula Istanbul, 14 Şubat’ta resmi olarak açılacak. 177 oda ve süitin bulunduğu otelde, gecelik konaklama bedeli ise bin Euro’dan başlıyor. Borer, bulundukları ülkelerde yerel isimlerle çalıştıklarına dikkat çekerken; bahçe, mutfak, özel koku, iç dekorasyon, odalar ve düzenlemeler konusunda markanın iş ortakları arasında mimar ve iç mimar Zeynep Fadıllıoğlu, peyzaj mimarı Enzo Enea, sanat danışmanı Çağla Saraç, moda tasarımcısı Arzu Kaprol, Nishane markası kurucuları Mert Güzel ve Murat Katran, ilk ve tek iki Michelin yıldızlı Türk şef Fatih Tutak yer alıyor. The Peninsula’nın dünyada klasikleşen Peninsula Çay Saati’nin İstanbul’a da yansıması bekleniyor.

Haberin Devamı

‘İNSANLARI EĞİTİMLERİNE DEĞİL TAVIRLARINA GÖRE İŞE ALIYORUM’

Borer, konaklama sektöründe iş modelinin yalın olduğunu belirterek çalışan profilini de buna göre oluşturduklarının altını çizdi. Borer, “Size bir oda sunuyoruz; siz uyuyorsunuz, sabah kalkıyorsunuz ve biz de temizliyoruz. Konaklama sektörü çok karışık bir hale getirildi ama aslında çok basit. İhtiyacınız olan tek şey doğru bir tavır. Bu sektörde eğitimini veremeyeceğiniz tek şey bu. Çok sayıda insanı eğitimi için değil; tavırları nedeniyle işe alıyorum. Gerçekten eğitimi olmasa bile müdür konumuna getirebiliyoruz” diye konuştu. Borer, tüm Peninsula otelleri içinde Hong Kong’takinin favorisi olduğunu söylese de “İyi bir baba olmaya ve tüm çocuklarımı sevmeye çalışıyorum” ifadesini kullandı.

BAKMADAN GEÇME!