GeriEkonomi Türkiye, Ortadoğu barışı ile kazanır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, Ortadoğu barışı ile kazanır

Dünya kongresini İstanbul'da yapan Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Federasyonu Başkan Yardımcısı Aldo Da Ros, ‘‘Türkiye, dünyayla entegre oldukça, şu anda Avrupa'da aktif olan Türk lojistikçiler uluslararası büyük güç haline gelir. Ortadoğu barışı da size yarar’’ dedi.

ULUSLARARASI Taşımacılık ve Lojistik Federasyonu (FIATA) Başkan Yardımcısı Aldo Da Ros, Türk lojistik şirketlerinin Avrupa pazarında çok aktif olduklarını, Ortadoğu'ya barışın gelmesiyle birlikte bu bölgede de Türk şirketlerinin etkinliğinin artacağını söyledi.

FIATA Dünya Kongresine katılmak amacıyla İstanbul'a gelen Ros, Türkiye'nin Avrupa, Ortadoğu ve Asya arasında köprü olduğunu ve bu özelliğini taşımacılık alanında kullanmaya çalıştığını belirtti. Ros, Türkiye'nin taşımacılık konusunda kazandığı başarılara rağmen, bazı sorunları olduğunu kaydeden Ros, ‘‘Ancak, Türkiye araç ve rıhtım standartlarını Avrupa düzeyine çıkartır, dünya ile arasındaki engelleri en aza indirirse, gerçek anlamda dünyaya kendisini gösterir’’ dedi.

FIATA'nın 150 ülkede 93 dernek ve 2 bin 700 dernek üyesi tarafından temsil edildiğini, birliğe üye olan 45 bin şirkette 10 milyon kişinin çalıştığını belirten Ros, dünya taşımacılık sistemlerinde meydana gelen değişiklikleri anlattı. Kendilerini nakliye ya da lojistik şirketleri olarak değil, nakliye mimarı olarak tanımladıklarını belirten Ros, şöyle devam etti:

‘‘Dünyada son 15 yılda yaşanan değişimler, bizim işimizi derinden etkiliyor. Globalizasyonun etkisiyle pazarlar birleşiyor, mal dolaşımı artıyor. Ancak işimizin özü aynı. Bir malı bir yerden bir başka yere güvenli olarak teslim etme görevine devam ediyoruz. Bizim piyasamızda teknik yenilikler ve gümrük sistemlerinde oluşan kolaylıklar nedeniyle işimiz pratik hale geliyor. Ancak piyasamızdaki kapasite fazlası nedeniyle rekabet her geçen gün artıyor ve bir çok şirket zorlanıyor.’’

BİRLEŞİRKEN DİKKAT

FIATA Başkan Yardımcısı Aldo Da Ros, orta büyüklükteki Türk şirketlerinin dev şirketlerle birleşmelerinin her zaman iyi sonuç vermeyeceğini de söyledi. Ros, şunları anlattı:

‘‘Taşımacılıkta, bir artı bir hiçbir zaman iki etmez. Orta büyüklükteki şirketlerin büyük şirketlerle işbirliğine giderken dikkatli olması gerekir. Bu birleşmeler bugünkü iş piyasasının bir gerçeği ancak, her zaman iyi sonuç vermiyor. Birleşmelerden istenen sonuçların alınması için uygun ortamda ve uygun hedeflere göre yapılması gerekiyor.’’

80 ülkeyi İstanbul'da buluşturan zirve

FIATA Başkan Yardımcısı Aldo Da Ros, FIATA Kongresi için İstanbul'u seçmelerinin nedenini, ‘‘Herkes İstanbul'u biliyor ve seviyor. Bu nedenle Dünya Kogremizi İstanbul'da yapıyoruz’’ dedi. İstanbul'da 80 ülkeden gelen FIATA temsilcilerinin 9-12 Eylül'e tarihleri arasında nakliyeciliğin sorunlarını tartışacağını belirten Ros, bu yılki başlığın, ‘‘6 Kıtada Lojistik Problemleri’’ olduğunu söyledi. Kongrede özellikle 11 Eylül saldırısı ardından artan güvenlik ve gümrük denetimlerinde karşılaşılan sorunları da gündem yapacaklarını kaydeden Ros, ‘‘Kongreye ABD Gümrük Müdürlüğünden üst düzey bir yetkili de katılıyor’’ diye konuştu.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False