GeriEkonomi Türkiye önemli bir oyuncu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye önemli bir oyuncu

Türkiye önemli bir oyuncu
refid:12838156 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Coca-Cola Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, ekonomilerin büyümesinde ve ekonomilerin dünyadan aldıkları rolde ağırlık haritasının değiştiğini belirterek, “Ağırlık, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kayıyor. Türkiye de bu oynanan oyunda önemli bir oyuncu” dedi.

Kent, KoçSistem ile Capital ve Ekonomist Dergileri öncülüğünde kurulan CEO Club işbirliğinde düzenlenen “CEO Profil” etkinliğinde yaptığı konuşmada, son 10 yılın önümüzdeki 10 yılda yaşanacaklara göre daha sakin nitelendirilebileceğini, kriz ne kadar derin olursa olsun gelecek 10 yıl içinde her halükarda dünyada önemli değişiklikler olacağını söyledi.

Bu doğrultuda dört büyük kitlesel eğilimin açığa çıktığını ve bunun daha da kuvvetlenerek devam edeceğini ifade eden Kent, bunun ilkinin küresel ekonomik büyümenin merkezindeki güçlü yön değişimi, ikincisinin insanların yeni fırsatlar peşinde şehirlere çok hızlı göçüyle beraber ortaya çıkan hızlı şehirleşme, üçüncüsünün tüketici davranışlarının ve beklentilerinin yeniden oluşması, dördüncüsünün de yenilikçi inovasyon çağı olduğunu anlattı.

Kendi sektörleri için söz konusu 4 eğilimin daha fazla müşteri ve gelir demek olduğunu, ancak bunların maliyet artışı baskıları, çevre baskıları ve sivil toplum kuruluşlarının artan baskılarını da beraberinde getirdiğine dikkati çekti.

Coca-Cola'da bu dört eğilime “yeni dengeler” adını taktıklarını, önümüzdeki 10 yıl, belki de 20 yılda dünyayı bu şekilde göreceklerini belirten Kent, küresel büyüme merkezindeki kaymaya ilişkin şunları kaydetti:

“2010 itibarıyla dünyanın ekonomik gücü birkaç ülkeden çok daha fazlasına yayılacak. Günümüzdeki ekonomik sıkıntılara rağmen dünyada trilyon dolar civarında bir servetin yaratıldığını, bunun yüzde 60'ının gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacağını göreceğiz. Çin, Hindistan, Türkiye gibi ülkelerin daha fazla ön plana çıkacağı bir dünyaya hep birlikte şahit olacağız. Ne kadar sıkıntı olursa olsun bu ülkelerle birlikte Endonezya, Meksika, Brezilya, Şili, Arjantin, Rusya, Ukrayna, Vietnam gibi ülkelerin ağırlığı artacak.”

“ORTA SINIFA YÜKSELEN 1 MİLYAR YENİ TÜKETİCİ GÖRECEĞİZ”

/images/100/0x0/55ea2757f018fbb8f86e8230


Muhtar Kent, gelecek 10 yıl içinde orta sınıfa yükselen 1 milyar yeni tüketicinin görüleceğini, orta sınıftaki büyümeyle beraber şehirlere büyük göç yaşanacağını ifade ederek, bunun 10 yılda her 90 günde bir İstanbul ölçeğinde yeni metropolün gezegene ilavesi anlamına geldiğini söyledi.

Soruları da yanıtlayan Kent, Türkiye'nin dünyadaki önemine ilişkin bir soru üzerine, “Ekonomilerin büyümesinde ve ekonomilerin dünyada aldıkları rolde ağırlık haritası değişiyor. Ağırlık, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kayıyor. Bilhassa büyüme, ek gelir yaratma, ek orta sınıf yaratma, ek talep yaratmada... Türkiye de bu oynanan oyunda önemli bir oyuncu... Çin, Meksika, Arjantin, Endonezya, Rusya, Brezilya ile birlikte önemli bir oyuncu. Türkiye'nin dünyadaki ağırlığının hem ekonomik anlamda hem sosyo-politik anlamda artacağından şüphem yok” diye konuştu.

Dünyada daha fazla çok uluslu Türk şirketinin olmasını ve daha fazla Türk markasının dünyaya yayılmasını arzuladığını dile getiren Kent, Türkiye ve bu bölgede yöneticilik yaparken risk yönetimi, esnek yönetim ve hızlı hareket etmede çok büyük tecrübe edindiğini söyledi.

Kent, büyük şirketlerde başarı kazanmak için bu şirketleri küçük şirket gibi yönetmek gerektiğini ifade etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle