Türkiye ile Mısır’ın ticari ilişkileri yeniden filizleniyor

Güncelleme Tarihi:

Türkiye ile Mısır’ın ticari ilişkileri yeniden filizleniyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 06, 2017 10:08

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Heyeti, 4 yıl aradan sonra Mısır’da düzenlenen Mısır-Türkiye İş Forumu’na katıldı.

Haberin Devamı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Şerafettin Aşut, Mısırlıların, Türk yatırımcılara halen sıcak baktıklarını ve Türkiye-Mısır ilişkilerini artıracak önemli gelişmeler beklediklerini belirterek, “Mersinli yatırımcılara tavsiyem, eski ortaklıklarını yeniden canlandırma yönünde adım atmaları ve ilişkilerini sıcak tutmaları” dedi.    Mısır Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil’in davetlisi olarak kısıtlı katılımlı bir heyetle Kahire’ye giden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Heyeti, burada 4 yıllık aranın ardından ilk kez düzenlenen Mısır-Türkiye İş Forumu’na katılarak sorunları konuştu.

Heyette TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Tabak, iş adamları ve gazeteciler eşlik etti.  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türk heyeti, Mısır’da bir dizi temasta bulundu. Program kapsamında, Mısır’dan yaklaşık 80 firma, Türkiye heyetinin yanı sıra Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği tarafından belirlenen ve Kahire’deki aktif Türk firmalarının katılımıyla Mısır-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi. İş Forumu kapsamında, Türk ve Mısır firmaları arasında çok sayıda iş görüşmesi yapıldı. 

Haberin Devamı

Temaslar sırasında Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Tareq Qabi tarafından Bakanlık binasında kabul edilen TOBB Heyeti, burada bir süre heyet halinde görüşme gerçekleştirdi. Heyet görüşmesi sonrasında, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kahire Maslahatgüzarı Ali Rıza Güney ve Mısır Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Wakil, Mısırlı Bakan Qabi ile ayrıca görüşerek Mısır’da faaliyet gösteren Türk firmalarının taleplerini anlattı. Üretici kayıt sistemi yüzünden Mısır ile Türk firmalarının ticari ilişkilerinde yaşanan belirsizlikler, laboratuvar uygulamalarıyla gelen ilave yükler, ödemelerde ve gümrük noktalarındaki sıkıntılar ile Ro-Ro seferlerine Sina’nın kapanması görüşülen konular arasında yer aldı. Hisarcıklıoğlu görüşme sonrasında, “Darbenin ardından Bakan düzeyindeki ilk görüşmeyi yapmış olduk” dedi. 

Haberin Devamı

AŞUT: “TÜRKİYE MISIR İLİŞKİLERİNİ ARTIRACAK ÖNEMLİ GELİŞMELER BEKLİYORUZ”

MTSO Başkanı Aşut, Mısır dönüşünde yaptığı değerlendirmede, oldukça verimli bir forum gerçekleştiğini söyledi. Mısır’ın Türkiye için önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Aşut, “Mısır Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu’na kayıtlı 4 milyon 300 bin yatırımcı var. Bünyesinde 26 tane Oda bulunuyor. Mısır’ın Türkiye’den ithalatı 1,2 milyar dolar, ihracatı ise 2,7 milyar dolar. Aynı zamanda turizm açısından da temaslarımız var. Geçen yıl 110 bin Mısırlı Türkiye’yi ziyaret ederken 60 bin Türk Mısır’ı ziyaret etti. Türkiye olarak Mısır’ın 4’üncü ticaret ortağıyız. Türkiye’nin Mısır’da yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımı var. Bu yatırımlarla 60 bin Mısırlıya istihdam sağlıyoruz” diye konuştu.  Önümüzdeki süreçte iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artarak devam edeceğine inandığını ifade eden Aşut, Mısır’da ekonomik ve demokratik yapısal reformların hızla sürdüğünü dile getirdi.

Haberin Devamı

Mısır’ın bir uygarlıklar ülkesi olduğuna işaret eden Aşut, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yılın ortalarına doğru Mısır’ın, eski zenginliğine kavuşmuş olacağına inanıyorum.  Türkiye üzerinden yapılan ticaretin artması yönünde önemli yapısal reformlar devam ediyor. Ancak gözlemlediğimiz en önemli konu Türk yatırımcılara halen sıcak bakıyor olmaları. Bu nedenle Mersinli yatırımcılara tavsiyem eski ortaklıklarını yeniden canlandırma yönünde adım atmaları ve ilişkilerini sıcak tutmaları. Türkiye Mısır ilişkilerini artıracak önemli gelişmeler bekliyoruz.” 

BAKMADAN GEÇME!