GeriEkonomi Türkiye Hollanda'yı sollayacak! Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Hollanda'yı sollayacak! Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda

Türkiye Hollanda'yı sollayacak! Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda
Abone Olgoogle-news

Pandemi dönemiyle birlikte Türkiye'de bisiklet talebi artarken dünyanın en uzun bisiklet yolu da geçtiğimiz hafta Hatay'da açıldı. Yıllardır bisiklet kullanımıyla ünlü olan Hollanda'nın yerini yavaş yavaş Türkiye mi alıyor? İşte bisiklet kullanımıyla ilgili son bilgiler ve artan talep...

Günümüzde, birçok kentte, otomobiller trafik tıkanmasının ve hava kirliliğinin en önemli nedeni olarak görülürken, kent yaşamında ise en sorunlu etkinlik ise ulaşım olarak değerlendiriliyor.Bisiklet zaman geçtikçe dünyada yaygın olarak kullanılan ulaşım araçları arasındaki yerini alırken Türkiye'de de hem talep hem de alanı gün geçtikçe artıyor. 

Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) Yönetim Kurulu Başkanı Esat Emanet pandemiyle birlikte bisiklete olan talebin tahminlerin üzerine çıktığını belirtirken Türkiye’nin en uzun bisiklet yolu, Hatay'da geçtiğimiz hafta açıldı. Tüm bu gelişmeler olurken, dünyanın en çok bisiklet kullanılan ülkesi olan Hollanda'nın da önüne geçileceği görülüyor.

DÜNYANIN EN UZUNU

Hatay'ın Arsuz-Samandağ ilçelerini birbirine bağlayan hem karayolu hem de bisiklet yolu geçtiğimiz hafta açıldı. Açılışla birlikte dünya en uzun bisiklet yoluna sahip oldu.

Türkiye Hollandayı sollayacak Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda
Hatay'da açılan yol 25 kilometre uzunluğa sahip. Toplam 10,3 metre genişliğinde olan yolun 8 metresi çift şerit olarak tasarlanırken geri kalan kısım tamamen bisiklet yolu olarak tasarlandı. 2,3 metre genişlikte bisiklet yolu sağlanırken, 25 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun bisiklet yolu oldu.

TOPLAMDA DÜNYA İKİNCİSİ KONYA

Bisiklet talebi Türkiye'de artış yaşarken, bisiklet yolu konusunda da dünyayla yarışır bir durum söz konusu. Bu illerden biri de Konya.

550 kilometre bölünmüş bisiklet yolu olan Konya, New York'tan sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehri konumunda.

Türkiye Hollandayı sollayacak Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda
TÜRKİYE'DE 25 MİLYON KİŞİ BİSİKLETE BİNİYOR

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı bisiklete binen sayısının şu an ortalama 20 ila 25 milyon civarında olduğunu belirtti.

Düzenli olarak gruplarla, spor olarak ve doğa turlarına çıkan bisikletli sayısı ise 2,5 milyon kişi. Yani bu düzenli kullanımın 2,5 milyon olduğunu gösterir.

BAKAN KURUM DA AÇIKLAMIŞTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da geçtiğimiz hafta sonu CNN Türk'te Hakan Çelik'e yaptığı açıklamada bisiklet ve yürüyüş yolları projeleri olduğunu vurgulamıştı.

Türkiye Hollandayı sollayacak Dünyanın en uzunu açıldı... Yenileri yolda
Bakan Kurum, "Edirne'den Hakkari'ye bisiklet yolu projemiz var. Konya ilk örneğini hazırladı. 3 bin kilometre bisiklet ve 3 bin kilometre yürüyüş yollarını hazırladık. Etaplar halinde tamamlayacağız. Projeyi yaptığımızda bir uçtan bir uca güvenli gidilecek. İstediği yerde duracak, dinlenecek" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

İSTANBUL'DAKİ EN ÜNLÜ BİSİKLET ROTALARI

Caddebostan Sahili Bisiklet Parkuru
Kadıköy-Pendik Sahili
Rumeli Feneri-Kilyos Sahili
Ortaköy-Yeniköy Sahili
Haliç-Balat Sahili Bisiklet Parkuru
Bakırköy-Zeytinburnu Sahili
Sirkeci-Bakırköy Sahili
Florya-Yeşilköy Sahili Bisiklet Parkuru
Beşiktaş-Sarıyer Sahili
Sarayburnu-Yeşilyurt Sahili
Polonezköy
Adalar
Belgrad Ormanı
Aydos Ormanı
Koru ve Kasırlar

İzmir'de salgın sonrası bisiklet ve motosiklete talep patladı

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle