GeriEkonomi Türkiye güçlü tehdit altında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye güçlü tehdit altında

Wolfensohn, hem ‘arkanızdayız’ dedi, hem de uyardı

DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, Başbakan Bülent Ecevit'e bir mektup göndererek, ‘‘Türkiye iç mali piyasalarda faiz oranlarında keskin yükselişe ve dış rezervlerlerde düşüşe yol açmış olan son sarsıntıdan kaynaklanan güçlü bir tehditle karşı karşıyadır’’ dedi. Wolfehsohn, reform programına olan desteklerinin süreceğini tekrarladı.

DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, önceki gün Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektupta, ‘‘Türkiye bugün iç mali piyasalarda faiz oranlarında keskin yükselişe ve dış rezervlerlerde düşüşe yol açmış olan son sarsıntıdan kaynaklanan güçlü bir tehditle karşı karşıyadır’’ dedi.

Wolfensohn, bu durumun kısmen dünya ekonomisindeki yüksek petrol fiyatları ve Euro'nun dolar karşısındaki değer kaybı ve piyasa borçlanmalarından kaynaklanan yüksek faiz oranları gibi Türkiye'yi olumsuz etkilemiş olan koşullara bağlanabileceğini bildirdi.

Ecevit, dün toplanan Bakanlar Kurulu öncesi Wolfensohn'dan çok ilginç ve olumlu bir mektup aldığını belirttikten sonra Wolfensohn'un mektubu basın mensuplarına dağıtıldı.

Wolfensohn'un mektubunda, Türkiye'deki sarsıntının hükümetin 2001 yılı ekonomik politika çerçevesine ilişkin olarak yatırımcılar arasında var olan belirsizliğe de bağlı olduğuna inandıklarını kaydetti.

AÇIKLAMA YAPIN

‘‘2001 yılı ekonomik politika çerçevesine ilişkin olarak en geç bu hafta sonuna kadar yapılacak ivedi bir açıklama piyasalara hükümetinizin kararlılığının sürekliliği konusunda açık bir işaret gönderecektir’’ diyen Wolfensohn mektubuna, şöyle devam etti:

‘‘Anlayışımız, bu politika çerçevesinin iddialı 2001 bütçesini gösterecek kuvvetli bir mali önlemler paketini, Türk Telekom'a bulunacak stratejik ortak için belirli işletme hakları dahil daha çekici ihale koşullarının ve elektrik ücretlerinde devlet elektrik şirketinin (TEAŞ) mali kayıplarını durduracak artışları içereceği yönündedir. Bu politikaların kararlı bir biçimde uygulanması, içinde bulunulan bu kritik dönemde piyasalarda programınızın güvenilirliğini artıracaktır.’’

Wolfensohn, mali piyasalara ilişkin olarak da şunları ifade etti: ‘‘Meclis tarafından henüz kabul edilmiş olan devlet bankalarının yeniden yapılandırılması ve özelleştirme konusundaki yasa ileri doğru atılmış büyük bir adımdır. Hükümetin yeniden yapılandırma işleminin kurumsal çerçevesini oluşturacak uygulama kararnamesini hızla çıkararak, bu gelişmeyi değerlendirmesini umut ediyoruz. Bu kararnamenin yürürlüğe konulması hükümetin reforma bağlılığı konusunda piyasalara verilecek işareti daha da kuvvetlendirecek ve bu itibarla Dünya Bankası'nın vereceği mali sektör uyarlama borcuyla desteklenecek programın ana unsuru olacaktır. Meslektaşlarımın sizi bilgilendirdiği gibi FSAL (778 milyon dolar) özellleştirme sosyal destekleme projesi, (250 milyon dolarla) birlikte onayı ve ülke yardım stratejisinin kabulu için Banka'nın Yönetim Kurulu'na kısa zamanda iletileceği umudunu taşıyoruz.’’

Temin ederim ki desteğimiz sürecek

DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektubunda ‘‘Türkiye'nin reform programına olan desteğimizin süreceği konusunda sizi temin etmek isterim. Hükümetinizce şimdiye kadar kaydedilen etkileyici ilerleme bizi de cesaretlendirme ve Türkiye ile ortaklağımızı güçlendirmeyi arzulamaktayız’’ görüşlerine yer verdi.

Wolfensohn, şöyle dedi:

‘‘Türkiye geçen 6 ay içinde reformların gerçekleşmesinde liderliğiniz altında büyük atılımlar yapmıştır. Enflasyondaki kesin düşüş kamu sektörü dengelerindeki düzelme ve güçlü ekonomik iyileşme özellikle kayda değerdir. Bankacılık sektörü, tarım ve sosyal güvenlik alanlarındaki yapısal reformlar konusunda kaydedilen etkileyici ilerleme de aynı derecede önemlidir. Bu reformlar uluslararası toplumda ciddi ilgi kaynağı olmuşve ülkenizde sürdürülebilir büyümenin temelinin atılmasında büyük katkıda bulunmuştur. Hükümetinizin reform programı ilerletmede karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelme kararlığılığı ve taahhüdüne inanıyoruz.’’

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False