'Türkiye 4,5G ile cep telefonu mezarlığına dönecek'

Türkiye 4,5G ile cep telefonu mezarlığına dönecek

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Hasan Atak, "Türkiye 4,5G ile cep telefonu mezarlığına dönecek. Tüketici, 4,5G telefona geçmesinin gerekip gerekmediği konusunda iyi düşünmeli, milyarlarca lira, gereksiz tüketim yüzünden çöpe gitmemelidir." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Atak, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin 4,5G sistemine geçişi ile ülkenin, teknoloji çöplüğüne dönüşeceğini savundu.

Söz konusu teknolojiye geçişin Türkiye’nin cep telefonu ithalatında patlamaya neden olacağını belirten Atak, "Geçen birkaç yıl içinde bin 500-2 bin lira ödenerek alınan birçok telefon artık 4,5G’li değil diye ucuza satılıp, 4,5G ile uyumlu telefonlara binlerce lira para ödenecektir. Üstelik bu telefonların yüzde 93’ü de dışarıya döviz ödenerek alınan ithal ürünlerdir. Unutmayalım ki bu telefonlar için Türkiye 16 yılda 23,4 milyar dolar para ödedi." görüşüne yer
verdi.

Cep telefonlarının bir iletişim ihtiyacından çok, toplumda bir sosyal statü belirleyicisi haline geldiğini ifade eden Atak, şunları kaydetti:
"Türkiye her yıl cep telefonu ithalatı için milyonlarca dolar dövizi yurtdışına ödüyor. 2014 yılında 14 milyon 695 bin 332 cep telefonu ithal edilmiş, 612 bin 913 cep telefonu yolcu beraberinde getirilmiş, toplam olarak 15 milyon 308 bin 245 cep telefonuna döviz ödenmiştir. Son 16 yılda ithal edilen cep telefonu sayısı 165 milyon 782 bin 749’a ulaştı.

Haberin Devamı

Bu telefonlardan ancak 70 milyonun halen kullanılmakta olduğunu varsayarsak, geçtiğimiz 16 yılda ithal edilen 165 milyon cep telefonundan yaklaşık 95 milyonu çöplüklerde yatıyor. Bu ise 4,5G konusunda Türkiye’nin ne kadar dikkatli davranması gerektiğinin en
önemli göstergesidir. Türkiye 4,5G ile cep telefonu mezarlığına dönecektir. Tüketici, 4,5G telefona geçmesinin gerekip gerekmediği konusunda iyi düşünmelidir, milyarlarca lira, gereksiz tüketim yüzünden çöpe gitmemelidir.”

Yerli üretim desteklenmeli
Tüketicilerin birçoğunun 4,5G teknolojisine sahip olan telefona gereksinimi bulunmadığına işaret eden Atak, sistemin kullanımının da oldukça pahalı olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin yerli üretiminin yıllar itibarıyla artmasına karşın, ithal edilen telefon sayısına göre yerli/ithal oranının yüzde 7'lerde kaldığını belirten Atak, her alanda olduğu gibi, cep telefonu üretiminde de yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.