GeriEkonomi 'Türk teknoloji şirketlerine en iyi ortamı sunuyoruz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Türk teknoloji şirketlerine en iyi ortamı sunuyoruz"

'Türk teknoloji şirketlerine en iyi ortamı sunuyoruz"
refid:26650725 ilişkili resim dosyası

GREAT’ kampanyası kapsamında Türkiye’nin genç teknoloji girişimcilerini hedefleyen ‘GREAT Startup’ yarışması düzenleniyor. 6 kategoride yapılacak yarışmada birinci olan şirketler, Birleşik Krallık’a seyahat hakkı kazanacak ve Birleşik Krallık’ta iş kurmak için danışmanlık hizmeti alacaklar. Yarışmanın lansmanında konuşan Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner "ile Avrupa ülkeleri arasında yatırımcılara en cazip iş ortamlarından birini sunuyoruz" dedi.

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla yürütülen GREAT kampanyası kapsamında Türk teknoloji şirketleri, 20 Haziran’da Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen toplantıda biraraya geldi. GREAT Teknoloji kampanyasının sponsoru Telecity’nin katkılarıyla ve Airties, Vodafone, Invest Turkey ve Monitize’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda ayrıca Türkiye’deki genç teknoloji şirketleri arasında düzenlenecek ‘GREAT Startup’ yarışmasının da duyurusu yapıldı.

58 MİLYAR STERLİN BÜYÜKLÜK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Ticaret ve Yatırım Ajansı Orta Asya, Güney Kafkaslar ve Türkiye Genel Direktörü Leigh Turner,
Türkiye’de Bilişim ve İletişim Teknolojileri alanında uluslararası ölçekte büyümeyi hedefleyen çok sayıda teknoloji şirketi bulunduğunu belirterek Birleşik Krallık’ın dünyanın en büyük ve en yenilikçi Bilişim ve İletişim Teknolojileri pazarlarından biri olduğunu ifade etti. Turner “Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe dünya lideri olan Birleşik Krallık, bu alanda devletin sağladığı destek ile Avrupa ülkeleri arasında yatırımcılara en cazip iş ortamlarından birini sunuyor. Birleşik Krallık’ın 58 milyar Sterlin büyüklüğündeki BİT sektörü yılda 930 milyon Sterlin tutarında AR-GE yatırımı çekiyor. Aralarında Microsoft, IBM, HP, Google, Facebook ve Intel’in de bulunduğu 100.000 BİT şirketine ev sahipliği yapıyoruz.” dedi.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin, GREAT kampanyasıyla Türkiye ile daha güçlü ticari bağlar oluşturmayı hedeflediğini de kaydeden Turner ‘Bilişim ve İletişim Teknolojileri de bu kampanyanın odaklandığı kilit alanlardan birisi. Birleşik Krallık, sunduğu büyük devlet desteği, düşük vergi, yetenekli işgücü ve sorunsuz iş yapma ortamı özellikleriyle, Avrupa’nın en çok yabancı yatırım çeken ülkesi. Bu çerçevede Türk teknoloji şirketlerinin dünyaya açılma yolundaki yatırımları için de önde gelen seçenek durumunda’ dedi.

Toplantıda konuşan Airties Kurucu Ortağı Metin Taşkın ise “Faaliyetlerine 2004 yılında Türkiye’de başlayan şirkerimiz Airties, 2011 – 2012 yıllarında büyük bir gelişim gösterdi. 2011’de Birleşik Krallık’taki ilk ofisimizi açtık. Geçen yıl 95 milyon dolar değerinde satış gerçekleştirdik. Müşterilerimize coğrafi yakınlığı yanı sıra tecrübeli ve ticari bilgiye sahip iş gücü nedeniyle Birleşik Krallık’ı seçtik, bu pazarda 2 milyon ürün sattık. Birleşik Krallık’ta bir ofis sahibi olmanın ve bu pazarda başarı kazanmanın firmalar için de oldukça iyi bir referans olduğunu düşünüyorum.” dedi.

TEKNOLOJİ STARTUP'LAR İÇİN YARIŞMA

UKTI ve Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu GREAT kampanyasının teknoloji ayağında, bir de ödüllü yarışma düzenleyecek. www.gov.uk/great-startup-turkey internet sayfasından başvuru yapılan yarışmaya Türkiye’nin genç teknoloji girişimcilerini hedefleyen ve ‘GREAT Startup’ yarışmasına Türkiye’de yaşayan, en az bir yıl önce kurulmuş şirketinde ana hissedarlardan biri olan, 40 yaşını geçmemiş bütün girişimciler başvurabilecek. ‘GREAT Teknoloji Ödülü’, ‘Kadın Teknoloji Girişimcisi’, ‘Üniversiteli Genç Girişimci’, ‘Anadolu’dan Teknoloji Girişimcisi’, ‘Sosyal Teknoloji Girişimcisi’ ve ‘Jüri Özel Ödülü’ olmak üzere 6 farklı kategoride ödül dağıtılacak olan yarışmanın jurisi şu isimlerden oluşuyor:

• Leigh Turner - Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve UKTI Türkiye, Orta Asya ve Güney Kafkasya Genel Direktörü
• Daniel King - UKTI Küresel Operasyonlar Hızlı Büyüyen ve Gelişmekte Olan Pazarlar Başkanı
• James Tyler - Telecity Group International Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcısı
• Ali Sabancı - Pegasus Havayolları CEO’su
• Nevzat Aydın - Yemek Sepeti.com CEO’su
• Canan Özsoy - GE Türkiye CEO’su
• Sina Afra - Markafoni.com kurucusu
• Ümit Boyner – Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi
• M. Rauf Ateş - Capital, Ekonomist, Startup Business Genel Yayın Yönetmeni
• Fatih İşbecer - Monitise Turkey CEO’su
• İhsan Elgin - Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü
• Tuğrul Tekbulut - Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı
• Hasan Aslanoba - Angel Investor / Aslanoba Grubu Kurucusu.

GREAT Startup Yarışması’nda her kategoride ilk üç şirketin ismi kamuoyuna açıklanacak. Kategori birincisi olan şirketler ise risk sermayesi şirketlerinin katılımıyla gerçekleşecek Birleşik Krallık seyahatine katılım hakkı, Birleşik Krallık’a bir iş seyahati hakkı, Birleşik Krallık’da iş kurmak isteyenlere danışmanlık/ilgili kişilerle tanışma ve Birleşik Krallık’da iş yapmakta olan kişi ve şirketlerle tanışma, fikir alışverişinde bulunma olanağını kazanacaklar.

Başvuruların 20 Haziran – 30 Eylül arasında kabul edileceği yarışmada jüri, katılımcı şirketleri şu kriterlere göre değerlendirecek; yeni bir ürün ve hizmeti fikrini geliştirme, özgün bir iş modeli/iş fikri oluşturma, girişimcilik ruhu ve risk alabilmek, sürdürülebilir bir şirket stratejisi oluşturma, geleceğe yönelik sağlam bir iş planı, bulunduğu pazara hakimiyet ve kuruluştan bugüne büyüme hızı. 1-18 Ekim 2014 tarihlerinde yapılacak değerlendirmelerin ardından sonuçların açıklanacağı ödül töreni Ekim 2014’de gerçekleştirilecek.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False