Türk ilaç devi 700 milyon dolara satıldı

Türk ilaç devi 700 milyon dolara satıldı

ABD'li ilaç şirketi Amgen, Mustafa Nevzat İlaç‘ın yüzde 95.6'lık hissesini satın aldı. Amgen yayınladığı basın bülteninde satın alma işleminin 700 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Haberin Devamı

Amgen tamamı nakit parayla ödenecek olan anlaşmayla birlikte, kendileri için büyük önem taşıyan Türkiye'de ve yakın bölgelerde varlıklarını güçlendireceklerini belirtti.

Amgen CEO'su ve şirketin operasyonlarından sorumlu Genel Müdürü Robert A. Bradway, "Amgen, yenilikçi ilaçlarını büyük piyasalardaki müşterilerine sunmaya odaklı bir şirket. Mustafa Nevzat'ın çalışanları ve yönetim ekibiyle birlikte, Türkiye'de ve komşu bölgelerde şirketimizi yüksek kalite ve yenilikçi ilaçlarla büyütmeyi planlıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'DE İNOVASYON LİDERİ BİR ŞİRKET OLACAK"       

1923 yılında kurulan Mustafa Nevzat İlaç, 90 yıldır Türkiye'nin hastane ve ilaç sektörünün lider şirketlerinden biri.    

İhracatta da oldukça başarılı bir çizgiye sahip olan Mustafa Nevzat, 2011'de bilançosuna yaklaşık 200 milyon dolar gelir yazdı ve geçen beş yılda Türk lirasına göre yapılan hesaplamalarda gelirini hep çift haneli ortamalarla artırdı.    

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş., 2005 yılında ürünlerinin ABD'de satış, pazarlama ve dağıtımı için stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladı.

Haberin Devamı

Şirket aynı zamanda mamul ürüne yönelik olarak FDA onayı almış ilk Türk ilaç üreticisi.

Mustafa Nevzat'ın Genel Müdürü ve CEO'su Levent Selamoğlu, "Bu işlem, Mustafa Nevzat'ın çalışanları ve müşterileri için oldukça çekici bir fırsat.

Şirketimizin Amgen ile güç birliğine gitmesi, Türk ilaç sektöründe yenilikçilik alanında lider bir şirket ortaya çıkaracak" diye konuştu.   

Türk ilaç devi 700 milyon dolara satıldı

Satın alma işlemi her iki şirketin yönetim kurulu tarafından da onaylandı.

Amgen'in Türkiye'ye odaklanmasının uluslararası piyasada büyüme stratejisinin bir parçası olarak kabul ediliyor. ABD'li şirket 2010'da Türkiye'de bir şirket kurdu ve şu anda ilaç piyasasında iki tane ürünü bulunuyor.

AMGEN İLK ÇEYREKTE SATIŞLARINI YÜZDE 5 ARTIRDI

ABD'nin özellikle biyo teknoloji alanında lider şirketlerinden biri olan Amgen, ilk çeyrekte satışlarını geçen yıla kıyasla yüzde 5 oranında artırdığını açıkladı.

Enbrel gibi tanınan ürünlerin üreticisi olan şirket, net gelirinin 1.18 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Amgen'in 2011'in aynı döneminde geliri 1.13 milyar dolardı.

Şirketin ilk çeyrek rakamlarına göre toplam geliri geçen yılki rakamlara göre yüzde 9'luk artışla 4.05 milyar dolara yükseldi.

Haberin Devamı

TEMELİ 1923'TE ATILDI

Mustafa Nevzat, Türkiye’nin en eski ilaç şirketlerinden biri olarak anılıyor.  Eczacı-kimyager Prof. Mustafa Nevzat Pısak’ın 1923’te temelini attığı şirket, Ulusal İlaç Sanayii'nin oluşmasında önemli bir işlev üstlendi.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: