Turistler ‘aldatıldık’ diye para iadesi istedi

Geçen yıl 5 milyonun üzerinde turisti konuk eden Antalya'da satın aldıkları malları ülkelerinde ekspertize gösteren 36 turist, aldatıldıklarını ileri sürüp paralarının iadesi için başvurdu. Turistlerin şikayet başvuruları Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile Antalya'ya ulaştırılarak incelemeye alındı.

Kandırıldıklarını iddia eden 29'u Alman, 2'si Hollandalı, 2'si İsviçreli, 2'si İsrailli ve 1'i Polonyalı toplam 36 turist mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Antalya Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalarda bazı turistlerin şikayetlerinde haklı, bazılarının ise haksız olduğu ortaya çıktı.

Turistlerin, genelde aldıkları mücevherleri iade etmek istedikleri anlaşıldı. Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, turist şikayetlerinde altın ve mücevherin birinci, halının ikinci, deri kıyafetlerin üçüncü ve kredi kartı şikayetlerinin de dördüncü sırada yer aldığını açıkladı.

Bu arada bazı turistlerin aldıkları malların fiyatlarının ekspertiz tarafından düşük çıkarılmasını gerekçe göstererek fiyatının indirilmesini talep ettikleri, bazı turistlerin ise ülkelerine döner dönmez ödeme güçlüğü çekmeleri nedeniyle aldıkları malın parasını ödeyemeyeceğini beyan edip malı iade etmek istediği vurgulandı.

Antalya Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'ne ulaşan ve incelenerek sonuçlandırılan ilginç şikayetlerden bazıları şöyle:

Bir Alman turist Antalya'ya tatile geldiğinde 10 milyon liraya nazar bonucuğundan yapılma basit bir kolye aldığını belirterek Berlin Büyükelçiliği'ne başvurdu. İsmi gizli tutulan Alman turist dilekçesinde, ‘Bu boncuğun fiyatı Almanya’da 2 milyon lira. Beni kandırdılar. Lütfen ya kolyeyi geri alsınlar ya da parasını 2 milyona indirsinler' görüşüne yer verdi. Alman turistin şikayetçi olduğu satıcı seyyar olduğu için yapılan araştırmada bulunamadı ve şikayet sonuçlandırılamadı. Bu şikayetin araştırılması için 50 milyon liranın üzerinde masraf yapıldı. Bir İsviçreli turist ise isimlerini de bildirdiği üç kişiden kredi kartından fazla para çektikleri için şikayetçi oldu.
Haberle ilgili daha fazlası: