GeriEkonomi Tüpraş: Petrol yükselince kárımız artıyor sanmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş: Petrol yükselince kárımız artıyor sanmayın

Tüpraş: Petrol yükselince kárımız artıyor sanmayın
refid:5073860 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, dünyadaki petrol fiyatlarının artışının Türkiye’ye doğrudan yansıdığını belirterek, "Türkiye’nin geçen yıl 9 milyar dolar olan petrol faturası 11 milyar dolara çıkabilir. Hampetrol fiyatının yükselmesinde rafinerilerin kazancı yok, bizim kárlılığımız ürün fiyatlarıyla elde edilen hasılattan geliyor" dedi.

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, dünyadaki petrol fiyatlarının artışının Türkiye’ye doğrudan yansıdığını belirterek, Türkiye ekonomisine geçen yıl 9 milyar dolar olan petrol faturasının 11 milyar dolara çıkabileceğini söyledi. Erkut, "Akaryakıt fiyatları uzun vadede trendi kırıp 65 dolara düştü. Ama rafinerilerin kárlılığı doğrudan ham petrol fiyatına bağlı değil. Ham petrolün fiyatı 70 dolara çıksa ülke ekonomisine yükü yükseliyor. Rafinerilerin bundan kazancı yok. Rafinerilerin kárlılığı ürün fiyatlarıyla elde edilen hasılat" dedi.

ÜRÜN VERGİSİZ TESLİM EDİLMELİ: Yabancı firmaların Türkiye’de ürünü teslim ettikten bir ay sonra Özel Tüketim Vergisi’ni (ÖTV) tahsil etmelerinin bu şirketlere avantaj sağladığını ifade eden Erkut, "Tüpraş mevzuat gereği ürünü sattığı anda vergiyi de tahsil ediyor. Petrol fiyatlarındaki değişime karşı bir buçuk ay civarında vergisiz teslim şeklinde çözüm uygulanmalı. Biz de akaryakıt dağıtım şirketlerine yakıtı gönderdiktan sonra satış yaptığı oranda vergiyi alıyoruz. Ama vergisiz ürün teslimi için şu anki mevzuat uygun değil. Bunun için mevzuat değişikliğine gidilmesi gerekir" diye konuştu.

İHRACATTA YÜZDE 86’LIK ARTIŞ: Tüpraş, ilk altı aylık sonuçlarında net satış hasılatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41.8 artarak, 8 milyar 987 milyon YTL olduğunu açıkladı. Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, satış hasılatlarının yüzde 2 milyar 090 milyon YTL’sinin ihracat olduğunu, ihracat rakamlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86.4 oranında arttığını bildirdi. Erkut, ani kur dalgalanmalarına karşın geçen ylın aynı dönemine kıyasla işletme kárlarının da 9.5 milyon YTL artarak 334 milyon YTL’ye ulaştığını aktardı. Erkut, altı aylık dönemde yatırım için de 96.7 milyon YTL harcama yaptıklarını belirtti.

YATIRIM KÜKÜRTLÜ MOTORİNE: Türkiye’de bu yılın ilk altı ayında benzin tüketiminin düştüğünü aktaran Erkut, "Tüpraş ürettiği benzinin yarısını ihraç ediyor. Fuel oil’de de tüketim oranlarının düşmesi nedeniyle artan kapasiteyi ihraç ediyoruz. Rafineri üretiminde fuel oil daha fazla dizele dönüyor. Türkiye’de açığı olan ürüne yönelmeyi düşünüyoruz" diye konuştu. Erkut, 1 Ocak 2009’da düşük kükürtlü motorinin tüm Avrupa ve Türkiye’de zorunlu olacağını, bu ürünü kullanmanın kaçınılmaz hale geleceğini ifade ederek, hedeflerini yatırımları bu alana çekmek olarak açıkladı.

İKİ DAĞITICIMIZ VAR: Erkut, "Tüpraş dağıtım işine girmeyi planlıyor mu?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: "Buna sözleşmemiz izin veriyor. Ama kısa vadede bu konuda planımız yok. Koç Holding’in Aygaz ve Opet olmak üzere iki dağıtım şirketi var zaten. Dağıtım holding stratejisi çerçevesinde yürüyecek."

Koç’un stratejisi Tüpraş’ın logosunda

TÜPRAŞ’ın yeni logosu Koç Holding’in stratejisini yansıtıyor. Yeni logo grubun diğer logolarını da tasarlayan Amerikalı grafik sanatçısı Ivan Chermayeff tarafından tasarlanmış. Şirketin Genel Müdürü Yavuz Erkut, logonun istikrarlı büyüme ile yeni zirveler, değişim, sıcak ve enerjik, güçlü, kararlı ve müşteri odaklı gibi anlamları ifade ettiğini söyledi.

Shell’le hampetrolün ihracat ve ithalatında işbirliği yapıyoruz

TÜPRAŞ’ın hisselerinin yüzde 90’ı Koç Holding, yüzde 5’i Aygaz ve yüzde 3’ü Opet’te bulunduğunu ve şirketin yüzde 98 hissesine Koç Grubu’nun hakim olduğunu aktaran Yavuz Erkut, Tüpraş’da yüzde 2 hissesi bulunan Shell’le ne tür işbirlikleri yapacakları konusundaki soruya şu yanıtı verdi: "Shell’le ilişkilerimiz gayet iyi. Shell hampetrol ürününe teknik bazda destek oluyor. Her iki tarafta da destek oluyor. Rafinerilerle ilgili 70 proje var. Onları uygulayacağız. Hampetrolün karşılıklı ihracat ve ithalatında işbirliği yapıyoruz."

Kurmak kolay değil ama yeni rafineri rekabet getirir

YAVUZ Erkut, bazı grupların Türkiye’de yeni rafineri kurma planlarına ilişkin soruyu, "Rafineri kolay bir yatırım değil. Ağır ve daha iyi planlamayı gerektiriyor. Dünyada yoğun rafineri yatırımları var. Şu safhada piyasada net ve somut bir proje yok. Rafineri projeleri kavramsal. Ama yeni yatırımlar, ülke için yararlı olur. Bu şekilde sektöre rekabet geleceği düşünülüyorsa, zaten sektörde rekabet var. Ceyhan’da kurulacak rafineri ise, ihraç rafinerisi olur" şeklinde yanıtladı.

Tüpraş bölgede güç olacak

YAVUZ Erkut, Tüpraş’ın bölgede güç olacağına da dikkat çekerek, "Petrol piyasası dinamik. Yanıbaşımızdaki Irak çok büyük bir petrol ülkesi. Tüpraş, bölgede ağırlığı olan bir şirket. Önümüzdeki dönemdeki gelişmeler bunu etkileyecek. Holding stratejileri bunu belirleyecek" diye konuştu. Petro kimya alanında yatırım yapmayı düşünmediklerini kaydeden Erkut, yatırım alanlarının ihraç edilen fuel oil üretiminin dizele çevrilmesi olduğunu açıkladı.

EPDK’nın kestiği ceza adil değildi

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, Eenerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) dağıtım şirketlerine kestiği ceza konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Rafineri sektörü olarak konunun dışındayız ama yeni kanun 1 Ocak 2005’de yürürlüğe girdi. Çok yoğun dönem yaşandı. Yetişmeyen pek çok şey mart ayı sonuna ertelendi. Bu döneme gelindiğinde tam olarak kimin lisans alıp almadığı anons edilmedi. EPDK’nın uygulaması çok da adil bir uygulama olmadı."

501 çalışan ayrıldı

İNSAN kaynaklarında reorganizasyona gittiklerini dile getiren Yavuz Erkut, 27 Ocak’da 4 bin 919 kişiyle şirketi devraldıklarını şu anda 4 bin 422 kişiyle devam ettiklerini belirtti. Erkut, geçici eleman olarak çalışanları kadroya aldıklarını dile getirerek, 501 elemanın da ayrıldığı bilgisini verdi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle