GeriEkonomi Tüpgaz devlerine Adıyaman sorgusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpgaz devlerine Adıyaman sorgusu

Rekabet Kurumu, Adayıman'da bölgesel olarak faaliyet gösteren Yücelgaz adlı bir LPG firmasının; İpragaz, Milangaz, Aygaz ve Mobilgaz hakkında yaptığı başvuruyu ciddi bulararak ön araştırma başlattı. Dört büyük LPG firmasının aralarında anlaşarak, tüketiciye 1 milyon 400 bin liraya satılması gereken büyük tüpü 750 bin liraya sattıkları belirtiliyor.

Başvuruda; İpragaz, Milangaz, Aygaz ve Mobilgaz'ın ‘paralel anlaşma’ yoluyla, bölgede yerel faaliyet gösteren Yücelgaz'ı ‘piyasadan silmeyi’ amaçladığı kaydedildi.

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, firmaların aralarında anlaşarak, mal ve hizmetlerin alım-satım fiyatını, maliyeti ve karı belirlemelerini yasaklıyor. Yasa ayrıca, mal veya hizmet piyasalarının bölüşülmesini, arz veya talep miktarının kontrolünü, rakip teşebbüslerinh faaliyetlerinin kısıtlanmasını da yasak kapsamına alıyor. Rekabet Kurumu uzmanları, Adıyaman'a giderek, şikayetçi Yücelgaz ile dört firmanın evrakı üzerinde inceleme başlattı,

ÇEREZ GİBİ

Yücelgaz'ın sahibi Mustafa Yücel, Hürriyet'e satışlarının durma noktasına geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

‘‘Rekabet dediğiniz şey, kalite ve hizmette olur. Bu yıkıcı rekabet bizi ortadan kaldırmayı hedefliyor. Dört büyük firma Türkiye'nin yüzde 97'sini kontrol ediyor. Adıyaman dediğiniz onlar için nedir ki? 150 bin nüfusuyla çerez gibi gelir onlara. Bizi silmek için, günlük 20 ton gazı sokağa atabilirler.’’

Rekabet Kurumu'nun Batıçim ve Çimentaş hakkında İzmir'de başlattığı ön araştırma ise sürüyor. Çanakkale'de üretilen çimentonun İzmir'de pazarlandığı saptandı, Bu nedenle İzmir'deki çimento araştırmasının genişleyebileceği ifade edildi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False