GeriEkonomi Tüketici kredileri askıda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketici kredileri askıda

Para piyasalarındaki TL sıkışıklığının yarattığı kargaşa repoculara yararken, tüketici kredisi almak isteyenler bankadan elleri boş dönmeye başladı. Kısa süre öncesine kadar tek imzayla tüketici kredisi veren bankalar, şimdi ya yüksek faiz istiyor, ya da talebi geri çeviriyor.

PİYASALARDAKİ dalgalanmalar tüketici kredisi faizlerinin yüzde 9'lara kadar fırlamasına yol açtı. Faiz oranlarındaki artışa rağmen pek çok banka, tüketici kredisini askıya aldı.

Tüketici kredilerinde önceki hafta başlayan artışlar geçtiğimiz hafta da devam etti. Osmanlı, Finansbank, TEB, EGS, İktisat, Esbank tüketici kredilerini faizlerini hafta içinde yeniden düzenlerken, son olarak da Vakıfbank tüketici ve taşıt kredilerini yüzde 9'a, konut kredisini de yüzde 6'ya çıkardı. Faizlerde devam eden artışa rağmen, bankaların TL sıkışıklığı yaşaması, repo faizlerinin fırlamasının yanı sıra diğer etkisini de tüketici kredilerinde gösterdi. Son iki haftada sürekli olarak Merkez Bankası'ndan döviz alıp, TL ihtiyacını karşılamak için döviz satan pekçok banka, tüketici kredilerinde ise bugüne kadar sergiledikleri cömertliği göstermedi. Bankalar taşıt, konut, ihtiyaç kredisi başvurularını beklemeye alırken, işlemi başlatılan tüketici kredilerini bile vermeyen bankaların olduğu öğrenildi.

Tüketici kredilerinin yeniden işlerlik kazanması, para piyasalarında bu hafta yaşanacak gelişmelere bağlı. Yılbaşından bu yana düşen faizlere bağlı olarak tüketici kredilerindeki artışın bundan böyle aynı seviyede gitmeyeceği de ortada. Bir yandan hükümetin tüketimi kısmak için KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) kesintisini artırmış olması, diğer yandan bankaların faiz oranlarını yükseltmeleri tüketici kredilerinin hızını kesecek. Kredi maliyetindeki artışın yanı sıra bankaların da, ‘‘her isteyene bir günde kredi’’ yönündeki tavırlarının değişecek olması, önümüzdeki günlerde tüketici kredilerinde yatay bir seyri gündeme getirecek.

Merkez Bankası'nın verilerine göre, tüketici kredileri toplamı 10-17 Kasım arasında 40 trilyon lira artarak 4.6 katrilyon liraya ulaşmıştı.

Tüketici faizi iki haftada ne kadar yükseldi?

AKBANK: Tüketici, taşıt ve konutta 3.95 olan faiz oranlarını 4.5'e çeken banka 12 aylık tüketici kredisine ise 4.75 uyguluyor.

DEMİRBANK: Tüketici kredilerini 1.05 puan artırarak 5 yapan banka, taşıtta ise 1.5 puanlık artışla 4.5 yaptı. Banka 3.1 olan konut kredisini de 4.5'e çekti.

ESBANK: Tüketici kredilerinde faiz oranını 4.25'ten 6.5'e çeken banka, daha önce 3.25 olan taşıt ve konut faizini de 5.5 yaptı.

ETİBANK: 4 olan tüketici ve 3.39 olan taşıt kredisi faiz oranlarını 4'e yükselten banka, konutta ise 3.25'lik oranı 4 yaptı.

FİNANSBANK: Tüketici faiz oranlarını 3.15'ten 6.25'e yükselten banka, taşıt ve konuttaki 3.15'lik oranı da 5.25 olarak uygulamaya başladı.

İŞ BANKASI: 3.75 olan tüketici kredileri faizini 5 yapan banka, taşıtta ve konutta 3.5 olan faizi 4.5'e yükseltti.

İKTİSAT BANKASI: İhtiyaç kredisinde 6.9 faiz uygulamaya başlayan banka, taşıt ve konuttaki 3.15'lik oranı da 4.45 olarak düzenledi.

PAMUKBANK: Tüketici 1.5 puanlık artışla 5.75 olurken, taşıt ve konut 3.75'ten 3.95'e çekildi.

ŞEKERBANK: 3.95 olan tüketici oranı 4.75'e, 3.5 olan taşıt ve konut kredileri de sırasıyla 4.24 ve 4 oldu.

OSMANLI BANKASI: Tüketicide oranı 4.5'ten 5.5'e yükselten banka, taşıt ve konuttaki oranı da 3.2'den 4.5'e çıkardı.

VAKIFBANK: Şu anda en yüksek faizi uygulayan banka 4.1 olan tüketici ve 3.9 olan taşıt kredisini yüzde 9 yaptı. Konutta ise 3.8 olan oran yüzde 6.

YAPI KREDİ: 3.75 olan tüketici oranları 4.25'e yükselirken diğerleri 0.25'lik artışla 3.75 oldu.

Eski kredilerin faizi yükselmeyecek

TÜKETİCİ kredilerindeki yeni oranlar, daha önce alınmış ve halen ödenmekte olan kredileri kapsamıyor. Tüketici Yasası'na göre, faiz oranları geriye dönük olarak olarak değiştirilemiyor. O nedenle önceden banka kredi müşterisi olanlar, değişen faiz oranlarından etkilenmiyor.

Mermer: Otomobil satışını yavaşlatır

TÜKETİCİ kredisi faizlerinin artmasının tüketimde artış hızını kesmesi beklenirken, en çok etkilenecek sektör ise otomobil olacak. Bugüne kadar 2 katrilyon lirayı aşan miktarda kullanılan taşıt kredilerinde faizlerin 2.9'lara kadar gerilemişken, şu anda 3.95 ile 6.5 arasında seyretmesi satışlara yansıyacak. Türkiye İthal Otomobiller Mümessilleri Derneği Başkanı Yüksel Mermer, faizlerdeki hareketliliğin sektörün yıl sonu performansını etkileyeceğini belirtti. ‘‘Faizlerin artması her şeyi alt üst etti’’ diyen Mermer, ‘‘Bir yandan kredi maliyetleri artıyor, diğer yandan paranın getirisi yüksek. Elinde parası olan bu dönemde niye otomobil alsın?’’ diye konuştu. Mermer, bu durumun böyle devam etmesi halinde, otomobil satışlarının 2001 yılı hedeflerinin de etkileneceğini kaydetti.

Çiller: Ekonomiyi 6 ayda düzeltiriz

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ekonominin iflas ettiğini, bunun da baş sorumlusunun mevcut hükümet olduğunu öne sürerek, ‘‘Kumanda, dizginler bizde olsun, bu işi 6 ayda yoluna koyarız. Kötü gidiş, iyiye döner’’dedi.

Emek Platformu'nun önceki gün Türkiye çapında gerçekleştirdiği eyleme destek verdiğini belirten Çiller, dün Hak-İş'e bağlı Öz Gıda İş Sendikası'nın 1 No'lu Şubesi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Salim Uslu ve yöneticilerle görüştü. Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen ve ‘‘Ekonominin tepki refleksi geciktirilir ama, birdenbire balyoz gibi, onu geciktirenlerin başına iner’’ diyen Çiller, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini, kötü yöneticilerin işbaşında olduğunu söyledi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False