Trump'a 2.7 trilyon dolarlık tepki

Trumpa 2.7 trilyon dolarlık tepki

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen’den oluşan 7 ülke vatandaşlarına ülkeye girme yasağı getirmesinden sonra teknoloji devleri büyük tepki gösterdi.

Haberin Devamı

Federal Mahkeme’nin kararı geçici süreyle askıya almasının ardından başta Apple ve Google olmak üzere birçok şirketin yöneticisi çalışanlarına e-posta

Trumpa 2.7 trilyon dolarlık tepki

göndererek hem Trump’ın kararını eleştirdiler hem de yurtdışında tatilde olan söz konusu 7 ülke vatandaşlarını bir an önce ABD’ye geri dönmelerini istediler. Apple ve Google’ın yanı sıra Microsoft ve Facebook’un yöneticileri de tepkilerini dile getiren diğer şirketler arasında. Ayrıca, Amazon, Twitter, Netflix, Uber, Airbnb ve Tesla  gibi şirketlerin kurucuları ve yöneticileri de Trump’ın kararına sessiz kalmadı. Tepki gösteren şirketlerin toplam piyasa değeri ise 2.7 trilyon doları geçiyor.

Haberin Devamı

 HEMEN GERİ DÖNÜN

GOOGLE CEO’su Sundar Pichai, söz konusu bölgelerde tatilde olan çalışanlarının acilen ABD’ye geri dönmesini istedi. ABD Başkanı’nın kararını değerlendiren Google CEO’su Sundar Pichai, “Trump’ın son hamlesi 100’den fazla teknoloji şirketini etkiledi” dedi. Pichai, ismi geçen ülkelerde doğan ve Google’da çalışmak için ABD’ye gelenlerden bazılarının şu an yıllık izinleri sebebiyle ülkelerinde olduğunu ifade ederek “Tatilde olan çalışanlarının herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için derhal ABD’ye çağırıyorum” diye konuştu.

ENDİŞE DUYUYORUM
FACEBOOK CEO’su Mark Zuckerberg, kendi ailesinin Almanya, Avusturya ve Polonya, eşinin alesinin ise Çin ve Vietnam’dan ABD’ye gelen mülteciler olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Birçoğunuz gibi ben de Başkan Trump’ın imzaladığı kararnamelerin etkisinden endişe duyuyorum. Bu ülkeyi güvende tutmamız gerekiyor ama bunu gerçekten tehdit unsuru olanlara odaklanarak yapmalıyız, sınır dışı edilmekten korkan milyonlarca belgesiz göçmene değil. Kapılarımızı mültecilere ve yardıma ihtiyacı olanlara açık tutmalıyız, bizi biz yapan da bu.”

DESTEKLEMİYORUZ
APPLE CEO’su Tim Cook, konu hakkında çalışanlarına bir e-posta gönderdi. Cook, e-postada Trump’ın onayladığı yönetmenliği “desteklediğimiz bir politika değil” diyerek reddetti. Cook, “Müslüman çoğunluğa sahip yedi ülkeden gelen göçün kısıtlanmasında derin endişe duyanların söylediklerini duydum. Endişelerini paylaşıyorum. Bu desteklediğimiz bir politika değil. İnsan Kaynakları, Hukuk ve Güvenlik ekiplerimiz onlarla temasa geçtiler ve Apple bu çalışanlarını desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacak. İş arkadaşlarımız ve şirketimiz üzerindeki olumsuz etkiyi açıklamak için Beyaz Saray’a ulaştık” diye konuştu.

Haberin Devamı

MÜLTECİLER KORUNMALI
MICROSOFT CEO’su Satya Nadella, LinkedIn üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Mülteci bir CEO olarak, mültecilerin şirketimiz ülke ve dünya

Trumpa 2.7 trilyon dolarlık tepki

için olumlu etkiyi görüyorum. Bu önemli konuyu savunmaya devam edeceğiz. Mülteci yasalarının, insanların ifade veya din özgürlüğünden ödün vermeden halkı koruyabilmesi ve koruması gerektiğine inanıyoruz.”

ÇEŞİTLİLİĞE ADANDIK
AMAZON Başkan Yardımcısı Beth Galetti, çalışanlarına şu e-postayı gönderdi: “Amazon en başından beri eşit haklara, hoşgörü ve çeşitliliğe adandı. Şirketi geliştirdikçe dünyadaki yetenekli insanları çekmek için çok uğraş verdik ve bunun, Amazon’u harika kılan şeylerden biri olduğuna inanıyoruz.  Tüm emekçilerimizi ve yakınlarını desteklemeyi taahhüt ediyoruz.”

Haberin Devamı

ÜCRETSİZ YER SAĞLIYORUZ
GÜNLÜK ev kiralama platformu Airbnb CEO’su Brian Chesky yaptığı açıklamada, yasağın ardından ABD’de bulunmalarına izin verilmeyecek mültecilere ücretsiz kalacak yer ve diğer hizmetleri sağlayacaklarını açıkladı.

ABD’YE YAKIŞMIYOR
NETFLIX CEO’su Reed Hasting, “Bu tarz yasaklar Amerika’ya yakışmıyor ve ülkemize yönelik nefretin, tehditin bu yasak ile birlikte daha da artması kaçınılmaz.”

ÇOK CAN SIKICI
TWITTER CEO’su Jack Dorsey, uygulanan kararın insani ve ekonomik etkilerinin  çok can sıkıcı olacağını belirterek, “Mülteci ve göçmenler ABD’ye her zaman fayda sağlamıştır” dedi.

EN İYİ YOL DEĞİL
SPACEX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, söz konusu politikaya karşı olanlardan. Ülkenin problemlerini çözmek için bu yolun en iyi yol olmadığını savunan Musk, Amerika’ya destek veren çoğu insanın bu politikalar yüzünden desteklerini geri çekebileceğini belirtiyor.

Haberin Devamı

AİLELERİNE DESTEK
UBER CEO’su ve aynı zamanda Trump’ın danışmanlarından biri olan Travis Kalanick, Uber’i kullanan sürücülerin bu karardan olumsuz etkileneceğini ifade ederek, “Bu, karar çalışanlarımızın ailelerini destekleyemeyeceği anlamına geliyor. Bu sürücüleri belirlemek ve önümüzdeki üç ay boyunca, ailelerinin desteklemek için çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.