GeriEkonomi Toprak, Eczacıbaşı'ndan kadınbağı tazminatı istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toprak, Eczacıbaşı'ndan kadınbağı tazminatı istedi

Abone Olgoogle-news

Toprak Grubu, Eczacıbaşı'nın Orkid marka kadın bağına koyduğu mesajla Libresse'e karşı haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle bu kez de 11 milyar liralık tazminat davası açtı.

Toprak Holding ile Eczacıbaşı Holding'in kadınbağı rekabeti kızıştı. Libresse'in üreticisi Toprak Holding'e bağlı Toprak İlaç ve Kimyevi Maddeler Sanayii ve Ticaret A.Ş., Orkid'i üreten Eczacıbaşı Holding'e bağlı Sanipak Sağlık Ürünleri Sanayii ve Ticaret A.Ş. aleyhine bir süre önce aldırdığı tedbir kararından sonra bu kez tazminat davası açtı. Toprak İlaç, Sanipak'tan 1 milyarı maddi 10 milyarı manevi 11 milyar lira tazminat istedi. Bu arada Sanipak, Toprak İlaç tarafından aldırılan tedbir kararına itiraz etti. Toprak İlaç ve Kimyevi Maddeler Sanayii ve Ticaret A.Ş.'nin avukatı Turgut Tavşanoğlu, Sanipak Sağlık Ürünleri Sanayii ve Ticaret A.Ş. aleyhine yaptığı bu başvuruda davalı şirketin ürettiği ürünlerin ambalajında yeralan ‘‘Türk Jinekoloji Derneği'nin Onayladığı Tek Marka’’ ibaresinin haksız rekabet yarattığını öne sürmüştü.

Mahkeme, üç kişilik bilirkişi kurulunun raporunda ‘‘Tüketiciyi yanıltıcı ve haksız rekabet doğurucu’’ tesbiti üzerine Orkid ürünleri üzerindeki ibarenin 60 gün içinde silinmesi aksi halde tümüyle piyasadan toplatılması yönünde ihtiyati tedbir kararı vermişti.

ECZACIBAŞI İTİRAZ ETTİ

Bu gelişmelerdan sonra iki dev firma arasında kızışan rekabette ikinci başvuru yine Toprak İlaç'tan geldi. Toprak İlaç firması bu kez Sanipak aleyhinde İstanbul 5'inci Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak alınan tedbir kararını hatırlattı ve ortaya çıkan haksız rekabet nedeniyle 1 milyarı maddi, 10 milyarı manevi 11 milyar lira tazminat isteminde bulundu. Şirket davaya gerekçe olarak uğradıkları maddi-manevi zararı gösterdi.

Ürünleri için üzerindeki ibarenin 60 gün içinde silinmesi aksi halde toplatılması yönünde tedbir kararı alınan Sanipak aynı mahkemeye itirazda bulundu. Sanipak avukatları kadınbağı piyasasında yüzde 80 pazar payına sahip olduklarını hatırlatarak rakip firmanın bu durumu mahkemeye sunulan eksik ve yanıltıcı bilgilerle lehine çevirmeye çalıştığını iddia ettiler. Tedbir konusu ibarenin tüketiciyi yanılttığı iddialerını reddeden Sanipak avukatları Toprak İlaç'ın mahkemenin tanıdığı 60 günlük sürenin bitiminden önce kararı uygulamaya koyarak usule aykırı davrandığını da öne sürüp ‘‘Amacını aşan’’ tedbir kararının kaldırılmasını istediler.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle