GeriEkonomi Toplu Konut, nisanda kurayla 9 bin ev satacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toplu Konut, nisanda kurayla 9 bin ev satacak

Toplu Konut'ta başlayan kredi atağının ardından İdare şimdi de İstanbul, Ankara, Samsun ve Kars'ta toplam 9 bin konutu satışa çıkarıyor. TOKİ Başkanı Mehmet Kemal Ünsal, talebin fazla olması halinde, konutların kurayla satılacağını bildirdi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara-Eryaman, İstanbul-Halkalı, Samsun ve Kars'ta, toplam 9 bin sosyal amaçlı yeni konut yaptırarak vatandaşlara satacak. TOKİ Başkanı Mehmet Kemal Ünsal, başvuru koşulları nisan ayı sonunda ilan edilecek olan 9 bin konutluk yeni projelerini Hürriyet'e anlattı. Ünsal'ın verdiği bilgiye göre, yeni konutların özellikleri ve mali portresi şöyle olacak:

Ankara-Eryaman (5. Etap)'da 4 bin, İstanbul-Halkalı'da 4 bin, Samsun'da 960, Kars'ta 260 konut yaptırılacak.

Konutların ortalama fiyatı 6-7 milyar lira arasında değişecek. Bu rakam için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın eskale edilmiş inşaat birim maliyet fiyatları esas alındı. Bakanlığın eskale edilmiş metrekare maliyeti, 40-45 milyon lira civarında.

35 MİLYON TAKSİTLE

Paranın dörtte biri başvuru sırasında peşin alınacak. Talebin fazla olması halinde kura çekilecek. Paranın kalanı ise 120 ay yani 10 yılda aylık taksitler halinde geri ödenecek. Geri ödemede, memur maaş artış oranları uygulanacak. Geri dönüş taksitleri ortalama 35 milyon liradan başlayacak.

Konutların üç ayrı tipte olması planlanıyor: Daha yüksek gelir grubu için müstakil evler, düşük gelir grubu için yaklaşık 100 metrekare ve bir oda bir salondan oluşan stüdyo tipi evler.

İlk kez gerçekleştirilecek bir uygulamayla, binaların giriş katı bedensel engelli ve özürlüler için ayrıldı. Bu konutların, mutfak, banyo ve tuvaletleri özürlülerin rahat kullanabileceği şekilde dizayn edilecek.

Ünsal, 6-7 milyar liranın yüksek olup olmadığı sorusuna, ‘‘Birçok insan için tabii yüksek. Ama bugün İstanbul, Ankara'da 10 milyar liradan aşağıya ev satın almak çok zor. Bu evleri 18 ay sonra kiraya verip taksitleri öyle ödemek mümkün’’ diye konuştu.

Toplu Konut'ta gazi kontenjanı

Devlet Bakanı Refaiddin Şahin, gazilerin kuraya katılmadan konut sahibi olabileceklerini, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yaptıracağı konutlarda, gazilere ve sakatlara yüzde 2 oranında kontenjan ayrılacağını bildirdi. Buna göre, gazilerin kuraya katılmadan ev sahibi olabileceklerini ifade eden Şahin, gazilerin oturacağı konutların sağlık durumlarına uygun olarak düzenleneceğini söyledi. Gazi, şehit ailelerine, malülleri ile dul ve yetimlerine açılan faizsiz konut kredisi miktarının 1998 yılı için 2 milyar 875 milyon liraya çıkarıldığını hatırlatan Bakan Şahin, şöyle konuştu: ‘‘TOKİ'den alınan bu kredi ile isterse kendisi ayrı evini alabilir. TOKİ konutu isterse de söz konusu kredi TOKİ konutu için peşinat sayılabilir. Toplu Konut'tan ev alınması durumunda, 2 milyar 875 milyon lira peşinata sayılacak, geri kalan miktar ise 120 ay vadeye bölünecektir.’’


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False