GeriEkonomi TOKİ Kayseri'ye 'mobilyakent' kuruyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOKİ Kayseri'ye 'mobilyakent' kuruyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), Türkiye'nin mobilya merkezi olarak bilinen Kayseri'de kuracağı “mobilyakent”in temelini yarın atılacak.

TOKİ'nin vatandaşla ortak geliştirdiği ilk proje olma özelliğine sahip çalışmayla Kayserili mobilyacılar modern üretim tesislerine kavuşacak.

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, “mobilyakent”, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Nisan 2010'da açıkladığı Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm ve Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı (ESDEP) kapsamında inşa edilecek.

Projede temel hedef esnaf ve sanatkarların rekabet gücünün artırılması, değişim ve dönüşümün desteklenmesi olarak belirlendi.

Planda, esnaf ve sanatkarların, sorunların üstesinden gelebilmesi ve gerekli değişim ve dönüşümü gerçekleştirebilmesi için üretim faaliyetlerinin desteklenmesi ve bu kesime yeni fırsatlar sunulmasına işaret ediliyor.

ESDEP'te esnaf ve sanatkarlara yönelik küçük sanayi sitelerinin yapımında TOKİ'nin imkanlarının kullanılacağı belirtiliyor.

Modern üretim merkezinin temeli yarın atılacak

ESDEP'in Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından, Kayseri'ye modern üretim merkezi kazandırılması amacıyla Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kocasinan Belediyesi ile TOKİ işbirliğiyle “mobilyakent” projesi geliştirildi.

Oda üyelerinin daha modern şartlarda üretim yapabileceği projenin temeli, yarın düzenlenecek törenle atılacak.

Tören, Kocasinan ilçesi Oymaağaç Mahallesi'ndeki Kayseri Şeker Fabrikası arkasında yer alan proje alanında düzenlenecek.

İhale bedeli yaklaşık 115 milyon lira

Kayseri Şeker Fabrikası ve Kuzey Çevre Yolu arasındaki arsada inşa edilecek “mobilyakent”in, yaklaşık 425 bin metrekare kapalı alana sahip olması planlanıyor.

Proje kapsamında, farklı tiplerde 688 iş yeri ve 2 cami inşa edilecek.

Muhtelif büyüklükteki iş yerlerinin en küçüğü 92, en büyüğü bin 847 metrekare
olacak.

İş yerleri “Zemin asma tavan” şeklinde tasarlandı. Prefabrik nitelikte olacak iş yerlerinden 16'sı betonarme inşa edilecek.
114 milyon 938 bin lira ihale bedeli bulunan birinci etabın 750 günde tamamlanması öngörülüyor.

False