TMO, 164 bin ton ekmeklik buğday ithal edecek

Yüksek fiyat teklifleri nedeniyle geçen ay düzenlediği ihaleyi iptal eden Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fiyatların makul düzeye çekilmesi üzerine dün, 164 bin ton ekmeklik buğday ithalatını anlaşmaya bağladı.

Haberin Devamı

İhalede buğdayın ortalama ton fiyatı 389 dolar olurken, navlun fiyatlarındaki artış “pazarlığı zorladı.”

Eylül ayı başında 280 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için uluslararası ihale düzenleyen TMO, teklif edilen fiyatların yüksekliği nedeniyle, piyasaya “Türkiye'de buğday kıtlığı yok, ne fiyattan olursa olsun buğday almak zorunda değil” mesajını vermek amacıyla ihaleyi iptal etti.

Bu hafta toplam 400 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için tekrar uluslararası ihaleye çıkan Ofis, “makul” bulduğu teklifleri kabul ederek, 164 bin ton buğday aldı. İhalede teklifler 380-400 dolar arasında değişirken, ortalama ton fiyatı 389 dolar düzeyinde gerçekleşti. Rusya ve Kazakistan menşeli buğdayın yıl sonuna kadar getirilmesi öngörülüyor.

İhalede oluşan fiyatın, TMO'nun mevcut satış fiyatlarını değiştirmeyecek maliyette olduğuna dikkat çekiliyor. Uluslararası piyasada sürekli buğday fiyatlarının yükseldiği yolunda haberler yapıldığına işaret eden yetkililer, yurtiçinde de bazı kesimlerin “kuraklığın üretimi çok fazla düşürdüğü, buğday kıtlığı yaşandığı, piyasada ürün kalmadığı” yönünde dile getirdiği görüşlerin, uluslararası piyasada “talep beklentisi” yaratarak fiyatları körüklediğini anlattı.

Bu nedenle, ithalat amaçlı açılan ihalelere, “Türkiye buğdaya muhtaç” anlayışı ile giren firmaların yüksek fiyat tekliflerinde bulunduğunu kaydeden yetkililer, Eylül ayında açılan ihale iptal edilerek, firmaların bu beklentilerinin kırıldığına işaret etti. Uluslararası piyasada ekmeklik buğday konusunda bir sıkıntı olmadığını, makul fiyatlarla ürün bulunabildiğini belirten yetkililer, esas sorunun navlun fiyatlarındaki artış olduğunu, yüksek navlun ücretleri nedeniyle “pazarlığın zorlandığını” anlattı.

İhalenin en önemli sonucu ise ithal edilecek buğdayın, TMO'nun mevcut satış fiyatları ile satılabilecek maliyette olması. Böylece, spekülatif amaçlı buğday stoku ve buğday fiyatlarındaki artış önlenecek.


Edinilen bilgiye göre, dün sonuçlanan ihale uyarınca, Nidera firmasından FOB 356/354, CF 384,44/397,50 dolar ton fiyatı ile 75 bin ton, Cargill firmasından FOB 352 dolar, CF 399 dolar fiyat ile 34 bin ton, A Toepfer firmasından CF 384/385 dolar fiyat ile 30 bin ton, AWB firmasından FOB 358 dolar fiyat ile 25 bin ton ekmeklik buğday alınacak. CF ihalelerde, navlun fiyatı, teslim edilecek limana göre ton başına 21,90-40,75 dolar arasında değişti.

TMO; dünkü ihalede ayrıca 150 bin ton mısır aldı. Ocak ayı ortalarına kadar teslim edilecek mısırın ton fiyatı, 198,49 (FOB)/295 (CF) dolar arasında gerçekleşti. Eylül ayında yapılan ihalede, TMO'nun mısır alım fiyatı (FOB) 172 dolardı.

TMO, buğdayda spekülatif fiyat hareketlerini önlemek için Eylül ayında stoklarındaki 60 bin ton buğdayı satışa açarken, Bakanlar Kurulu da 800 bin ton buğdayın gümrüksüz ithalatı için TMO'ya yetki vermişti. Ofis ayrıca, AB'den tarife kontenjanı kapsamında 300 bin ton buğday ithalatı yetkisini de aldı.

Diğer taraftan, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında özel sektör firmalarının 380 dolar civarında fiyatlarla buğday getirmesi dikkate alınarak, piyasadaki spekülatif beklentilerin kırılması amacıyla, özel sektöre de ithalat kolaylığı sağlanması için gümrük vergilerinin düşürülmesine yönelik düzenleme yapılıyor.

MAKARNALIK BUĞDAY İHRACATINA İZİN YOK

Bu arada, Makarna Sanayicileri Derneği'nin (MSD) uyarısı ve talebi üzerine, makarnalık buğday ihracatı da önleniyor.
MSD, buğday piyasasındaki kritik gelişmelere, Türkiye'de makarnalık buğday rekoltesinin 300 bin ton düşmesine karşın, uluslararası piyasada fiyatların yükselmesini fırsat bilen bazı firmaların makarnalık buğday ihracatı yaptığını bildirmişti. Bu durumun sektörü, gelecekte ülkeyi de zor durumda bırakacağını belirten dernek, ihracatın durdurulması için ilgili bakanlıklara başvurmuştu.

Bunun üzerine, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, makarnalık buğday ihracatında bitki sağlık sertifikası düzenlenmemesi yönünde karar aldı. Bu belgeyi alamadığı için firmalar, ihracat yapamayacak.

Haberin Devamı


Bu yıl, dünyada makarnalık buğday rekoltesinin önemli ölçüde düşmesi yüzünden, Mart ayında 300 dolar olan makarnalık buğdayın ton fiyatı, bugünlerde 750-800 dolara kadar çıktı. Türkiye'de de rekolte, kuraklık nedeniyle 300 bin ton düşerken, makarnalık buğdayın ton fiyatı 420 YTL'den 600 YTL'ye yükseldi.

Makarna Sanayicileri Derneği, uluslararası piyasalarda fiyatların yükselmesini fırsat bilen bazı firmaların, Ağustos-Eylül ayında Türkiye'den makarnalık buğday ihraç ettiğini tespit etti. Bunun üzerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Gümrük ve Dış Ticaret müsteşarlıklarına başvuran dernek, ihracatın önlenmesini istedi.

Haberle ilgili daha fazlası: