GeriEkonomi Tikveşli'yi Sabancı'ya sattı Doğadan'la piyasaya giriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tikveşli'yi Sabancı'ya sattı Doğadan'la piyasaya giriyor

Lüleburgaz'daki Tikveşli tesislerini Danonesa'ya sattıktan sonra uzun süredir arayışta olan Vardarlı Ailesi, yakında piyasaya dönüyor. Ekonomist Dergisi'nin haberine göre Vardarlı Çanakkale'de 5 milyon dolara mal olan bir yatırımla ‘‘Doğadan’’ markasıyla peynir ve tereyağı üretmeye hazırlanıyor.

Doğadan çatısı altında, Tikveşli gibi süt ve yoğurt üretimi yapılmayacak. Vardarlı, yeni markasıyla sadece peynir ve tereyağı üretecek.

KATKISIZ ÜRETİM

‘‘Süt, yoğurt gibi akıllı işler Danonesa'da, peynir, hayvancılık gibi aptal işler de bize kaldı’’ diyen Doğan Vardarlı, gözünü açtığı süt ürünleri sektöründen bir türlü kopamıyor. Vardarlı kardeşler 40 yıllık markaları Tikveşli'yi, geçen Sabancı ve Danone gibi iki devrin ortaklığıyla kurulan Danonesa'ya satmıştı. Bu satışın arkasından da Vardarlı kardeşler bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmaya göre, Tikveşli'nin eski sahipleri ne şekilde olursa olsun Türkiye'de süt ve yoğurt üretimi yapmayacaktı. Peynir ve tereyağı üretimine Tikveşli markasıyla olmamak koşuluyla devam edebileceklerdi.

Doğadan markası ile özellikle peynir pazarında dengeleri alt üst edeceklerini iddia eden Doğan Vardarlı, bu iş için şimdiden 5 milyon dolar harcadıklarını söylüyor. Doğadan'ı beş yıl önce özelleştirmeden aldıkları Çanakkale Çan SEK tesislerinde üreteceklerini belirten Vardarlı, ‘‘Yatırımlarımızla bu tesisin kapasitesini üçe katladık. şuanda 50 kişi çalışıyor. Günde 100 ton süt işleyeceğiz. Deneme üretimine başladık. Ürünlerimizin en büyük özelliği bio olması. Yani hiçbir katkı maddesi yok. İki ay sonrada piyasaya resmen tanıtımını yapacağız. Amacımız peynir pazarında bir numara olmak. Türkiye'nin en büyük peynir üreticisi en fazla 10 çeşit peynir üretiyor. Biz bunu ikiye katlayacağız. Şimdiden ham çökelek ve tulum peynir üretmeye başladık bile’’ dedi.

Doğan Vardarlı, Tikveşli'yi Sabancı'nın Danonesa'sına sattıktan sonra bir süre çekildiği süt ve süt ürünleri piyasasına bu kez ‘Doğadan’ markasıyla giriyor. Vardarlı, özelleştirmeden aldığı Çan'daki SEK tesislerinde peynir ve tereyağı üretecek.Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False