GeriEkonomi THY'de, 22 yıl sonra yeniden greve gidiliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY'de, 22 yıl sonra yeniden greve gidiliyor

THY'de, 22 yıl sonra yeniden greve gidiliyor
refid:23278307 ilişkili resim dosyası

Türk Hava Yolları ( THY) ile Hava-İş Sendikası arasında karşılıklı restleşme sürüyor. THY tarafı grevin etkili olamayacağını savunurken, sendika tarafı katılımın yüzde 80 seviyesinde olacağını iddia etti. Önümüzdeki 24 saat içinde de bir çözüm çıkmazsa, THY’de 22 yıl sonra yeniden greve çıkılmış olacak.

Günlük 800 uçağın İstanbul’da kalkış yaptığı THY ile sendika arasında bir süreden beri süren toplu iş görüşmelerinde anlaşma çıkmayınca, Hava-İş, 15 Mayıs gecesi 03.00’da fiili greve başlayacağını duyurdu.

Taraflar arasındaki görüşme en son dün yapıldı. CHP milletvekillerinin de katıldığı son toplantıda da sonuç çıkmadı. Konu ile ilgili konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, grev kararıyla ilgili şunları söyledi: “Çalışanımız şirketine sahip çıkıyor. ‘Greve gitmek istemiyoruz’ diye mail atıyorlar. Lokavt kararı almadık Sendika provokatif eylemler peşinde.”

KATILIM YÜZDE 80 OLACAK

THY’de uygulanan 1991’deki grev sürecinde de Hava-İş Sendikası Genel Başkanı konumunda olan Atilay Ayçin son gelişmeleri hurriyet.com.tr’ye aktardı. Ayçin, yarın gece yarısından itibaren başlayacakları grev konusunda başarılı olacaklarına inanıyor. Katılımın yüzde 80 oranında olmasını beklediğini aktaran Ayçin şunları söyledi: "Biz, sendika olarak gece gündüz işyerindeyiz. Çalışanlarla iç içeyiz. Katılım konusundaki kararlılığı görüyoruz. Yüzde 80’lik bir katılım olacak. Uçuş ekibi, teknik hat bakım, genel müdürlük ve yer hizmetlerinden katılım olacak. Öyle, kendilerine yakın bazı pesonlle bir kaç uçuş yapılması durumu kurtarmaz. Grev yüzde 100 etkili olacak. THY yönetiminin bu konuda almayı planladığı tedbirlerin de farkındayız. 350 kadar yabancı çalışan var. Onları daha kararlı görüyoruz. Biz, kapıları kapatmış değiliz. Bunu da, ‘sendika acz içinde’ diye söylemiyorum. Her türlü görüşme teklifine açığız."

22 YIL ÖNCE DE GREVE GİDİLDİ
THY’deki ilk grevlerden biri 1980 darbesi öncesi. 84 gün süren grev, siyasi çalkantıların etkili olduğu süreçte başarılı olamadı.  1 Nisan 1991’de başlayan grev ise 38 gün sürdü. THY ve yer hizmetleri veren HAVAŞ'ta yapılan grev  9-11 Mayıs’da sona erdi. Ve çalışanlar 10 yıllık kayıplarını telafi edebildi. Ancak grev bittiğinde toplu sözleşme imzalandıktan sonra THY'de 584, Havaş'ta 183 işçi çıkartılmıştı.

GREVE BAŞVURULMADAN ÇÖZÜLSÜN

Konu ile ilgili Hava Yolları Kabin Memurları Derneği’den de bir açıklama yapıldı. TASSA Yönetim Kurulu açıklamasında "Uçuş emniyeti, bir ekip olarak herkesin, tüm unsurların birlikte çalışmasını gerektirir. Biz bu ortamı yitirmek üzereyiz. Çalışanların gruplara, kamplara bölünmesi karşılıklı güveni ve emniyeti yok etmektedir. Son dakikaya kadar uzlaşmanın sağlanabilmesi için çabasını sürdürme kararlılığındaki Yönetim Kurulumuz uyuşmazlığın, hiçbir üyemizin zarar görmeyeceği şekilde greve başvurulmadan sonuçlanması arzusundadır” denildi.

91'DEKİ GREV HÜRRİYET'İN 1'İNCİ SAYFASINA BÖYLE YANSIMIŞTI:

THYde, 22 yıl sonra yeniden greve gidiliyor

THYde, 22 yıl sonra yeniden greve gidiliyor

dgokce@hurriyet.com.tr

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False