GeriEkonomi THK'nın yeni başkanı Kürşat Atılgan oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THK'nın yeni başkanı Kürşat Atılgan oldu

THK'nın yeni başkanı Kürşat Atılgan oldu

Türk Hava Kurumu'nun (THK) 44. Olağanüstü Genel Kurul'unda başkan belli oldu. THK'nın yeni başkanı Kürşat Atılgan oldu.

Dün Ankara'da gerçekleştirilen Genel Kurul'da geçerli oyların 324'ünü alan Kürşat Atılgan kurumun yeni başkanı seçildi. Diğer aday Mustafa San ise 238 oyda kaldı. 2 oy geçersiz sayıldı.

Geçtiğimiz ay yapılan seçimlerde adaylar 252'şer oy alıp başkan belirlenemeyince seçim 11 Ekim tarihine ertelenmişti.

Kürşat Atılgan teşekkür konuşmasında; 'Bu seçimin kaybedeni kazananı yoktur. Bu kurum büyük bir kurumdur, Allah bu kurumu bu durumdan kurtarmak için kuvvet versin. Hepinizin gayretine ihtiyacımız var. Mustafa San'ın vekillikte gösterdiği gayrete, arkadaşlığa ve yardımlarına çok teşekkür ediyorum. 
Güveninizi asla sarsmayacağım. Kurumun aydınlık geleceğinin sağlanması için büyük gayret göstereceğim' dedi.

Atılgan halen THK Havacılık Vakfı Başkanlığını yürütüyor. THK, uzun süre, eski bakşkan Osman Yıldırım'a yönelik yolsuzluk suçlaması ile gündemde kaldı.

THKnın yeni başkanı Kürşat Atılgan oldu

KÜRŞAT ATILGAN KİMDİR?

Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneral rütbesiyle emekli olan ve 23’üncü dönemde milletvekilliği de yapan Kürşat Atılgan’ın özgeçmişi şöyle;

1956 Osmaniye Kadirli’de doğdu. 1976 Hava Harp Okulundan mezun oldu. 1985 yılında Hava Harp Akademisini bitirerek kurmay subay oldu. 1990’da Fransız Hava Harp Akademisi ve Fransız Silahlı Kuvvetler Akademisini tamamladı. 1994-97 yılları arasında Şam’da Askeri Ateşe olarak bulundu. 2000 yılında Türk Silahlı Kuvvetler Akademisini, 2001 ‘de Milli Güvenlik Kurulu Akademisini bitirdi.
Hava Harp Okulu Alay Komutanlığı, Malatya ile Eskişehir’de Filo ve Üs Komutanlığı yaptı. Hava Kuvvetleri Karargâhında Personel Plan Yönetim Daire Başkanlığı ve İstihbarat Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2006 yılında Silahlı Kuvvetlerden Hava Pilot Tuğgeneral rütbesindeyken ayrıldı ve 2007 genel seçimlerinde Adana Milletvekili seçildi. Bu görevi sırasında Nato Parlamenterler Asamblesinde (NATOPA) Türkiye’yi temsil ederken NATOPA’nın Savunma Güvenlik Komitesi başkan yardımcılığına seçildi.
Halen THK Havacılık Vakfı Başkanlığını da yürütmekte olan Atılgan, 11 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilen 44’üncü Olağanüstü Büyük Genel Kurulda THK’nin 27’inci Genel Başkanlığına seçildi.

İngilizce ve Fransızca bilen Kürşat Atılgan evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False