THY hosteslerine 'kırmızı ruj' yasağı geliyor

Güncelleme Tarihi:

THY hosteslerine kırmızı ruj yasağı geliyor
Oluşturulma Tarihi: Nisan 30, 2013 00:00

TÜRK Hava Yolları’nda (THY) kabin memurlarının kullanacakları ruj renklerine standart getirdi. Pastel tonların kullanılmasını isteyen yeni yönetmelikte kırmızı, bordo, pembe ve diğer frapan renklerle yapılan makyaj yasaklandı. Ruj rengi ile birlikte hosteslerin dövme yaptırması ve saçlarını topuz yapmaları da yasaklar listesinde yer alıyor. Ruj yasağı kararının ardından kadın yazarlarımızın hurriyet.com.tr için kaleme aldığı yazılar sosyal medyada büyük yankı yaptı. Yonca Tokbaş'ın "Kırmızı ruju sürün, fotoğrafınızı çekin gönderin" mesajı sonrası ise yüzlerce okurdan ilginç bir tepki geldi. hurriyet.com.tr'ye fotoğraf yağdı...

Haberin Devamı

 

İŞTE SİZİN FOTOĞRAFLARINIZ

Uçakta görev yapan hostes yani kabin memurlarının bağlı olduğu Kabin Hizmetleri Başkanlığı tarafından yayınlanan yönetmelikte, makyajın zorunlu olduğuna dikkat çekilerek kullanılacak ruj renginin tene uyumlu, pastel tonlar olması istendi. Makyajın yanı sıra saçlarla ilgili talimatta ise tepeden yapılacak topuz, peruk yasaklandı. Takılacak tokaların standartları da belirlendi.  

Haberin Devamı

CHP'DEN TEPKİ: 'SAPIKLIK'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, THY yönetiminin yolcuların şikayeti üzerine hosteslerinin “Kırmızı ruj” kullanmalarını yasaklamasına “Sapıklık” karşılığını verdi. Tekin, dün düzenlediği basın toplantısında, “Bu uygulama sapıklık, başka izahı var mı? 25 yaşındaki, 30 yaşındaki bir kadının nasıl giyineceğine, nasıl makyaj yapacağına kamu otoritesi karar verir mi? Psikologlara sormak lazım ama bunun bir tek açıklaması vardır, sapıklıktır” tepkisini gösterdi.

"GERİ ZEKALI MISINIZ"

Tekin, AK Parti Hükümeti üyesi bakanların çocuklarının da zenginleştiğini savunarak, “Nasıl bir zeka bu. Bize de bu çocukların nasıl zenginleştiğini, zekalarını nasıl kullandıklarını anlatsınlar da biz de bizim çocuklarımıza dönüp ‘Oğlum siz geri zekâlı mısınız? Bakın elin çocukları neler yapıyor’ diye soralım” dedi.

NEDEN KIRMIZI RUJ YASAK
Özellikle kırmızı rujun dişlere bulaşmasının kötü bir görüntü oluşturduğu belirtilirken bu yönetmelik ile amacın kabin memurlarının makyajlarında ve saçlarında belirli standartların oluşturulması dikkat çekiliyor.

HANGİ HAVAYOLU NEYİ YASAKLIYOR?
Havayolu şirketleri, bu tür kurallarla makyaj ve saçta belirli bir standardı oluşturmayı hedefliyor. Örneğin Singapur Havayollarında kabin memurları sadece koyu kırmızı oje kullanıyor. Diğer renkler yasak. Genellikle tüm şirketlerde frapan makyajlara izin verilmiyor.

Haberin Devamı

KIRMIZI YASAK MI?
Bu konuda farklı yaklaşımlar var. Örneğin ABD’deki havayolu şirketleri kabin ekiplerinin kırmızı ruj kullanmasını istiyor. 10 bin metrede dışarıdan çok güçlü ışık nedeniyle kabin ekiplerinin iyi makyaj yapması, bazen çarpıcı renk kullanımı tavsiye ediliyor. Kötü yapılmış bir makyajın ise yüzü çok yorgun gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Haberin Devamı

İngiliz Virgin Atlantic Havayolları'ndaki kabin memurları havayolunun ana rengi olan kırmızı ruj kullanıyor. Yolcuların bu ruja büyük talep göstermesi nedeniyle 'Upper Class Red' adı altında bu ruju marka haline getiren Virgin Atlantic Havayolları, rujları 15 sterlinden (yaklaşık 42 TL) satıyor.

ÖNCEKİ YASAKLAR DA TARTIŞILMIŞTI

THY bundan kısa süre önce de 7 ülkede 10 noktaya yapılan yurtdışı seferlerde ve Business Class'ta içki servisini kaldırma ve uçak içinde hosteslerin hareket kabiliyetini kısıtlayan kıyafet kreasyonlarıyla kamuoyunda yine yoğun tartışmalara neden olmuştu.

Haberin Devamı

THY YÖNETMELİĞİNDEKİ DİĞER YASAKLAR

* Hiç makyaj yapmamak veya aşırı olanı yasak. Yönetmeliğe göre makyaj yapmak zorunlu. Ancak frapan olmaması gerekiyor.
* Kaşların doğal görüntüsü bozulmayacak, abartılı biçimde şekillendirme, dövme yapılamaz.

THY hosteslerine kırmızı ruj yasağı geliyor
Yönetmelik 30 yıldır aynı
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “30 yıldır bu yasaklar vardı. Denetimler sıklaştı ve kılık kıyafet yönetmeliğine uymayanlar uyarıldı. ‘Kırmızı ruj sürmek yasak’ gibi söylemler doğru değil. Bu konunun, ilk defa uygulanıyormuş gibi gündeme gelmesi de doğru değil” dedi.

* Göz kalemi siyah, kahverengi, lacivert veya koyu yeşil tonlarda kullanılabilir. Göz kalemi ince olarak sürülebilir. Gözün dış kenarlarına çizilen uzantılar olmamalıdır.
* Uygulanan rimel yalnızca kahve veya siyah renkte olmalıdır.
* Pul ya da sim içeren ürünler kullanılamaz.
* Kırmızı, bordo, pembe ve diğer frapan renkli rujlar kullanılamaz. Seçilen rujun rengi, tene uyumlu pastel tonlarda olmalıdır.

Haberin Devamı

SAÇLARDA PERUK VE TEPEDE TOPUZ YASAK
* Saçlara mutlaka özen gösterilecek, uçuş boyunca derli-toplu olacak biçimde şekil verilecektir.
* Kâhkül kullanılabilir. Kulak çevresinden çıkan uzun bükleler veya saç tutumları olmayacaktır.
* Saçlar, balerin topuzu şeklinde toplanabilir. Topuz kulak hizasından yukarıda veya yanda olamaz. Yan topuz (ense hizasından olmak kaydı ile) kullanılabilir.
* Kullanılan toka saçta gözükmeyecektir. Küçük ince firkete ve küçük incili veya küçük taşlı firkete kullanılabilir.
* Çok tepeden olmamak kaydıyla atkuyruğu yapılabilir.
Saçlar doğal renkte kullanılmalıdır. Doğal renkler dışında (ateş kırmızısı, platin sarısı gibi) kullanılamaz.
Kısa saçlar fönlenmelidir.
Peruk, postiş kesinlikle kullanılamaz. Kaynak kullanılıyor ise boncukları gözükmeyece şekilde olmalıdır.
Boyalı saçların diplerine özen gösterilmelidir.

LATİF DEMİRCİ KIRMIZI RUJ YASAĞINI ÇİZDİ

THY hosteslerine kırmızı ruj yasağı geliyor

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!