GeriEkonomi Temsilcisi olduğu şirketi satın aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Temsilcisi olduğu şirketi satın aldı

İnfosis adlı Türk şirketi, temsilciliğini yaptığı dünyanın önde gelen kurumsal kaynak planlama kuruluşlarından İsveçli IFS'nin yüzde 50 hissesini satın aldı.

Türk iş dünyasını kurumsal kaynak planlaması programı ERP ile tanıştıran İnfosis'in Yönetim Kurulu Başkanı Muvaffak Yerlici, ‘‘Bu firma Türkiye'ye gelmek için uzun süre bekledi’’ dedi. Türkiye'nin büyüyen bir pazar olduğunu ve IFS'in de bunu gördüğünü vurgulayan Yerlici, tüm altyapıyı hazırladıklarını ve firmanın tereddütlerini yok ettiklerini vurguladı.

Şirketlerin minumum maliyetle aynı işi yapmalarını sağlamak amacında olduklarını belirten Yerlici, ‘‘Türkiye'de şirketlerde büyük bir ekipman yatırımı var. Ancak bunların verimli kullanımını sağlamak büyük önem taşıyor’’ dedi.

Türkiye'nin yükselen ve gelişen bir pazar olduğuna dikkat çeken Yerlici şöyle devam etti:

‘‘Türkiye pazarında SAP'tan sonra ikinci sıradayız. Türkiye'de Şişecam, Zorlu Holdinge bağlı Ege Plast, Ege Yıldız, Ege Profil, Organik Kimya, Çemtaş'la çalışıyoruz. Merkez sayısını daha da artıracağız. Dağıtım şirketlerinin hepsini istiyoruz. Enerji, telekominikasyon, çelik ve çimento sektöründe oldukça iyiyiz. IFS bu konularda uzman. Şirketler için lisans ücretimiz 50-60 bin dolardan başlıyor. Ayrıca buna ekstradan danışmanlık ücreti de dahil ediliyor. Ancak bir şirketin tüm yazılım programları için bir yıl çalışıyoruz. Daha sonra da danışmanlık hizmetimiz devam ediyor.’’

IFS Yönetim Kurulu Başkanı Bengt Nilsson ise, bu sistemin şirketlerin verimliliğini artırdığını, maliyeti düşürdüğünü belirterek, şirketlere cironun yüzde 2.5 oranında da kâr artışı sağladığını söyledi. Türkiye ve benzeri ülkelerde bu oranın yüzde 5'e kadar çıktığını vurgulayan Nilsson, şirketlerin artık global düşünmesi ve bu yönde çalışmasının şart olduğuna değindi. Nilsson şöyle konuştu:

‘‘Ne yapılırsa yapılsın artık dünya çapında yapılması gerekir. İsveç, Türk şirketleri için güzel bir model. Doğru iş akışı bulunmalı ve bu geliştirilmeli. Yaratılan uluslararası markalar önemli. Ne kadar yüksek teknoloji üretilirse o kadar iyi olunur. Biz Türkiye'de hızlı büyümek amacındayız. IFS Türkiye, IFS uygulamalarını Ortadoğu ve Türki Cumhuriyet'lere taşımak için merkez haline getirilecek.’’

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False