GeriEkonomi Teliasonera yine fren koydu Turkcell’de temettü çözülemedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teliasonera yine fren koydu Turkcell’de temettü çözülemedi

Teliasonera yine fren koydu Turkcell’de temettü çözülemedi
refid:18471027 ilişkili resim dosyası

Turkcell’in 21 Nisan’da TeliaSonera ve Alfa’nın reddiyle ertelenen ve 11 Ağustos’ta yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’ndan yine sonuç çıkmadı.

Dün ‘2010 yönetim kurulu hesaplarının ibrası ve ücretlerinin belirlenmesi’ gündem maddesiyle toplanan genel kurulda faaliyet raporu onaylanmadığı için yatırımcılara 1.3 milyar TL’lik kâr payı dağıtılamayacak.

Toplantıya katılan Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, 1.3 milyar TL’lik temettünün ilk genel kurulda da ödenmediğine dikkat çekti.Bahçuvan, “İki denetçi değişti. Yeni gündemle genel kurul toplayacağını düşünüyoruz. Bir ay içinde olabilir” dedi.

İki denetçi değişti
Basına kapalı yapılan genel kurulda alınan bilgilere göre, yabancı ortaklar genel kurulda yine yönetim kurulunun değişmesi isteğinde bulundu. Çukurova Grubu temsilcisi, Kazakcell’de yaşanan yolsuzlukla ilgili soruşturmanın sonucunu sordu. Yönetim kurulu üyelerinin değiştirilmesi maddesi oylanmadı. İki denetçi oylamayla değiştirildi. Yeni denetçiler Erkan Mithat ve Faika Bozkaya oldu.

Genel kurula Turkcell Yönetim Kurulu’nda bulunan TeliaSonera’nın temsilcileri Erkki Kivisaari ve Karin Eliasson, Alfa temsilcileri Oleg Malis ve Alexey Khudyakov’un katılmadığı görüldü. Yönetim kurulu üyeleri yerine avukatları ve temsilcileri genel kurulda yabancı ortakları temsil etti. Mehmet Emin Karamehmet ve Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi kızı Nazlı Karamehmet Williams’ın da genel kurula katılmadığı görüldü. TeliaSonera Kıdemli Başkan Yardımcısı Cecilia Edström de, “Biz, Turkcell’in operasyonel  performansının yerine getirilmesi için Yönetim Kurulu’ndaki kilitlenmeyi çözmeye kararlıyız” dedi.

Bu aşamaya nasıl gelindi

TURKCELL’in 20 Ekim 2010’da yapılan Olağanüstü Genel Kurul’u Sanayi Bakanlığı’na bağlı 2 komiserin gelmeyişi nedeniyle ertelenmişti. Turkcell’de ortaklığı olan Teliasonera ve Altimo, bu tarihten sonra yeniden genel kurul toplanması için baskılarını artırdı. Turkcell’de yabancı ortaklar yönetim kurulu başkanı Colin Williams’ı bağımsız olmadığını iddia edip, değiştirilmesini istedi. 21 Nisan’da yapılan Genel Kurul’da ise TeliaSonera ve Alfa gündem maddesine bağımsız üye sayısının artırılması ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Colin J. Williams’ın azli ek maddesini ekleme talebinde bulundu. Bu istek kabul edilmedi. Ancak ortaklar temettü ve ücretlerle ilgili kararları imzalamayınca genel kurul 11 Ağustos’a ertelendi. Genel kurulun iptali de Sonera tarafından yargıya taşındı. Turkcell, 8 Ağustos’ta yaptığı açıklamada şirketin ortaklarından Sonera Holding BV’nin, açtığı davanın, ilgili mahkeme tarafından reddedildiğini duyurmuştu.

Türkçe konuşan başkan istedi

TELIASONERA’nın altı aydır Turkcell genel kuruluyla ilgili davalarının avukatlığını yapan Faik Işık, dün genel kurulda Türkçe konuşan başkan istedi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın avukatlığını da yapan Işık,  “Turkcell’e Türk şirketi diyoruz ama genel kurulda yönetim kurulu Türkçe konuşmuyor. Türkçe konuşan yönetim istiyoruz” dedi.

False