GeriEkonomi Telefon et kredi kapına gelsin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telefon et kredi kapına gelsin

Telefon et kredi kapına gelsin
refid:6481496 ilişkili resim dosyası

Bireysel kredi pazarına iddialı bir giriş yapan Şekerbank, krediyi müşterinin ayağına götürüyor. 4 ay ödemesiz, 48 ay vadeli kredide tüm vadeler için yüzde 1.99 faizin uygulanıyor. Kredide müşteri ziyareti 2 ile 3 iş gününde gerçekleşiyor.

"Kredi kapınızda" uygulamasıyla telefonla başvuruları alan Şekerbank, evrak, imza gibi işlemleri ise müşterinin adresine giderek halledecek. 2010’a kadar ilk 10 banka arasına girme planları yapan Şekerbank’ta hedef, kredilerin payını ise yüzde 20’lere taşımak.

BANKALARIN bireysel krediler konusundaki yoğun rekabet telefon, internet ya da SMS’le başvuru gibi hızlı yöntemleri ön plana çıkarırken, Şekerbank da müşteriyi şubeye hiç getirmeden 4 ay ödemesiz, 48 ay vadeli kredi vermeye başladı. Orta Asya’nın en büyük özel bankası konumundaki Bank Turan Alem’in iştiraki Turan Alem Securities ile kısa bir süre önce ortaklık işlemlerini tamamlayan Şekerbank, "Kredi kapınızda" sloganıyla sunulan bu yeni ürünüyle bireysel kredi pazarına iddialı bir giriş yaptı.

MÜŞTERİYE VIP HIZMET: Şekerbank’ın yeni ürünü olan "Kredi kapınızda"nın tanıtım toplantısında bilgi veren Genel Müdür Hasan Basri Göktan, müşteriye VIP (very important person-çok önemli kişi) hizmeti sunduklarını ve kendini özel hissetmesini sağladıklarını söyledi. "Kredi almayı bir zahmet olmaktan çıkarıyoruz, böylece sektörün çıtasını yükseltiyoruz" diyen Göktan, eski bir banka olmanın tecrübesiyle rekabete hazır olduklarını vurguladı. Göktan, bu arada ortaklık sonrası oluşan stratejilerini, 2010 yılına kadar işletme bankacılığı, küçük krediler ve bireysel bankacılık alanlarında en iyi bankalardan biri olmak üzerine kurduklarını anlattı.

HEDEF İLK 10’A GİRMEK: Bankanın yeni ortağının sağladığı finansal destekle sermayesini yüzde 220 oranında artıracağını açıklayan Şekerbank Genel Müdürü Hasan Basri Göktan, bu artışla birlikte bankanın özkaynaklarının yıl sonuna kadar 750 milyon YTL’ye yükseleceğini söyledi. Göktan, 2010 yılında ilk 10 banka içinde olmayı hedeflediklerini ve bu sürede 15-18 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip olacaklarını belirtirken, 215 olan şube sayısının, her ay iki yeni şubeyle yıl sonunda 240’a ulaşacağını da açıkladı.

İLK GÜN 3500 BAŞVURU: Bu ürünle Türkiye’de bir "ilk"e imza attıklarını belirten Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer ise, tanıtımın yapıldığı ilk gün 3 bin 500 başvuru aldıklarını açıkladı. Bugüne kadar pekçok bankanın kredi başvuru sürecini hızlandıran farklı yöntemler sunduğunu, ancak kredi kullanım sürecinde müşterinin mutlaka şubeye gitmesi gerektiğini hatırlatan Özciğer, müşteri açısıdan zahmetli bu süreci ortadan kaldırdıklarını vurguladı.

BİREYSELİN PAYI ARTACAK: Bu ürünle, nakit krediler içindeki payı yüzde 15 olan bireysel kredilerin oranını yüzde 20’ye yükseltmeyi planladıklarını belirten Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, bu kredi için özel bir ekip hazırladıklarını da açıkladı. Özciğer, telefonla yaptığı başvurusu kabul edilen müşterinin kapısına, randevu alarak gidecek 100 kişilik bir saha ekibinin hazır tutulduğunu, çağrı merkezinde de 55 kişinin istihdam edildiğini belirtirken, gelen talebe göre ekibi bin kişiye çıkaracak şekilde hazırlık yaptıklarını da söyledi.

FAİZ 1.99, 4 AY ÖDEMESİZ: Toplantıda verilen bilgiye göre bordrolu çalışanların maaşının 5 katına kadar verilen YTL kredi için kefil istenmiyor ve tüm vadeler için faiz oranı 1.99. Dört yıla kadar vadeli kredinin ilk 4 ayı ödemesiz. İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapılan başvurularda 2 iş gününde, diğer illerde 3 günde müşteri ziyareti gerçekleşiyor ve kredi kullanıma sunuluyor. Kredi ile birlikte ücretsiz hayat sigortası da yapılıyor. Faiz oranının çok da düşük olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Kredi alırken sadece faiz değil, toplamda size maliyeti önemlidir. Biz kredi tutarı üzerinden en az 250 YTL ve BSMV tutarında dosya ücreti alacağımıza ilan ediyoruz" dedi.

Seçim yönetilebilir bir risk, büyük dalgalanmalar yaşanmaz

TOPLANTI sonrası soruları da yanıtlayan Şekerbank Genel Müdürü Hasan Basri Göktan, erkene alınan genel seçim için "yönetilebilir bir risk ve büyük dalgalanmalar yaşanmaz" yorumu yaptı. "Ufak tefek değişkenler olabilir" diyen Göktan’ın bu konudaki değerlendirmesi şöyle: "Çünkü Türkiye hala yabancıların ilgi gösterdiği, yatırım yaptığı bir ülke. Büyük miktarda yabancı sermaye girmiştir, girmeye devam ediyor. Biz de bir ortaklık yaptık, şimdi sermayemizi artırıyoruz. Ortaklarımız da tekrar sermaye getiriyor. Ortaklarımız Türkiye’yi çok iyi görüyor, ’iyi ki bu ülkeye yatırım yaptık, Türkiye büyük bir ülke ve bizim için batıya açılma kapısı’ diyorlar. Kötü bir senaryo görmüyorum, seçime kötü senaryo olarak bakmamak lazım. Düşünebileceğimiz en kötü sermaye bile makro dengeleri ve para politikalarını öyle 2-3 ayda değiştiremez. Bu gelişmeleri ben demokrasinin bir süreci olarak görüyorum, bunlar çok ufak hareketlilikler getirebilir. Belki faizlerin bir miktar düşmesini geciktirebilir ama büyük ölçüde bir değişikliğe neden olmaz."

TÜKETİCİLERİN BANKALARA BORCU 71.8 MİLYAR YTL

Bankaların 27 Nisan itibariyle tüketici kredisi alacakları 803.2 milyon YTL artarak 49.8 milyar YTL’ye çıktı. Tüketicilerin bankalara olan borcu ise 994.5 milyon YTL artarak 71.8 milyar YTL oldu.

Konut kredisi alacakları 124.9 milyon YTL’lik artışla 23.9 milyar YTL’ye ulaştı. Taşıt kredilerinin 4.9 milyon YTL gerileyerek 5 milyar 874 milyon YTL’ye düştüğü söz konusu bir haftalık dönemde, diğer tüketici kredileri ise 683.3 milyon YTL artarak 20.1 YTL’ye çıktı.

Tüketicilerin bankalara olan kredi kartı borçları ise geçen hafta 191.3 milyon YTL’lik artışla 21 milyar 945 YTL’ye yükseldi. Tüketicilerin bankalara olan kredi kartı borçlarının 21 milyar 902 milyon YTL’sinin YTL cinsinden olduğu belirlendi. Bunun 8.9 milyar YTL sini taksitli, 13 milyar YTL’sini de taksitsiz oluşturuyor.

Tüketicilerin bankalar olan kredi kartı borçlarının 43.6 milyon YTL’sini yabancı para cinsinden olduğu belirlendi. Yabancı para cinsinden kredi kartı borçlarında bir önceki haftaya göre 7.7 milyon YTL’lik artış yaşandı.(ANKA)


 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False