GeriEkonomi Tekstilde ‘ihtisas gümrükleri’ sancısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekstilde ‘ihtisas gümrükleri’ sancısı

Kota dahilinde iç pazarda satmak veya ihracat kaydıyla hammadde alıp ihraç etmeye hazırlanan tekstilciler, tatsız bir Bayram sürprizi yaşadı. İthal ettikleri hammaddeyi gümrüklerden almaya giden tekstilciler Gümrük Müsteşarlığı'nın kota dahilinde ithal edilen ürünlerin ancak belli gümrüklerden çekilebileceğine dair tebliği ile karşılaştılar.

Gümrük Müsteşarlığı, 20 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere yayınladığı bir tebliğ ile, tekstil maddelerinin ithal işlemlerinin sadece Mersin Giriş Müdürlüğü ile Bursa Tekstil ve Halkalı Tekstil İhtisas Gümrükleri'nden yapılacağını bildirdi. Dubai'den bir yıl içinde çok sayıda kaçak yoldan rüşvet karşılığı kumaşın yurda sokulduğu duyumu üzerine yayınlanan bu tebliğde, gelen ürünlerin sıkı bir şekilde aranması da istendi.

Gelen ihbarlar arasında Dubai çıkışlı; Çin, Kore, Tayvan ve Endonazya menşeili malların Cilvegözü Gümrüğü'nden transit olarak sokulduğu da var. Bu genelge ile muhtelif gümrüklerden gelen hammadde veya koleksiyonlarını çekmek isteyen tekstilciler, ürünlerini adı geçen gümrüklere kaydırmak zorunda kaldı. Sıkı arama ve yığılma nedeniyle bu gümrük kapılarında uzun kuyrukların da oluştuğu belirtiliyor.

TGSD DEVREDE

Gümrüklerdeki ithalatta yaşanan bu sıkıntı üzerine Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) uygulamanın gözden geçirilmesi için Gümrük Müsteşarlığı'na başvurdu. TGSD ve Müsteşarlık yetkililerinin önümüzdeki hafta konuyu Ankara'da görüşmeleri bekleniyor. Bu arada yığılma nedeniyle özellikle ihracat yapan firmaların sipariş teslim tarihlerinin gecikmesinden korkuluyor. İGS Genel Müdürü Mehmet Tim, Anadolu'da faaliyet gösteren tekstkil firmalarının getirilen kısıtlama ile mal çekmede daha da zorlanacaklarını söyledi.

TGSD Başkanı İsmet Özcan ise sektörün verdiği siparişleri zamanında yetiştirebilmesi için Gümrük Müsteşarlığı'ının en azından hava yolu ile yapılan ithalatta daha esnek davranması gerektiğini söyledi. Özcan, önümüzdeki hafta TGSD ile Gümrük Müsteşarlığı arasında konunun görüşüleceğini belirtti.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False