Teknoloji devlerinin güvenlik açıklarını Türkler buluyor

Teknoloji devlerinin güvenlik açıklarını Türkler buluyor

FACEBOOK başta olmak üzere teknoloji devlerinin güvenlik açıklarını tek tek bulan yerli ‘beyaz şapkalı’ hacklerlar, binlerce dolar para kazanıyor.

Haberin Devamı

TEKNOLOJİ devlerinin güvenlik açıkları Türklerden sorulmaya başlandı. Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan bilgisayar mühendisleri, Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal ağların yanı sıra Google, Apple ve Nokia gibi teknoloji devlerinin güvenlik açıklarını tespit ediyor. Türk hackerlar, keşfettikleri güvenlik açıkları sayesinde teknoloji devlerinin ‘Whitehat hacker’ yani beyaz şapkalı hackerların listesinde yer alıyor. Böylece Türk yazılımcılar dünya çapında büyük bir ün kazanmanın yanı sıra önemli bir gelirin de sahibi oluyor.

EN BONKÖRÜ FACEBOOK

Türk yazılımcıların özellikle yoğunlaştığı sitelerden birisi Facebook. Dünyanın en popüler sosyal ağının beyaz şapkalı için hazırladığı ‘thanks’ listesinde yaklaşık 15 Türk’ün ismi bulunuyor. Güvenlik açıklarını bulan yazılımcılara karşı oldukça bonkör olan Facebook, beyaz şapkalı hackerlara buldukları açıklara 12 bin dolara kadar ödül veriyor. Bonkör olan teknoloji şirketlerinden bir diğeri ise Google. Google’ın güvenlik açıklarını bulan yazılımcılar, 5 bin dolar ile 10 bin dolar arasında para kazanabiliyor. Online ödeme şirketi PayPal, bulunan güvenlik açığının önemine göre 3 bin dolar ile 5 bin dolar arasında ödül verirken, Nokia ise yazılımcılara akıllı telefon modeli göndermeyi tercih ediyor.

Apple’ın bile açığını buldu

Teknoloji devlerinin güvenlik açıklarını Türkler buluyor

Haberin Devamı

Türkiye’deki başarılı beyaz şapkalı yazılımcıların başında Kamil Sevi bulunuyor. Apple, Twitter, PayPal ve Facebook başta olmak üzere birçok teknoloji devinin güvenlik açığını yakalayan Sevi, şu anda kadar bu işten 85 bin dolar kazandığını söylüyor. Sevi, “Şu ana kadar dünya çapındaki teknoloji ve internet şirketlerinin beyaz şapkalı hacker listesinde 100’den fazla yer aldım. Facebook’ta bulduğum hatalar, kullanıcıların gizlilik haklarını etkileyebilecek bir açıktı” diyor.

Facebook’u 4 kez yamadı

Teknoloji devlerinin güvenlik açıklarını Türkler buluyor

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde yaşayan bilgisayar programcısı 22 yaşındaki İlyas Orak, 4 kez sosyal paylaşım sitesi Facebook’un güvenlik açıklarını buldu ve siteden 9 bin 450 dolar ödül kazandı. Orak, “Tüm açıkları ‘sıfırlama’ bölümünde buldum. İlk güvenlik açığının programını yazdım. Bu, hesap hackleme programıydı. Bir hesabı almam, şifresini değiştirmem 5 saniyemi alıyordu. Son bulduğum güvenlik açığı da sıfırlama noktasında hesapların yüzde 80-90’ını etkileyen bir açıktı” şeklinde konuşuyor.

Twitter’ın da listesine girdi

Teknoloji devlerinin güvenlik açıklarını Türkler buluyor

Haberin Devamı

Sincanlı Gökay Gündoğan, 10 kez sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta ve bir kez de Twitter’da güvenlik açıkları buldu. Facebook’tan toplamda 10 bin dolar ödül kazandığını ifade eden Gündoğan, “Facebook’a güvenlik açığını raporladım. Daha sonra açığı onayladılar ve bana 3 bin dolar verdiler. Bulduğun güvenlik açığıysa istediğim kişinin gönderisini silebilmemdi” diyor. Gündoğan, buna ek olarak Twitter’ın da teşekkür listesinde olduğunu ifade ediyor.

Beyaz şapkalı hacker nedir?

YAZILIMLARDA yer alan açıkları bulan beyaz şapkalı hackerlar, güvenlik açıklarından faydalanmak yerine, bu açıkları şirketlere bildiriyor. Başka bir deyişle, kullanıcı veya şirketlerin siber saldırılardan zarar görmesini engelmeye çalışıyor. Şirketler ise beyaz şapkalı hackerlara buldukları açık başına para ödüyor.

Gözlükten SMS dönemi

Haberin Devamı

GİYİLEBİLİR teknoloji ürünlerinden biri olan ve geçen hafta ilk kez satışa çıkan Google’ın akıllı gözlüğü Google Glass’a yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Şirketten son paylaşılan bilgilere göre Google Glass’a kısa mesajlaşma (SMS) özelliği eklendi. Kullanıcılar böylece gözlüğün ses tanıma özelliğiyle diğer kullanıcılara SMS gönderebilecek. Bu özelliğe ek olarak kullanıcılara gelen SMS’ler ise gözlük üzerinden okunabilecek.

Haberle ilgili daha fazlası: