GeriEkonomi Tehlikeli alacaklı kadın, eşinden borcu isteyecek altına dönecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tehlikeli alacaklı kadın, eşinden borcu isteyecek altına dönecek

Tehlikeli alacaklı kadın, eşinden borcu isteyecek altına dönecek
refid:13424531 ilişkili resim dosyası

Türk kadını kriz döneminde altın fiyatlarının da rekor düzeyde yükselmesi nedeniyle aile ihtiyaçları için bozdurduğu altınlarını iki yıl içinde yerine koyacak.

Atasay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, “Kuyum sektöründe bu yıl toparlanma yılı olacak. Krizde ihtiyacını gidermek üzere altınını satan, eşine ödünç veren Türk kadını bu dönemde ihtiyacını gidermek için sattığı altını tekrar almak isteyecek. En tehlikeli alacaklı kadındır. Yerine ilk konmasını isteyeceği şey de altınlarıdır. Altını hem çocukları hem de kendisi için güvence olarak görür. Bu nedenle herkesin gücüne bağlı olarak alım başlayacak. 2012’de ise erkekler eşlerine borcunu ödeyip fazlasıyla yerine koyacak. Bunun da sektöre büyük katkısı olacak” dedi.
Yüzde 30 küçüldü
Kamer, şöyle konuştu: “Kuyum sektöründe daralma 3 yıl önce başladı. 2006’dan itibaren altın talebinde düşüşler oldu. Bunlar krizin ilk sinyalleriydi. Sektör hem iç pazarda hem de ihracatta her yıl yüzde 30 oranında küçüldü. Haziran ayından itibaren ekonominin iyiye gideceğini düşünüyoruz. Kuyum sektöründe iyileşme Sevgililer Günü ve Anneler Günü ile daha önce başlayacak.”
60 milyon dolar kredi
Garanti Bankası işbirliği ile ‘Altın Anahtar’ projesini başlattıklarını söyleyen Kamer, şunları dile getirdi: “Altın Anahtar kriz döneminde kuyum sektöründeki daralmayı önemli ölçüde aştı. Bu projeyle kuyum sektörüne 60 milyon dolarlık kredi desteği vermeyi hedefliyoruz. Bu yıl sonuna kadar 1000 kuyumcuya satış ve pazarlama desteği vermek hedeflerimiz arasında. Nisan ayından bugüne 400’ün üzerinde kuyum mağazası bu sektörden faydalanarak kredi kullandı.”

Her ailenin ortalama 8 bin dolarlık altını var

TÜRKİYE’de her ailenin ortalama 8 bin dolarlık altın birikimi olduğunu ileri süren Cihan Kamer, şöyle konuştu: “Her aile düğün takıları, sünnet takıları, ziynet altınlar olmak üzere ortalama 100-200 gram altına sahip. Bu da 8 bin dolar civarında birikim anlamına geliyor. Krizde Türk halkı bu altınların bir kısmını ya da tamamını satarak ihtiyaçlarını karşıladı. Böylelikle yastık altındaki altınlar ekonominin içine girdi. 2008’de 4, 2009’da ise 4.4 milyar dolar külçe altını ihracatı oldu. Altını hâlâ insanlar güvence olarak görüyor.”

False