TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap anlaşması uzatıldı

Güncelleme Tarihi:

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap anlaşması uzatıldı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 08, 2021 08:51

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında yapılan swap anlaşması yapılan düzenleme ile uzatılmasına karar verildi.

Haberin Devamı

Katar Merkez Bankası ile TCMB arasındaki para birimi swap anlaşması uzatıldı. İki ülkenin dışişleri bakanlıklarından yapılan ortak açıklamada, "Katar ve Türkiye,  Katar Merkez Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası arasındaki Türk Lirası ve Katar Riyali takas düzenlemesinin uzatılmasına yönelik anlaşmanın uzatılmasından memnuniyetlerini ifade ederler" denildi.

TCMB, Katar MB ile Mayıs 2020'de imzalanan anlaşma çerçevesinde geçen yıl Katar'dan 10 milyar dolar almıştı ve anlaşmanın boyutu 15 milyar dolara ulaşmıştı. İlk anlaşma ise 2018 yılında gerçekleştirilmişti.

"YABANCILARIN BAKIŞ AÇISINI POZİTİFE ÇEVİREN BİR UNSUR"

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sefer Şener iki ülke arasındaki swap anlaşmasını CNN Türk ekranlarında değerlendirdi. Şener şu ifadeleri değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

Haberin Devamı

Swap anlaşmaları iki ülkenin merkez bankaları arasında yapılan değiş tokuşu getiren anlaşmalar. 3 yıl önce Katar ile 3 yıllık bir anlaşma imzalanmıştı. Daha sonra bu 5 milyar dolara çıkarıldı. Bu sene günü dolan bir anlaşmaydı. Gördüğümüz kadarıyla yeniden 3 yıllık bir anlaşma yapıldı. 2024 yılına kadar devam edilecek bir anlaşma. İleride revize edilmesi ve 15 milyar doların üzerine çıkılması da söz konusu olabilir.

Piyasalardaki yabancı algısını pozitife çeviren bir unsur. Güvenilirlik unsuru… Yabancı yatırımcı açısından önemli. Brüt rezervi yukarıya taşımış oluyorsunuz bu açıdan da önemli. Son dönemde Çin, Güney Kore ve Katar ile bu anlaşmalar sık sık geliştirildi. Hem rezervleri artıran hem de ülke risk primlerini etkileyen, yabancıların bakış açısını pozitife çeviren bir unsur. Anlaşmayı olumlu buluyorum. Önümüzdeki dönemde başka merkez bankaları ile de bu anlaşmaların geliştirileceğini düşünüyorum. Güvenilirlik algısına olumlu yansıması yönünden oldukça önemli.

15 ANLAŞMA İMZALANDI

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Katar Devleti İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Arasında 'Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında' Mutabakat Zaptı ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında 'Büyük Çaplı Organizasyonların Yerine Getirilmesinde İşbirliği Konulu' Niyet Mektubunun Uygulanmasına İlişkin Protokolü'nü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Khalid bin Khalifa bin Abdulaziz Al Thani imzaladı.

Haberin Devamı

'Antalya Diplomasi Forumu ile Doha Forum Arasında' Kurumsal İşbirliği Tesis Edilmesine Yönelik Niyet Mektubu, 'Protokol Alanında İşbirliği' Mutabakat Zaptı ve 'Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı Ortak Bildirisi'ne' Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani imza attı.

KOSGEB ve Katar Kalkınma Bankası Arasında Mutabakat Zaptı ve Türk Standartları Enstitüsü ile Katar Genel Standardizasyon Teşkilatı Arasında Standardizasyon Alanında Mutabakat Zaptı Uygulama Programı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Al Kuwari tarafından imzalandı. 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Katar Devleti Kültür ve Spor Bakanlığı Arasında '2022-2023 Yılları için Kültürel Alanda İkinci Uygulama Programı' ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında '2022-2023-2024 Yılları için Gençlik ve Spor Alanında İlk Uygulama Programı'nı' Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Katar Kültür ve Spor Bakanı Şeyh Abdulrahman bin Hamad Al Thani imza altına aldı.

Haberin Devamı

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında 'Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine' Dair Uygulama Programı'nı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Katar Kamu Sağlığı Bakanı Hanan Mohamed Al Kuwari imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ile Katar Devleti Vakıflar ve İslam İşleri Bakanlığı Arasında 'Vakıflar ve İslami İşler Alanında İşbirliği' Mutabakat Zaptı'nı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Vakıflar ve İslam İşleri Bakanı Ghanem bin Shaheen Al Ghanim imza attı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar İş İnsanları Derneği Arasında Mutabakat Zaptı'nı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ile Katar İş İnsanları Derneği Başkanı Şeyh Faisal bin Qassim Al Thani imzaladı.

Haberin Devamı

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ile Qatar Debate Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması, İbn Haldun Üniversitesi ile Katar Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması da yine Doha'da imza altına alınacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!