GeriEkonomi ‘Tazi’ gibi yetişti!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Tazi’ gibi yetişti!

‘Tazi’ gibi yetişti!
Abone Olgoogle-news

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından JP Morgan, ödeme sistemleri devi Visa onların müşterisi. Akademisyen Zehra ve Tanju Çataltepe yapay zekânın veri görüntüleme ve analizde yeterince kullanılmadığını görüp ihtiyacı karşılamak için kolları sıvadı. Ve dünya devlerinin ihtiyacını karşılayan Tazi.ai ortaya çıktı.

Tazi yaklaşık 3 yıl önce akademisyen bir çift olan Profesör Dr. Zehra Çataltepe ve eşi Dr. Tanju Çataltepe tarafından kuruldu. Zehra Çataltepe endüstriye danışmanlık verirken, yetişkin eleman azlığı ve yapay zekâ projelerine ayrılan bütçelerin sürekliliğinin olmadığını görüyor. Eşi Tanju Çataltepe de, yapay öğrenme araçlarının sistemlere verdiği katkı ile akademik dünyadaki yeni ve büyük gelişmelerin arasında büyük fark olduğunu hissediyor. Endüstrinin bu gelişmelere istenilen hızda kendini adapte edememesi ve bu problemin global düzeyde olması akıllarında Tazi’yi kurma fikrini şekillendiriyor.

‘Tazi’ gibi yetiştiYAPAY ZEKÂ GELİŞTİRDİLER
Tazi’nin, yapay zekânın sürekli yapay öğrenme alanında sigorta, bankacılık, perakende, telekom ve medya sektöründe faaliyet gösteren firmalara ürünleriyle hizmet verdiğini anlatan Tanju Çataltepe, startuplarının ne yaptığını şu şekilde anlattı:

“Özellikle takipteki kredi oranının düşürülmesi, tedarik zinciri optimizasyonu, talep tahminleme ve mikro segmentasyon konularında anlık öngörü sağlayan ürünlerimizin doğruluk oranı rakiplere ve danışmanlık ile elde edilen iş modellerine göre oldukça yukarıda. İş profesyonellerinin yapay zeka teknolojilerini bilmeden kullanabilecekleri kadar basit ve hızlı, sonuca yönelik ürünler ile farklılaşıyor Tazi.ai.”

Şu ana kadar demo yaptıkları tüm müşterilerimizle kontrat imzaladıklarını belirten Çataltepe, “ABD’nin ve dünyanın en büyük bankalarından, dünyanın en büyük uluslararası sigorta şirketlerine, ülkemizde perakendenin en fazla ciro yapan şirketlerinden, uluslararası faaliyet gösteren mobil operatörlere kadar çok farklı alanlarda büyük ölçekli firmalar ile çalışıyoruz. Visa, JP Morgan ve Chase gibi onlarca dünya devi firma ve holding var. Bunun yanında dijital büyüme stratejilerini tazi.ai merkezli yapan bugünün orta ölçekli yarının büyük firmalarından olacağına inandığımız hızlı ve etkin büyüyen akıllı şirketlerle de çalışıyoruz” dedi.

‘Tazi’ gibi yetişti

20 MİLYON DOLAR DEĞERE ULAŞACAKLAR
İLK yatırımlarını geçen yıl Diffusion Capital Partners’tan aldıklarını ifade eden Çataltepe, “Bulunduğumuz alanın kaldıraç değerlemesi 10-13 milyon dolar civarında. Değerimizin 2018 sonunda 20 milyon dolara ulaşacağını öngörüyoruz” dedi. Çataltepe, gelecek planlarını ise şu şekilde aktardı: “Global anlamda müşteri portföyümüzü çeşitlendirerek lider olmak ve otomatikleştiren (automated) Machine Learning dünyasının en iyi iş sonuçlarına etki eden firması olarak anılmak istiyoruz."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle