GeriEkonomi Taşıt vergileri bu ay ödenecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşıt vergileri bu ay ödenecek

Taşıt sahiplerinin, motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksidini 31 Temmuz akşamına kadar ilgili banka şubelerine ya da vergi dairelerine yatırması gerekiyor.

Yasa uyarınca yılda iki eşit taksitte alınan motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksidi Ocak ayı içinde ödenmişti. 1 Temmuz'da başlayan ikinci taksit ödeme dönemi ise 31 Temmuz akşamı sona erecek.

1-6 yaş arasında otomobili bulunanlar, bu yıla ilişkin belirlenen tarife uyarınca 2. taksit motorlu taşıt vergisi olarak 31 milyon 960 bin lira ile 161 milyon 750 bin lira arasında değişen tutarlarda vergi ödeyecekler.

Bu çerçevede sözkonusu yaş grubunda yer alan 950 kg ve altındaki bir otomobilin 2. taksit vergisi 31 milyon 960 bin lira, 951 ile 1.200 kg arasındaki otomobilin de 48 milyon 640 bin lira olacak. Net ağırlığı 1.201 ile 1.600 kg arasında bulunan otomobillerin 2. taksit vergisi 80 milyon 875 bin lira, 1.601 ile 1.800 kg arasındaki otomobillerin 162 milyon 415 bin lira, 1.801 kg ve üstü otobillerin ise 325 milyon 375 bin lira olarak belirlendi.

Söz konusu gruplarda yer alanlardan lüks otomobil kategorisine giren taşıtlardan ise bu tutarların daha üzerinde motorlu taşıt vergisi alınacak.

LPG'Lİ ARAÇLARIN DURUMU

Bu arada Maliye Bakanlığı, Danıştay 7. Dairesinin LPG'li araçlardan daha yüksek oranda motorlu taşıt vergisi alınmasını öngören kararname için verdiği yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle, 2. taksit ödemelerde bu taşıtları da normal tarifeden vergilendirecek.

Halen LPG'li otomobili bulunanlar, bu ay normal otomobillerden alınan vergiyi ödeyecek. Danıştay'ın bu konuda nihai kararı, Ocak'ta alınan yüksek vergiler ile bundan sonraki ödemelerde belirleyici olacak.

Danıştay, ilgili düzenlemenin iptali yönünde karar alırsa, Ocak ayında alınan fazla vergiler iade edilecek. Devamı yönünde karar verirse bu defa Temmuz'da normal tarifeden ödeme yapan taşıt sahiplerinden daha sonra aradaki farkın tahsili yoluna gidilecek.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False