Taşar'la Erez'in ‘şura’ kavgası

Gelecek hafta Ankara'da toplanacak olan 1. Tarım Şurası, Hükümet'in iki bakanı arasında davet gerginliğini su yüzüne çıkardı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Cumhuriyet tarihinin ilk Tarım Şurası'nı düzenleyen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar'ın kendisini Şura'ya davet etmediğini söyledi. Erez, Hürriyet'e, ‘‘Fındık bende, fıstık bende, soya bende, ayçiçeği bende ama çağrılmadım’’ derken, evsahibi Taşar, ‘‘Yalım Bey'in davetiyesini özel kuryeyle gönderdim’’ dedi.

Erez'in bakanlığına toplam 13 tarım Satış Birliği bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Erez, Şura'ların yararını inkar etmediğini ancak önemli olanın hayata geçirilmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

‘‘Dernekler çoğalınca vakıflar ortaya çıktı. Kongreler tepki çekince de adı Şura oldu. 8 yıllık kesintisiz eğitim 1972'de kararlaştırılmış. Ancak 1997'de yapılabildi. Şura faydasızdır demeyeceğim ama önemli olan hayata geçirmektir. Sayın Taşar'a başarılar dilerim.’’

İki bakan arasındaki davet krizi, önceki akşam toplanan Bakanlar Kurulu'nda da gündeme geldi. Erez, Taşar'a, ‘‘Neden beni Şura'ya davet etmedin?’’ diye sorunca Taşar da ‘‘Davet ettim’’ karşılığını verdi. Erez de bunun üzerine ‘‘Haberim olmadı’’ dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: